Dlaczego smark może być zielony
Smark staje się taki z powodu substancji wydzielających leukocyty. Są to białe krwinki, które chronią nasz organizm przed infekcjami. Pędzą prosto do epicentrum walki z drobnoustrojami i albo pożerają wirusy i bakterie, albo atakują je specjalnymi enzymami, które zawierać żelazo. Zabarwia również śluz na zielono.
Leczenie infekcji bakteryjnych i wirusowych jest bardzo zróżnicowane, więc ludzie starają się ustalić przyczynę na podstawie objawów. W tym według rodzaju smarkaczy i towarzyszących im znaków.
Zielony gruby smark
Śluz gęstnieje, jeśli staje się bardziej skoncentrowany, na przykład podczas snu, lub jeśli ilość enzymów wzrasta w miarę postępu choroby. Dlatego nawet na podstawie gęstości nie można stwierdzić, że nie ma już wirusów, ale zdecydowanie bakterii.
Zielony smarkacz i kaszel
Kaszel może być zarówno objawem infekcji, jak i powikłaniem przeziębienia. to nazywa kroplówka po nosie, gdy śluz spływa z nosa do gardła, powiedzmy, podczas snu. Jeśli na tym polega problem, kaszel przejdzie wraz ze smarkiem i nie będzie ci przeszkadzał nawet po zniknięciu.
Zielony smark i temperatura
Temperatura to także reakcja organizmu na przeziębienie. W przypadku infekcji wirusowej temperatura powinna zwykle spaść po kilku dniach. Jeśli nagle tak się nie stanie lub zacznie ponownie rosnąć, może to być infekcja bakteryjna. Na przykład zapalenie zatok to zapalenie zatok w czaszce, najczęściej zatok czołowych i szczękowych. W takim przypadku najprawdopodobniej głowa również będzie bolała, pojawi się uczucie nacisku na twarz, a stan zdrowia się pogorszy. W takim przypadku zdecydowanie warto wydać się lekarz przepisać antybiotyki.
Czy antybiotyki są zawsze potrzebne, jeśli smark jest zielony?
Nawet wśród niektórych lekarzy panuje mit, że zielony smarek jest koniecznością. Mówią infekcja bakteryjna, którą należy leczyć antybiotykami. Ale ponieważ katar jest najczęściej powodowany przez wirusy, takie leki są w tym przypadku bezużyteczne. Ponadto, jeśli tak po prostu pijesz narkotyki, bakterie uczą się im opierać, a stare lekarstwa już nie pomagają. Dlatego najlepiej jest używać ich tylko wtedy, gdy naprawdę ich potrzebujesz. Może to być wskazane przez oznaki:
- przeziębienie trwa dłużej niż 10 dni i stan się nie poprawia;
- wysoka temperatura, która nie zbłądzi przez kilka dni;
- jakby było łatwiej, ale tydzień później choroba ponownie się pogorszyła: temperatura znów wzrosła, objawy się pogorszyły;
- śluz stał się gęsty i równomiernie biały, jak ropa;
- Istnieją objawy, których nie można złagodzić za pomocą dostępnych bez recepty leków na przeziębienie.
Antybiotyków nie można kupić bez recepty, przepisuje je lekarz. Dlatego przy takich objawach nadal będziesz musiał najpierw umówić się na wizytę.
Jak leczyć zielony smark w domu?
Aby pozbyć się kataru, nie należy przyjmować leków przeciwwirusowych i różnych leków na przeziębienie. Najlepszą rzeczą do zrobienia jest:
- Kilka razy dziennie spłukać nos solą fizjologiczną.
- Pij dużo płynów.
- Włącz nawilżacz w domu.
- W razie potrzeby użyj kropli zwężających naczynia krwionośne, ale nie więcej trzy—siedem dni z rzędu i nie częściej niż jest to napisane w instrukcjach.
Przeczytaj także