Najlepsze artykuły Lifehacker w 2021, które pomogą Ci oszczędzać i zarabiać pieniądze

12 najlepszych bezpłatnych usług i kursów online, które nauczą Cię, jak inwestować

Zdjęcie: G‑Stock Studio / Shutterstock

Złota zasada inwestowania to inwestować tylko za pomocą zrozumiałych narzędzi. Powinno być dla Ciebie absolutnie jasne, jak dokładnie ten schemat działa od i do, co konkretnie przynosi zysk i jakie jest ryzyko.

Inwestowanie to obszar trudny do opanowania przypadkowo w procesie życia. Niewiele osób może powiedzieć: „Jako dziecko obserwowałem, jak inwestował mój tata, i nauczyłem się – spójrz, jak mogę”. Wiedza o tym jest intuicyjnie niebezpieczna: w grę wchodzą pieniądze i jest wiele pułapek.

Na szczęście dostępne są bezpłatne kursy i wykłady, które nauczą Cię, jak radzić sobie z finansami. Ta lista zawiera 12 najlepszych.

Przeczytaj artykuł →

Jak dowiedzieć się, czy oszuści zaciągnęli pożyczkę na Twoje nazwisko?

Zdjęcie: Anika Turchan / Lifehacker

Możesz być bardzo mądry i czujny, ale mimo to stać się ofiarą przestępstwa finansowego. Atakujący wiedzą, jak znaleźć luki i wspólników. Możesz więc otrzymać pożyczkę na swoje nazwisko, abyś nawet nie podejrzewał.

Ale to jest sytuacja, w której wiedza to potęga. Im szybciej odkryjesz fałszywą pożyczkę, tym większe masz szanse na jej zakwestionowanie. Dlatego okresowo sprawdzaj swoją historię kredytową. Możesz to zrobić dwa razy w roku za darmo.

Przeczytaj artykuł →

10 nieoczywistych rzeczy, które mogą wpłynąć na Twoją historię kredytową

Zdjęcie: KenoKickit/Shutterstock

Historia kredytowa jest potrzebna nie tylko do sprawdzenia, czy oszuści zaciągnęli na Ciebie pożyczkę. Banki również ją badają, aby zrozumieć, czy warto pożyczać Ci pieniądze i na jakich warunkach. Szkoda może być znalezienie np. wymarzonego mieszkania, próba kupienia go z kredytem hipotecznym i stwierdzenie, że kredyt nie został zatwierdzony.

Aby temu zapobiec, lepiej chronić swoją historię kredytową, jak honor, od najmłodszych lat i nie psuć jej przypadkowymi i pozornie niepoważnymi działaniami.

Przeczytaj artykuł →

7 błędów finansowych naszych babć, których lepiej nie powtarzać

Zdjęcie: Anna Guridova / Lifehacker

W psychologii istnieje taki termin, jak „postawa”. Jest to pewien rodzaj wiedzy, wzór działania w określonej sytuacji, który wynika z przeszłych doświadczeń. Co więcej, nie jest konieczne doświadczanie tego lub innego wydarzenia, aby ukształtować postawę. Czerpiemy je na przykład z kina lub rodziny.

Krewni mają na nas silny wpływ. I często nieświadomie robimy to, co oni by zrobili – bo te zachowania wchłaniamy od wielu lat. Problem polega jednak na tym, że wiele instalacji było wcześniej skutecznych, ale teraz nie działają. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, co przejęliśmy od starszego pokolenia i przetestować to pod kątem przydatności we współczesnym świecie.

Tekst zawiera popularne ustawienia, których nie powinieneś przestrzegać.

Przeczytaj artykuł →

7 najlepszych hacków na życie finansowe od TikTok, aby zaoszczędzić pieniądze i zaoszczędzić na marzenie

Zdjęcie: Anna Guridova / Lifehacker

TikTok stopniowo przestał być serwisem społecznościowym wyłącznie dla nastolatków. Psychologowie opowiadają w nim o tym, jak zachować zdrowie psychiczne, pedagodzy wyjaśniają złożone zagadnienia ze swojego przedmiotu. Znajdują się tam również hacki na życie finansowe. Materiał prezentuje najlepsze z nich, co na pewno się sprawdzi.

