Zwracamy pieniądze za zakupy: jak najlepiej wykorzystać cashback

Więcej wskazówek dotyczących zrównoważonej konsumpcji i oszczędności znajdziesz tutaj.

Co to jest zwrot pieniędzy

Cashback to zwrot części kosztu towaru na konto karty, którą dokonano płatności. Jest naliczana za większość zakupów, a bank może również ustawić kategorie ze zwiększonym procentem zwrotu. Nie będzie zwrotu gotówki za przelewy z karty na kartę, a nie wszystkie banki mogą otrzymać zwrot za opłacenie rachunków i grzywien.

Istnieją trzy rodzaje cashbacku:

  • Bonusy. Zwykle przychodzą natychmiast po zakupie. Możesz także podłączyć kilka kart do jednego konta bonusowego, co pozwala zaoszczędzić bonusy dla całej rodziny. Nie wszędzie jednak można nimi płacić, a w wielu programach lojalnościowych bonusy wypalają się, jeśli nie masz czasu na ich wykorzystanie w określonym czasie.
  • Drogi. Główną zaletą mil jest to, że kwota zwrotu to często więcej niż bonusy i gotówka, do 30% w niektórych sklepach i do 2% za wszystkie zakupy, niezależnie od kategorii. Ale jest też poważna wada – milami można płacić tylko za bilety i rezerwacje hotelowe.
  • Rubli. Najlepszą opcją cashbacku jest cashback. Możesz je wydać na cokolwiek, gdziekolwiek i kiedykolwiek. W przeciwieństwie do innych rodzajów cashbacku, pieniądze, które zostaną zwrócone na konto, w żadnym wypadku nie wypalą się. Minus jest nieistotny – zwrot nie następuje natychmiast po zakupie, ale w określonym okresie rozliczeniowym.

Z czego wypłacany jest cashback i dlaczego jest to opłacalne dla banków

Zdjęcie: fotoliza / New Africa / Shutterstock / robynmak / Depositphotos / vwalakte / Freepik / Olya Revenkova / Lifehacker

Cashback powstaje kosztem prowizji międzybankowej i procentu od sprzedaży, który wpłacają do banku sklepy partnerskie. W pierwszym przypadku sprzedawca przekazuje prowizję za zakup do swojego banku, a systemy płatności przekazują część tej kwoty do banku, który wydał kartę – pieniądze te wracają na Twoją kartę.

Jeśli chodzi o duży cashback ze sklepów partnerskich, tutaj bank działa tylko jako pośrednik. Placówki same płacą bankowi procent od zakupu, a on już zwraca te pieniądze na konto klienta.

Zarówno dla sklepów, jak i banków jest to dobra promocja bez wysokich kosztów reklamy. Kupujący woli kartę lub sklep z cashbackiem od takiego, w którym nie będzie można otrzymać korzyści. Ponadto im więcej transakcji odbywa się na kartach, tym więcej prowizji bank może pobrać. Oferując korzystne warunki cashbacku, banki przyciągają coraz więcej nowych klientów i zwiększają lojalność już istniejących.

Jak maksymalnie wykorzystać cashback?

Wybierz odpowiednią kartę

Karty cashback mają kategorie zakupów, za które możesz uzyskać zwiększony procent naliczeń. Na przykład standardowy zwrot gotówki wynosi 1%, a za wypłatę benzyny i zakup odzieży dziecięcej – 5%. Aby wybrać kartę z najkorzystniejszą dla siebie ofertą, możesz przez kilka miesięcy analizować swoje wydatki i rozumieć, gdzie trafia większość wydatków. Z reguły opcją win-win jest zwrot pieniędzy za zakupy spożywcze w supermarketach lub opłacenie rachunków w kawiarniach i restauracjach.

