Trendy i wydarzenia w lutym, na które inwestorzy powinni zwrócić uwagę

Lifehacker nie zobowiązuje się do informowania, w które firmy warto zainwestować, a jedynie mówi o trendach ekonomicznych, które mogą mieć wpływ na giełdy. Decyzję o sprzedaży lub kupnie akcji podejmujesz w oparciu o wybraną strategię inwestycyjną.

Na co powinien zwrócić uwagę inwestor

W styczniu 2022 eksperci przestraszonyże szczep omicron, ze względu na swoją wysoką zakaźność, może znacząco wpłynąć na gospodarkę. Jednak kolejny wzrost liczby przypadków nie wydaje się prowadzić do długich blokad i problemów z dostawami, a giełdy dość spokojnie przetrwają nową falę w lutym.

Na rynku mikroukładów i półprzewodników nie zajdą żadne znaczące zmiany. Nadal brakuje ich, ceny rosną, a zadowoleni producenci poprawiają swoje prognozy finansowe. A duże firmy technologiczne aktywnie działają są zainwestowane we własnych fabrykach, aby nie zależeć od przedsiębiorstw po drugiej stronie świata.

W lutym na pierwszy plan wysuwają się inne trendy – oto one.

1. Tanie pieniądze się kończą

Inflacja szybko rośnie na całym świecie, więc kraje rozwinięte zaczynają z nią walczyć i podnoszą kluczowe stawki. Tak więc System Rezerwy Federalnej USA (w rzeczywistości amerykański odpowiednik Banku Centralnego) planuje w tym roku co najmniej czterokrotnie zwiększyć ten odsetek. Nadchodzące uaktualnienie analityki czekają w połowie marca. Mniej więcej w tym samym czasie stopy wzrosną w innych dużych gospodarkach.

Im wyższa stopa kluczowa, tym trudniej inwestorom i firmom pozyskać pieniądze. Z tego powodu wzrost wartości akcji powinien wyhamować. Już teraz giełdy nieznacznie się skorygowały – spadły o 5-15%, to największy spadek największych indeksów od wiosny 2020 roku. Inwestorzy czekają na wzrost stawek wątpićże firmy będą mogły w tym samym tempie zwiększać zyski, więc pozbywają się nierzetelnych aktywów.

Dwa największe światowe indeksy giełdowe, S&P 500 i NASDAQ Composite, w ostatnich miesiącach straciły na wartości. Zrzut ekranu: Yahoo Finance

Działania inwestora, jak zwykle, zależą od strategii: horyzontu inwestycyjnego, tolerancji na ryzyko, dostępności wolnych pieniędzy i innych czynników. Jeśli ktoś chce kupić taniej akcje obiecujących spółek i zapomnieć o nich na kilka lat, luty może być odpowiednim miesiącem. Jeśli dla inwestora ważniejsza jest stabilność portfela, to powinien pomyśleć o sprzedaży „wzrostowych akcji”, czyli papierów wartościowych spółek komunikacyjnych, finansowych i technologicznych. W czasach wysokich stawek najlepiej sprawdzają się „zapasy wartościowe”: dobra konsumpcyjne, usługi komunalne, energia. I obligacje z alternatywnymi aktywami.

2. Kryzys logistyczny trwa

Od ponad roku poważnym problemem światowej gospodarki są zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw. Najpierw z powodu epidemii koronawirusa zamknięto największe porty morskie, potem w Kanale Sueskim zablokowany kontenerowiec, a potem nastąpiła nowa fala Covid. A teraz statków, kontenerów i pracowników jest za mało, więc w portach ustawią się kolejki, a cena rozładunku kilkakrotnie poszybowała w górę.

W lutym sytuacja może się pogorszyć z powodu chińskiego Nowego Roku. Eksperci czekają powtórzenie problemów z ubiegłego roku w tym okresie.

Ile dni opóźnienia mają przesyłki na wschodnie (niebieskie) i zachodnie (żółte) wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Pierwszy to ten sam kierunek, co szlaki handlowe do Europy i Rosji, więc opóźnienia dotkną również te regiony. Zrzut ekranu: Projekt 44

Duże obciążenie ruchem jest korzystne dla niektórych firm. Luty będzie opłacalne dla operatorów logistycznych, przewoźników morskich i dużych portów. A także dla firm cargo lotniczego i kolejowego, które odbiorą część dostaw.