Przeczytaj artykuł →

13 pułapek myślowych, które czynią nas biedniejszymi

Zdjęcie: Kadr z filmu Wilk z Wall Street

Temat finansów jest uważany za trudny: rozliczanie dochodów i wydatków, budżetowanie to przykry obowiązek. Ale czasami nie trzeba zagłębiać się w dziczy, aby zarządzać kapitałem. Często jesteśmy zmuszeni rozstać się z pieniędzmi przez drobne i na pierwszy rzut oka nieistotne decyzje.

I musimy je cały czas brać. Kup coś lub nie, jedź do domu taksówką lub komunikacją miejską, daj się pokusie kupić wszystko na wyprzedaży. Cóż, aby ominąć pułapki oddzielające nas od pieniędzy, musimy nauczyć się je wykrywać.

Przeczytaj artykuł →

Jak uzyskać rodzinny kredyt hipoteczny i zaoszczędzić na kupnie domu?

Autor: Ketut Subiyanto / Pexels

Rodziny z dziećmi mogą ubiegać się o kredyt hipoteczny wspierany przez państwo i otrzymać obniżone oprocentowanie. W 2021 roku program został rozszerzony, a teraz wystarczy mieć w nim jedno dziecko. To prawda, że ​​to ważne, kiedy się urodził.

Wszystkie szczegóły dotyczące uzyskania preferencyjnego kredytu rodzinnego znajdują się w naszym materiale.

Przeczytaj artykuł →

Gdzie i jak uzyskać zniżki i bonusy w swoje urodziny

Zdjęcie: Prostock-studio/Shutterstock

Urodziny wcale nie są smutne. Wszyscy gratulują, mówią miłe słowa, wręczają prezenty. Co więcej, prezenty można otrzymać nie tylko od przyjaciół i krewnych. Rabaty i bonusy są gotowe do zaoferowania supermarketom, kinom i restauracjom. Spróbuj zaplanować duże zakupy na osobiste wakacje i zaoszczędzić.

Przeczytaj artykuł →

5 sposobów na pozbycie się starej technologii z zyskiem

Zdjęcie: Alexandra Suzi / Shutterstock

Urządzenie, które przetrwało swój wiek, nie zawsze może być po prostu wyrzucone. Jeśli sprzęt jest duży i nie mieści się w kontenerze, należy go zabrać na miejsce na odpady wielkogabarytowe lub zapłacić za wywóz. Ponadto gadżet może zawierać metale ciężkie, rtęć lub coś podobnego. Oznacza to, że należy go utylizować w taki sposób, aby niebezpieczne substancje nie dostały się do gleby i wody.

Istnieje jednak kilka sposobów na uniknięcie wydatków, a czasem zarabianie na starym sprzęcie.

Przeczytaj artykuł →

8 wskazówek dotyczących oszczędzania, których nie powinieneś dawać ludziom z niskimi zarobkami

Zdjęcie: Anna Guridova / Lifehacker

Wskazówki dotyczące oszczędności są zarówno proste, jak i złożone. Rzadko otwierają Amerykę: żeby wydać mniej, trzeba – niespodzianka! – wydawaj mniej. Ale zalecenia działają tylko wtedy, gdy je przestrzegasz.

Brak motywacji i dyscypliny często utrudnia stosowanie się do rad. Ale nie tylko. Niektórych zaleceń po prostu nie można zastosować przy niewielkich dochodach. W materiale rozumiemy, co nie zadziała, a co może zastąpić nieodpowiednie opcje.

Przeczytaj artykuł →

Sonda: co chcesz zobaczyć w iPhonie 14?

WhatsApp pozwoli Ci edytować wysłane wiadomości