Z kartą kredytową ZWROT PIENIĘDZY MTS z Bank MTS możesz otrzymać 5% cashbacku za zakupy w supermarketach. Aby to zrobić, musisz połączyć subskrypcję MTS Premium. Dodatkowo otrzymasz 5% zwrotu za zamówienia w kawiarniach i restauracjach, płatność za dostawę jedzenia oraz zakupy w sklepach odzieżowych i dziecięcych. W przypadku wszystkich innych wydatków, w tym płatności za usługi i grzywny, zostanie naliczony 1%. Ale to nie wszystko! Posiadacze kart ZWROT PIENIĘDZY MTS zwracamy do 25% kosztów zakupów w sklepach internetowych partnerów serwisowych. Całkowita kwota zwrotu gotówki może osiągnąć 10 000 rubli miesięcznie.

Oblicz swój cashback

Odrzuć gotówkę

Nawet niewielkie, ale regularne wydawanie gotówki może znacznie zmniejszyć kwotę zwrotu gotówki. Dlatego, aby zwrócić maksimum, warto za wszystko zapłacić kartą. Na przykład, jeśli wydasz 300 rubli w gotówce na zakup produktów, możesz stracić 15 rubli zwrotu gotówki dziennie (pod warunkiem, że 5% kosztów zostanie zwróconych za zakup produktów) i 450 rubli miesięcznie. Kwota nie wydaje się duża, ale wynosi już 5400 rubli rocznie. Liczby robią wrażenie, więc nie zaniedbuj płatności kartą, nawet jeśli zakupy wydają się nieistotne.

Szukaj przecenionych produktów

Dzięki temu otrzymasz podwójną korzyść: zarówno od sprzedawcy, jak i od banku. Często karty z możliwością cashbacku oferują zwrot pieniędzy za zakupy w sklepach ze sprzętem, artykułami dziecięcymi czy odzieżą, a one z kolei często organizują korzystne dla kupującego wyprzedaże i promocje. Rabat w sklepie i cashback to świetny tandem na oszczędność budżetu.

Zaplanuj swoje wydatki

Jeśli kategoria zwiększonego cashbacku za kartę zmienia się co miesiąc lub bank oferuje specjalne warunki programu w niektórych sklepach, należy wziąć to pod uwagę podczas tworzenia listy zakupów.

Wygodnie jest śledzić oferty w aplikacji mobilnej banku. Zwykle jest specjalna strona z listą sklepów partnerskich, a zmiana kategorii ze zwiększonym cashbackiem jest ogłaszana z kilkudniowym wyprzedzeniem. Regularnie przeglądając warunki, możesz planować zakupy i nie pozostać bez cashbacku.

Zapłać jedną kartą

Może się wydawać, że jeśli weźmiesz jedną kartę z dobrym procentem zwrotu z żywności, drugą benzynową, trzecią z maksymalnym cashbackiem na zakup ubrań, zaoszczędzisz dużo. Należy jednak pamiętać, że większość kart ma roczną opłatę za usługę, jeśli pewien limit nie zostanie wykorzystany w ciągu miesiąca. Istnieje więc ryzyko, że wydasz więcej, niż dostajesz. Lepiej mieć jedną kartę i dokonywać na niej wszystkich płatności, wtedy prawdopodobnie będziesz w stanie wydać wymaganą kwotę.

Rejestracja i pierwsze dwa miesiące obsługi karty kredytowej ZWROT PIENIĘDZY MTS darmowy. Nie musisz płacić nawet po tym okresie, jeśli wydajesz tylko 8000 rubli miesięcznie. Wypełnij wniosek o kartę kredytową ZWROT PIENIĘDZY MTS może być online. A kiedy będziesz gotowy odebrać ją w oddziale banku lub odebrać prosto w domu, kurier dostarczy kartę pod Twoje drzwi za darmo. Maksymalny limit kredytowy na karcie wynosi 1 000 000 rubli, możesz go spłacić bez odsetek w długim okresie karencji wynoszącym 111 dni. A jeśli masz jakieś pytania, po prostu zadzwoń do centrum informacyjnego – pracownicy Bank MTS szybko reagować na wszystkie prośby klientów. To niezawodny i stabilny bank, który ceni swoich klientów.

Wydaj kartę

PSA „MTS-Bank”. Licencja Banku Rosji nr 2268 z dnia 17 grudnia 2014 r.

Przeczytaj także

Kiedy projekt się nie powiódł: 18 zdjęć od internautów

WhatsApp ogłasza społeczności dla grup i dodaje reakcje na wiadomości