Sberbank, Yandex lub VK mogą opracować zamiennik dla App Store i Google Play

Premier Michaił Miszustin powiedział, że Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego i firmy opracują alternatywny rynek dla aplikacji opartych na Androidzie w ciągu półtora miesiąca. Urzędnik tłumaczył taką potrzebę faktem, że App Store i Google Play „wkrótce mogą uniemożliwić pobieranie aplikacji w Rosji”. Kommiersant, powołując się później na jego źródła napisałże w dyskusji na ten temat biorą udział co najmniej trzy duże rosyjskie firmy informatyczne: Sbierbank, Yandex i VK.

„Bądź cierpliwy”

Sber rozwija się w oparciu o korporacyjny sklep z aplikacjami dla specjalistów SberStore. Za pomocą tej platformy tworzone są aplikacje na urządzenia w jej ekosystemie – telewizory z wirtualnymi asystentami Salyut, dekodery i głośniki SberBox.

„Yandeks”

Firma Yandex może ożywić sklep z aplikacjami Yandex.Store, który został zamknięty w 2020 roku. Na początku 2014 roku dostępnych było w nim ponad 100 tys. aplikacji, a sam sklep preinstalowało kilkunastu producentów smartfonów, m.in. OPPO, Huawei i Nokia. Ale w ostatnich latach projekt prawie się nie rozwinął.

VK

Jedno ze źródeł Kommersanta uważa, że ​​najbardziej logiczne byłoby uruchomienie rynku usług mobilnych w oparciu o platformę MY.Games. Ta ostatnia, ze względu na sankcje, została odcięta od wpływów walutowych i zachodnich technologii. Samo VK potwierdziło, że tworzy sklep z aplikacjami dla programistów, nie precyzując jego podstaw.

Jeśli App Store i Google Play są rzeczywiście zablokowane w kraju, to w przypadku Apple może to oznaczać całkowite zablokowanie urządzeń – powiedział wicedyrektor Centrum Kompetencji Narodowej Inicjatywy Technologicznej (NTI). W przypadku Google istnieje możliwość instalowania aplikacji z zewnętrznych źródeł, co znacznie upraszcza sytuację.

Tego typu problemy mogą w obu przypadkach podważyć nastawienie użytkowników do systemu. Z tego powodu sensowne jest opracowanie krajowego mobilnego systemu operacyjnego, który można zainstalować na już wydanych urządzeniach. Za podstawę proponuje się na przykład Aurora OS, który jest rozwijany przez Rostelecom.

W przypadku iOS wprowadzenie alternatywnego sklepu jest możliwe tylko tymi samymi metodami, które stworzyły katalogi aplikacji dla iPhone’ów po jailbreaku – na przykład Cydia – powiedział Pavel Golub, współzałożyciel arcsinus.

Aleksey Tyurnin, szef działu rozwoju iOS red_mad_robot, nie zgodził się z tym, powołując się na fakt, że nawet ta opcja jest nierealistyczna: „Począwszy od iOS 14.4, społeczność na próżno próbowała włamać się do systemu i wydaje się to prawie niemożliwe. Z każdą nową aktualizacją Apple zamyka coraz więcej „dziur”.

Przeczytaj także

Karty, pieniądze, dwie karty kredytowe. 7 błędów, które uniemożliwiają wzbogacenie się

Jak zidentyfikować najzdrowsze źródła węglowodanów