Kto może skorzystać z terapii DPDH – Lifehacker

Co to jest terapia EMDR

EMDR lub EMDR oznacza odczulanie (tj. zmniejszoną czułość) i przetwarzanie ruchu gałek ocznych. Jest to metoda psychoterapii, w której ruchy gałek ocznych, poklepywanie lub rytmiczne dźwięki są używane do leczenia schorzeń spowodowany traumatyczne wydarzenia. Na przykład przemoc, bójki, utrata kończyny.

Terapia EMDH została wymyślona przez Francine Shapiro w 1987 roku, aby pomóc klientom radzić sobie z zespołem stresu pourazowego. Z biegiem czasu zakres zastosowań metody rozszerzył się.

Elena Telmanowa

Psycholog edukacyjny, terapeuta EMDR, superwizor

EMCG jest uważane za naukowo sprawdzoną metodę pracy z doświadczeniami pojedynczych traumatycznych wydarzeń (przemoc, wypadki drogowe, dowody śmierci osoby), konsekwencje urazów psychicznych (fobie, lęki) i tak dalej. Metoda polega na zaadresowaniu przez krótki czas pewnej traumatycznej sytuacji i jednoczesnym skupieniu się na zewnętrznym bodźcu wzrokowym (ruch gałek ocznych), dotykowym (klepanie po ramieniu) lub słuchowym (określony dźwięk).

Dlaczego DDG działa?

To wciąż jest niezrozumiałe. Ale są hipotezy.

Jeśli pamięć nie jest w stanie przetworzyć informacji o traumatycznym wydarzeniu, a niektóre wyzwalacze sprawiają, że osoba Wróć dla niego doświadcza przeszłych uczuć i emocji, doświadcza stresu i bólu.

Ale EMPG sprawia, że ​​wspomnienia są mniej bolesne. Faktem jest, że bodźce zewnętrzne robić mózg jest rozproszony. Człowiek nie może jednocześnie skupić się na nich i wewnętrznych przeżyciach. Dlatego pamięć zanika, traci swoją emocjonalność i kompletność. Zmienia się ocena zdarzenia, człowiek może sobie z nim poradzić: przestaje odczuwać strach, złość, ból fantomowy.

Elena Telmanowa

Według Francine Shapiro, EMDR pomaga wyciągnąć pewne lekcje z przeszłości, zmniejszyć destrukcyjną reakcję w sytuacji wyzwalającej, a także znaleźć model zachowania w przyszłości, który pozwoli spokojnie lub nawet bardziej pozytywnie odbierać wcześniej traumatyczne doświadczenia.

W jakich sytuacjach może pomóc terapia EMDR?

Pomimo tego, że metoda jest stosunkowo nowa, a jej mechanizm nie jest już w pełni poznany opublikowany dziesiątki badań, które potwierdziły, że to pomaga. Spotykać się z kimś udowodniony skuteczność DPDH w leczeniu schorzeń takich jak:

  • zespół stresu pourazowego (PTSD);
  • depresja;
  • zaburzenia lękowe;
  • nerwica natręctw;
  • zaburzenia odżywiania.

Elena Telmanowa

Ta metoda terapii pomaga zidentyfikować w komunikacji z klientem dokładnie te sytuacje, przeżycia, destrukcyjne stany, które powodują dyskomfort w jego życiu. Na przykład może to być negatywna reakcja behawioralna i/lub emocjonalna na komunikację z ludźmi lub konkretną osobą.

Przeciwwskazań do DPDH jest bardzo niewiele, ale nadal istnieją: padaczka, stany psychotyczne, niezdolność do tolerowania wysokiego poziomu lęku w trakcie i pomiędzy sesjami psychoterapeutycznymi.

Jak przebiega terapia EMDR?

Terapia EMDR składa się z ośmiu etapów.

1. Zbiór historii

Najpierw terapeuta pyta osobę o jej stan i zbiera historię medyczną, aby określić cele leczenia.

2. Przygotowanie

Po zebraniu anamnezy specjalista opowiada o metodzie, uczy dokładnie, jak poruszać oczami i co robić z rękami. Również na tym etapie praktykowane są praktyki radzenia sobie ze stresem, na przykład ćwiczenie „bezpieczne miejsce”. Ta technika jest potrzebna, aby stworzyć w głowie jakąś przestrzeń, w której będzie dobrze i spokojnie. W trudnej sytuacji możesz przenieść się do niej mentalnie, aby zmniejszyć stres i osiągnąć stan zaradności.

3. Ocena

Teraz musisz wybrać pamięć docelową, ocenić, jakie uczucia wywołuje, do jakiego pozytywnego przekonania chcesz dojść w przyszłości.

4. Odczulanie

Terapeuta pomaga aktywować pamięć, aby określić, co dana osoba czuła, jakie obrazy przyszły jej do głowy, jak pamięć rezonuje w ciele.

5. Przetwarzanie pamięci

Na tym etapie psycholog poprosi Cię o skupienie się na pozytywnym przekonaniu, które musisz stworzyć. Może to być coś, co zostało wynalezione w trzecim etapie, lub coś, co powstało samo w czwartym.

6. Skanowanie ciała

Pacjent powinien teraz skupić się na doznaniach fizycznych w całym ciele, zwłaszcza tych, które pojawiają się, gdy myśli o tej sytuacji. Ten etap pomaga określić ogólny postęp: sesje będą potrzebne, aż objawy całkowicie znikną.

7. Zamknięcie

Na tym etapie terapeuta może zaproponować techniki relaksacyjne, które pomogą utrzymać poczynione postępy.

8. Ocena wyniku

Na kolejnej sesji psycholog zapyta o te wspomnienia, które zostały wypracowane na ostatnim spotkaniu. Jeśli nie powodują już cierpienia, być może nadszedł czas, aby przejść do nowych celów.

Jak szybko EMDR może pomóc?

Łącznie może być wymagane od 6 do 12 sesji 1-2 razy w tygodniu, ale znaczna ulga zwykle pojawia się jeszcze wcześniej.

Elena Telmanowa

W praktyce poprawa następuje po jednej lub dwóch sesjach. Czasami jednak przygotowanie klienta do pracy z traumatyczną sytuacją może zająć trochę czasu, ponieważ sesja obejmuje nie tylko przetwarzanie doświadczenia klienta, ale także zbieranie informacji o niepokojącym doświadczeniu, o samym kliencie – jego myślach, uczuciach, doznaniach cielesnych. Pomoże to wybrać dogodne tempo pracy, ocenić gotowość do pracy nad urazem oraz cechy osobiste konkretnej osoby.

Przeczytaj także

5 usług dla tych, którzy chcą oglądać telewizję online

Sieć neuronowa pokazała realistyczne portrety bohaterów klasycznych gier