Ministerstwo Transformacji Cyfrowej wybrało strony do bezpłatnego dostępu – „Gosuslugi” i „VKontakte”

Tylko dwa zasoby dostały się do programu bezpłatnego dostępu do stron o znaczeniu społecznym – „Gosuslugi” i „VKontakte”. Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego nie znalazło innych odpowiednich miejsc do włączenia do projektu Dostępny Internet, pisać „Wiedomosti”.

Usługi publiczne i VKontakte znalazły się na liście utworzonej przez departament w styczniu 2022 r., a obecna lista musiała zostać zatwierdzona nie później niż 1 sierpnia. Mogło zostać zaktualizowane lub rozbudowane poprzez dodanie innych zasobów, ale tak się nie stało.

Ministerstwo Cyfryzacji zauważyło, że dwa wybrane serwisy „spełniają rolę uniwersalnego punktu dostępu do wszelkich ważnych informacji dla ludzi oraz materiałów zamieszczanych przez władze, media, organizacje edukacyjne i tak dalej”.

Ustawa o swobodnym dostępie do zasobów istotnych społecznie została przyjęta w sierpniu 2021 r. Do eksperymentu wybrano około 400 witryn, w tym VKontakte i Odnoklassniki, agregatory wyszukiwania, poczty i wiadomości z rynków Yandex, Mail.ru i Rambler, AliExpress i Ozon i inne.

Przeczytaj także

Badanie: alkohol w małych dawkach może pozytywnie wpływać na zdrowie

Jak przestać kupować niepotrzebne rzeczy