Prawie wszystkim innym będzie trudniej: firmom brakuje gotowych produktów, materiałów, produktów i wielu innych rzeczy, które utkną po drodze. Jest to jednak mało prawdopodobne, aby miało to duży wpływ na akcje: z powodu złych wiadomości, wartość papierów nieznacznie spada, ale potem odradza się. Ale dobra finalne stają się coraz droższe – inflacja tylko przyspiesza.

3. Cena ropy rośnie

Pod koniec stycznia najpopularniejszy olej Brent Róża do najwyższego poziomu od siedmiu lat, powyżej 91 USD za baryłkę. Teraz cena trochę spadła, ale możliwe, że w ciągu miesiąca rozpocznie się nowa wspinaczka. Już w lipcu-sierpniu może przebić 100-105 dolarów za baryłkę, rozważać analitycy banku inwestycyjnego Goldman Sachs.

Eksperci przypisują to, co się dzieje, niezbyt silnym uszkodzeniom ze strony omikronu, problemom z łańcuchami dostaw i decyzjami dużych producentów ropy. Te ostatnie nazywane są kartelem OPEC+. Zeszłego lata państwa członkowskie stowarzyszenia zgodziły się nie zwiększać wydobycia ropy, a nawet ją nieznacznie zmniejszać. Decyzja pozostaje w mocy, ale popyt nie zniknął – paliw jest za mało, więc ceny rosną.

W takiej sytuacji najwięcej zyskują koncerny i kraje naftowe. Im wyższe ceny teraz, tym wyższe oczekiwania zawarte w umowach. Oznacza to większe zyski i podatki. Na paliwach kopalnych nadal można zarobić, ale być może to jedna z ostatnich szans.

4. Rosyjski rynek akcji jest niestabilny

Przez dwa tygodnie indeks iMOEX moskiewskiej giełdy stracił 16,5%. Nie jest to jeszcze „bessy”, a raczej obszar korekty, który zaczyna się od -10%. Dlatego w lutym inwestor powinien szczególnie uważnie przyjrzeć się papierom rosyjskich spółek.

Zrzut ekranu: Yahoo Finance

Ze względu na wzrost kluczowej stopy Banku Centralnego firmom trudniej jest zaciągać kredyty i inwestować w ich rozwój. Z tego powodu zagraniczni inwestorzy nie są tak zainteresowani kupowaniem akcji rosyjskich firm. Profesjonaliści nazywa i jeszcze jeden powód – napięcia geopolityczne, które przerażają giełdy.

Kto wypłaci dywidendy

Rosyjskie przedsiębiorstwa albo już to zrobiły w styczniu, albo rozpoczną działalność dopiero w marcu-kwietniu. Ale dywidendy będą aktywnie wypłacane przez firmy zagraniczne, których akcje można kupić na giełdzie w Petersburgu.

Analizując papiery wartościowe ważne jest, aby nie zapominać o luce dywidendowej. Kiedy firma wypłaca dywidendę, jej cena akcji spada o kwotę wypłaty. Daliśmy dolara za akcję – cena spadła o dolara. To normalne i nie powinieneś się bać.

