Co to jest SOE
SOEczyli szybkość sedymentacji erytrocytów, jest jednym ze składników pełnej morfologii krwi, zwykle ocenianej przez lekarzy wraz z innymi wskaźnikami.
Zdolność elementów komórkowych do opadania na dno tuby zauważony Polski lekarz w 1897 roku. Nazwał to reakcją sedymentacji erytrocytów, dlatego niektórzy starsi lekarze nadal używają skrótu ROE. Ale związek tej analizy z różnymi stanami patologicznymi ustalili dopiero w 1918 r. Szwedzcy naukowcy Faohraeus i Westergren. Opracowali uniwersalną metodę diagnostyczną stosowaną na całym świecie – metodę Westergrena.
Naukowcy odkryli, że czerwone krwinki są najcięższymi krwinkami, ponieważ zawierają hemoglobinę i atomy żelaza. Dlatego w specjalnym roztworze erytrocyty osadzają się pod wpływem grawitacji z określoną prędkością. Ale z powodu niektórych składników we krwi może to nastąpić szybciej.
Według ESR niemożliwe jest dokładne określenie choroby, ponieważ wskaźnik często wzrasta z przyczyn naturalnych u zdrowych osób.
Dlatego lekarze oceniają szybkość sedymentacji erytrocytów tylko w połączeniu z innymi nieprawidłowościami.
Od czego zależy ESR?
Błona wszystkich erytrocytów ma negatywny ładunek elektryczny, dlatego zgodnie z prawami fizyki komórki odpychają się nawzajem. Zmiana polaryzacji może powodować różne substancje, które utrwalają się na powierzchni komórek krwi i powodują ich sklejanie. Na przykład są to białka zaangażowane w reakcje zapalne:
- immunoglobulina;
- cytokiny;
- fibrynogen.
Czasami ESR przyśpieszyć i inne zmiany w ciele. Należą do nich równowaga kwasowo-zasadowa, przesunięta w kierunku zasadowicy, czyli alkalizacji, lepkość krwi i duża ilość lipidów oraz ładunek jonowy osocza. Badania pokazują również, że szybkość sedymentacji erytrocytów wzrasta wraz ze zmianą kształtu tych krwinek, zmniejszeniem ich liczby lub wielkości oraz spadkiem poziomu hemoglobiny.
Jak określa się ESR?
Analiza prowadzona jest na różne sposoby]które różnią się wieloma parametrami, w tym wskaźnikami norm. To:
- metoda Westergren. Wymaga 2 ml krwi z żyły, którą pobiera się do probówki, zmieszanej z odczynnikiem chroniącym przed krzepnięciem. W takim przypadku uzyskaną mieszaninę, jeśli to konieczne, można przechowywać w lodówce laboratoryjnej do 6 godzin. Następnie szklaną probówkę o długości 200 mm i średnicy 12,5 mm napełnia się dostępną krwią i pozostawia na 1 godzinę w pozycji pionowej. Później, zgodnie z zastosowaną skalą, mierzą, o ile milimetrów opadł osad. Czasami badanie przeprowadza się w ciągu 2 godzin.
- metoda Panczenkow. Jest to modyfikacja poprzedniej metody, która jest stosowana w krajach byłego ZSRR. Wymaga tylko 0,2 ml krwi z palca, której nie można przechowywać. Dlatego analiza jest natychmiast pobierana do szklanej rurki – kapilary o długości 100 mm i średnicy światła mniejszej niż 1 mm. Naczynie jest wstępnie przemyte roztworem, który chroni krew przed krzepnięciem. Kapilarę mocuje się na specjalnym stojaku w pozycji pionowej i godzinę później mierzy się odległość od krawędzi cieczy do granicy z osadem.
Pomimo wygody badania krwi z palca, ta metoda pozyskiwania materiału może niekorzystnie wpłynąć na wynik. Jeśli asystent laboratoryjny mocno masuje lub ściska czubek palca, naczynia w tkankach rozszerzają się, uwalniane są białka zapalne, które mogą zwiększyć ESR.
Jaka jest norma ESR we krwi
Tylko lekarz może odszyfrować wyniki badania, nie powinieneś angażować się w autodiagnozę.
Laboratoria mogą stosować różne techniki. Dobry do analizy Westergren indeks ESR – 0-22 mm/h dla mężczyzn i 0-29 mm/h dla kobiet.
Podczas przeprowadzania badania metodą Panchenkova takie wyniki:
- noworodki w pierwszych tygodniach życia – 0-2 mm/h;
- niemowlęta do 6 miesięcy – 2-17 mm / h;
- kobiety poniżej 60 lat – do 12 mm / h;
- kobiety po 60 latach – do 20 mm / h;
- mężczyźni poniżej 60 lat – do 8 mm / h;
- mężczyźni po 60 latach – do 15 mm/h.
Przeczytaj także 💊💉💊