Naukowcy mówili o nowym niebezpiecznym koronawirusie znalezionym u nietoperzy w Rosji

Naukowcy odkryli, że nowo odkryty koronawirus znaleziony u nietoperzy w Rosji ma niepokojącą zdolność do infekowania ludzkich komórek. Chociaż patogen jest bardzo podobny do wirusa SARS-CoV-2, który leży u podstaw COVID-19, obecne szczepionki byłyby przeciwko niemu bezużyteczne.

Jest to określone w nowym Badania naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego, którzy ponownie zbadali próbki wirusów Host-1 i Host-2 znalezionych u podkowca w pobliżu Parku Narodowego Soczi w 2020 roku. Nowa analiza wykazała, że ​​patogeny te są prawdopodobnie znacznie bardziej niebezpieczne niż pierwotnie sądzono.

„Hosta-1” i „Hosta-2” to sarbekowirusy, ta sama grupa koronawirusów, która spowodowała wybuch SARS w latach 2002-2004, a także COVID-19.

Kiedy przyjrzeliśmy się im bardziej szczegółowo, byliśmy bardzo zaskoczeni, gdy odkryliśmy, że mogą infekować ludzkie komórki. To nieznacznie zmienia nasze rozumienie tych wirusów, skąd pochodzą i które regiony budzą niepokój.

Michał Letko

autor powiązanego badania i wirusolog na Uniwersytecie Waszyngtońskim.

Okazuje się, że Hosta-2 może wykorzystać swoje białko kolczaste do infekowania ludzkich komórek poprzez wiązanie się z ACE2, tym samym receptorem, którego używa SARS-CoV-2 do przejęcia i wniknięcia do organizmu. W ostatnich latach zidentyfikowano setki sarbekowirusów, ale zdolność do infekowania ludzkich komórek jest rzadka.

Pomimo podobieństwa wirusa do SARS-CoV-2, obecne szczepionki i leczenie przeciwciałami monoklonalnymi przeciwko COVID-19 nie zadziałają z nim, dodany naukowcy.

Przy tym wszystkim nowe sarbekowirusy nie stanowią w tej chwili bezpośredniego zagrożenia dla populacji. Na razie są tylko kolejnym przypomnieniem, że zagrożenie przenoszeniem groźnych wirusów ze zwierząt na ludzi zawsze istnieje i świat musi być na to lepiej przygotowany.

Przeczytaj także

Są szczegóły dotyczące Telegramu Premium – płatnej subskrypcji dla użytkowników komunikatorów

GRA: Maksymalna prędkość! Latać wokół wszystkich przeszkód w kosmosie