Zespół obcej ręki: przyczyny, objawy, leczenie

Co to jest zespół obcej ręki

Syndrom obcej ręki to sytuacja, w której osoba: przegrywa kontrola nad ręką, znacznie rzadziej – nad nogą. Naruszenie nie jest powszechne, ale stało się wirusowe w kulturze popularnej dzięki filmowi Stanleya Kubricka Dr. Strangelove, czyli Jak przestałem się martwić i pokochałem bombę atomową. Stąd drugie imię – choroba dr Strangelove’a.

Chociaż syndrom ten jest również uwielbiany przez innych reżyserów: znaleziono go w serialu Dom i Królowe krzyku, w filmie Bezczynne ręce, a Rzecz w rodzinie Addamsów to dosłownie ręka z umysłem.

Jak manifestuje się zespół obcej ręki?

W tym zespole ręka wydaje się nieznajoma i zachowuje się tak, jakby miała własny umysł: nie jest posłuszna woli osoby i wykonuje czynności niewytłumaczalne dla właściciela. Na przykład dotykanie twarzy i ciała, rozpinanie i zapinanie guzików, zabieranie przedmiotów, otwieranie szuflad. Ponieważ jej działania nie mogą być kontrolowane, często wydaje się „zła” lub „niegrzeczna”. Kończyna jest postrzegana jako tak oddzielona od ciała, że ​​często ludzie nadają jej nawet własną nazwę.

To poczucie wyobcowania ręki jest istotną różnicą między zespołem a stanami związanymi z tikami lub drganiami odruchowymi, takimi jak zespół Tourette’a.

Oprócz pojawiającego się uczucia obcości kończyny zespół może: oczywisty i w inny sposób:

  • konflikt między działaniami rąk;
  • uczucie posiadania „dodatkowej” kończyny;
  • lewitująca ręka.

Dlaczego występuje zespół obcej ręki

zespół obcej ręki rozwija się kiedy ciało modzelowate, które łączy półkule, jest dotknięte. Albo kiedy dysocjuje praca dwóch części kory mózgowej: premotora, który odpowiada za kontrolowanie działań i planowanie ruchów, oraz motoru pierwotnego, który reguluje ruchy. Tego maja odbywać się z różnych powodów:

  • udar lub przemijające, to znaczy przemijające, niedokrwienie mózgu;
  • guz mózgu;
  • uraz głowy;
  • demencja;
  • choroby demielinizacyjne mózgu, takie jak stwardnienie rozsiane;
  • Operacja mózgu;
  • neuroinfekcje, takie jak choroba szalonych krów.

Dlaczego zespół obcej ręki jest niebezpieczny?

Literatura naukowa nie opisuje konkretnych przypadków, kiedy ręka jest naprawdę spowodowany krzywda fizyczna. Choć mimochodem czasami wspomina się o tym, jak próbowała udusić właścicielkę, informacja ta zwykle wymaga potwierdzenia. Doniesiono również, że pewnego dnia ręka mężczyzny masturbował się przed pielęgniarką i nie mógł tego powstrzymać. Więc ten syndrom może poważnie skomplikować życie.

Jak leczy się zespół obcej ręki?

Nie ma skutecznego leczenia zespołu obcej ręki. On może ostatni od kilku dni do kilku lat, a potem mijają. Wynika to z ekstremalnej neuroplastyczności mózgu i jego zdolności do regeneracji – niektóre obszary mogą przejąć funkcje uszkodzonych. Najkrótszy udokumentowany incydent naruszenia trwał zaledwie 30 minut.

Objawy mogą kontrolowaćjeśli czymś zajmujesz rękę, powstrzymuj ją lub „uspokój” głaszcząc lub wkładając np. do rękawicy, kulinarnej rękawicy.

Nie ma zatwierdzonych leków na ten zespół, ale znalezienie ich trwa. Tak więc opisano przypadek, gdy trzynastoletniej dziewczynce z „lewitującym” ramieniem pomogła toksyna botulinowa i lek przeciwdrgawkowy. Inna pacjentka zaczęła używać ręki, gdy po terapii CBT nauczyła się kontrolować swój gniew i frustrację z powodu swojej diagnozy.

Przeczytaj także

Blizzard wprowadził grę mobilną Warcraft Arclight Rumble

11 elastycznych umiejętności, które przyspieszą Twoją karierę