Jakie wiadomości powinien śledzić inwestor, aby zarabiać więcej

Ważne jest, aby czytać wiadomości nie ze względu na natychmiastowy zysk, ale aby zrozumieć kontekst, trendy i znaleźć atrakcyjne sektory gospodarki i obiecujące firmy. W ten sposób możesz dowiedzieć się, co się dzieje i zarobić więcej.

Jakie wiadomości śledzić

Lepiej czytać nie wszystko po kolei, ale systematycznie analizować obraz dnia.

O świecie i krajach!

Dobry inwestor widzi, dokąd zmierza światowa gospodarka i polityka, a następnie wykorzystuje wiedzę na swoją korzyść. Globalne trendy wpływają na firmy z wielu sektorów i krajów i często wpływają na ceny akcji.

Tak więc od kilku lat o dekarbonizacji – redukcji emisji dwutlenku węgla – mówi się wszędzie. To rozumowanie wpływa na inwestorów, a co za tym idzie na akcje: zielona firma energetyczna NextEra wzrosła cena o 550% w ciągu 10 lat i w tym samym czasie producent oleju Exxon Mobil spadła cena o 3%. Inwestor, który zauważyłby ten trend jeszcze rok temu, zarobiłby 20% na wzroście wartości papierów.

Czasami rzeczy są mniej oczywiste. Na przykład z powodu braku kontenerów do transportu w ciągu ostatniego roku kilka razy zdjął koszt transportu towarów drogą morską. Z jednej strony przewoźnicy tacy jak Maersk Corporation zarobili dużo pieniędzy: zyski były pięciokrotnie wyższe niż rok wcześniej. Akcje i dywidendy natychmiast wzrosły zgodnie z oczekiwaniami. Z drugiej strony zaczął się od przewoźników morskich Odejdź klienci indywidualni, którzy przeszli na dostawy samolotami towarowymi. W rezultacie akcje tego samego Maerska nie rosły tak dobrze, jak mogły. Jednocześnie papiery wartościowe przewoźników lotniczych nie spieszyły się ze wzrostem cen, bo nikt nic nie rozumiał: notowania na giełdzie skakały tam iz powrotem.

Wiadomości najlepiej badać ze źródeł, które przez lata zyskały reputację. Z reguły są to publikacje biznesowe: Bloomberg, Financial Times i The Wall Street Journal w języku angielskim, Vedomosti, The Bell i Expert w języku rosyjskim. Nie należy ufać tylko jednemu źródłu, nawet bardzo dobremu. Komunikaty z publikacji biznesowych są jednak okazją do bliższego przyjrzenia się trendowi i poszukiwania alternatywnych opinii.

O sektorach gospodarki

Większość portfeli inwestycyjnych obejmuje spółki z różnych sektorów gospodarki. Dla inwestora ważne jest śledzenie wiadomości branżowych, ponieważ światowe trendy w różny sposób wpływają na różne branże. Dzięki temu możesz zrozumieć, dokąd wszystko zmierza i zgadnąć, które papiery wartościowe wzrosną, a które spadną.

Załóżmy, że inwestor inwestuje część swojego kapitału w akcje spółek przemysłowych. Zauważy to najpierw w wiadomościach przemówił o wzroście produkcji samochodów i rozwoju energetyki odnawialnej. Następnie zaczęli pojawić się wiadomości o dużym zapotrzebowaniu na metale potrzebne w takich branżach. Wtedy oczekiwano zdjął ceny, a wraz z nimi udziały firm, które wydobywają i przetwarzają te metale. A potem w ogóle wykonywane zmienność – gwałtowne wahania cen.

Media specjalnie ułożyły rubryki, aby wygodniej było śledzić poszczególne branże: w jednym dziale piszą o przemyśle ciężkim, w innym – o firmach górniczych, w trzecim – o producentach samochodów.

Z pomysłami inwestycyjnymi

Publikacje biznesowe nie tylko publikują aktualności – utrzymują sztab ludzi, którzy rozumieją trendy i odnoszą je do pracy konkretnych firm. Tacy specjaliści analizują zdarzenia (na przykład publikację sprawozdań finansowych) i formułują pomysły inwestycyjne. Są to dobrze uzasadnione propozycje, aby przyjrzeć się bliżej akcjom spółki z określeniem jasnego okresu, w którym inwestor ma sens kupować lub sprzedawać aktywa.

Analitycy udzielają informacji o organizacji, opowiadają o jej historii i technologiach, a także zbierają opinie eksperckie. Te ostatnie wyjaśniają, w jaki sposób określone wydarzenie lub decyzja kierownictwa wpłynie na zyski i perspektywy firmy. Dzięki temu inwestor będzie w stanie zrozumieć, co robić.

O czym należy pamiętać czytając wiadomości

Jest kilka niuansów, o których należy pamiętać.

Wybór zasobów nie jest łatwy

Kiedyś była to praca na pełen etat: czytanie setek stron raportów, prenumerowanie gazet, słuchanie w radiu raportów giełdowych, siedzenie z kalkulatorem i oddzielanie plotek od prawdy.

W świecie z Internetem wszystko jest prostsze. Istnieje wiele stron internetowych, platform analitycznych i raportów online o tym, co się dzieje. Informacje operacyjne są łatwe do znalezienia, pozostaje tylko odrzucić wszystkie niepotrzebne. I to, co należy zachować: raporty finansowe, konsensusowe prognozy analityków, mnożniki i wierność strategii inwestycyjnej.

Konkurowanie z traderami jest niebezpieczne

Zawieranie transakcji na podstawie wiadomości i szybko zmieniających się notowań nie jest do końca prawdą. Robią to profesjonalni handlowcy, którzy zwykle zarabiać albo w pierwszej sekundzie, albo wcale. Inwestor prywatny nie osiągnie takiej szybkości i najprawdopodobniej straci pieniądze.

Lepiej powoli i przemyślanie wymyślić, jak zrównoważyć ryzyko i zwrot.

Dywersyfikacja przydatna

Analiza aktualności może podpowiedzieć, gdzie szukać perspektywicznych terenów pod inwestycje. Ważniejsze jednak jest, aby portfel inwestycyjny spełniał zasady dywersyfikacji: powinien zawierać aktywa z różnych sektorów gospodarki, w różnych walutach iz rozsądną proporcją ryzyka.

Chociaż może to stracić kilka procent rentowności, prawdopodobieństwo osiągnięcia zysku będzie nadal wyższe niż „pośpiechu”, który łatwo pada ofiarą spekulacji i zmienności.

Przeczytaj także 🧐📰

Sonda: jaki serial w ciągu ostatnich kilku lat zrobił na Tobie największe wrażenie?

Aplikacja Alfa-Bank została usunięta z App Store i Google Play