Nazwa i ticker Opis Firmy Termin płatności Kwota dywidendy, $ i %
AT&T, $T największa firma telekomunikacyjna na świecie 1 lutego 0,52 (1,99%)
Bristol Myers Squibb, $BMY firma farmaceutyczna: leki na raka, AIDS, cukrzycę, zapalenie stawów i nie tylko 1 lutego 0,54 (0,87%)
Verizon, $VZ firma telekomunikacyjna 1 lutego 0,64 (1,19%)
HeadHunter, $HHRU Rosyjska platforma rekrutacyjna online 7 lutego 0,84 (2,27%)
Mastercard, $MA operator systemu płatniczego, wydawanie kart debetowych i kredytowych 9 lutego 0,49 (0,13%)
Jabłko, $AAPL firma technologiczna 10 lutego 0,22 (0,13%)
American Express, $AXP operator systemu płatności 10 lutego 0,43 (0,25%)
Coca-Cola, $CO producent napojów 11 lutego 0,25 (0,04%)
AbbVie, $ABBV firma biofarmaceutyczna 15 lutego 1,41 (1,03%)
Laboratoria Opatów, $ABT producent wyrobów medycznych i oprogramowania 15 lutego 0,47 (0,35%)
Colgate-Palmolive, $CL producent artykułów gospodarstwa domowego, zdrowotnych, higienicznych i zoologicznych 15 lutego 0,45 (0,54%)
Morgan Stanley, $MS Bank Inwestycyjny 15 lutego 0,7 (0,69%)
Procter & Gamble, $PG producent artykułów zdrowotnych, kosmetycznych i higienicznych 15 lutego 0,8698 (0,54%)
Caterpillar, $CAT deweloper i producent w zakresie inżynierii ciężkiej 18 lutego 1,11 (0,55%)
Papa John’s, $ PZZA Amerykańska sieć pizzy 18 lutego 0,35 (0,28%)
Starbucks, $SBUX globalna sieć kawiarni 25 lutego 0,49 (0,5%)
MSCI, $ MSCI globalny dostawca indeksów finansowych 28 lutego 1,04 (0,2%)

Kto będzie raportował wyniki finansowe

Na podstawie ostatnich wyników finansowych możesz obliczyć mnożniki i ocenić stan firmy – i zdecydować, czy warto w nią zainwestować. Również sprawozdania finansowe wpływają na wartość papierów wartościowych. Co więcej, ważne jest dopasowanie się do prognoz. Na przykład analitycy oczekiwać EPS alfabetu w wysokości 108,76 USD. Jeśli spółka przekroczy wstępne szacunki, jej akcje będą drożeć. A jeśli im się nie uda, mogą trochę spaść – lub dużo, nie zgadniesz tutaj.

Nazwa i ticker Opis Firmy Data publikacji Prognozowany zysk na akcję, EPS
Alfabet, $GOOG spółka macierzysta Google, YouTube, DeepMind i innych projektów technologicznych 1 lutego 108,76
Exxon Mobil, $XOM duży koncern naftowo-gazowy 1 lutego 5,24
Starbucks, $SBUX globalna sieć kawiarni 1 lutego 3,23
Qualcomm, $QCOM producent sprzętu półprzewodnikowego i telekomunikacyjnego 2 lutego 8,30
Aeroflot, $AFLT największa rosyjska linia lotnicza 3 lutego -11,61
К, $NLMK stal i żelazo i stal, 3 lutego 61,62
„Magnes”, $MGNT jeden z największych rosyjskich detalistów 4 lutego 133,2
BP, $ BP duży koncern naftowo-gazowy 8 lutego 3,33
Pfizer, $PFE firma biofarmaceutyczna 8 lutego 39,12
„Inter” RAO, $IRAO firma elektroenergetyczna 9 lutego 1,14
PepsiCO, $PEP producent napojów 10 lutego 6,24
Coca-Cola, $CO producent napojów 10 lutego 2,29
Nikiel Norylski, $GMKN największy na świecie producent niklu i palladu 10 lutego 25,7
Olej maratonowy, $MRO duży koncern naftowo-gazowy 14 lutego 1,33
Shopify, $SKLEP dostawca oprogramowania dla sklepów internetowych 14 lutego 7,96
RusHydro, $HYDR firma wodna 17 lutego 0,14
Siewierstal, $CHMF firma hutnicza i górnicza 18 lutego 394,41
Marriott Vacations Worldwide, $VAC luksusowy ośrodek wypoczynkowy i firma zarządzająca rekreacją 23 lutego 4,2
„Taśma”, $LNTA duży sklep spożywczy 24 lutego 25,92
Rusagro, $AGRO producent cukru wieprzowego i buraczanego 28 lutego −−−

Przeczytaj także

Sonda: ile pamięci jest w twoim smartfonie?

8 najlepszych menedżerów plików dla Androida