Jak ręcznie zaktualizować Chrome na Androida

Rosyjscy użytkownicy Androida zauważyli, że aktualizacja Google Chrome z 9 maja nie jest instalowana przez Google Play. Wygląda na to, że najnowsza wersja jest dostępna, ale próba jej zainstalowania kończy się błędem.

Możesz jednak zaktualizować ręcznie – i jest to stosunkowo łatwe.

Metoda 1. Aktualizacja przez APK

1. Pobierz z APKMirror plik nowej wersji Chrome – w momencie publikacji jest to 101.0.4951.61. Wybierz najnowszą wersję do ten link.

2. Zobaczysz, że dostępnych jest kilka plików dla urządzeń z różnymi architekturami procesorów. Aby dowiedzieć się, który z nich ma Twój smartfon, możesz pobrać aplikację Droid Hardware Info z Google Play. Zauważ, że większość nowoczesnych urządzeń będzie używać wersji arm64-v8a + armeabi-v7a. Wybierz opcję APK, a nie opcję Bundle – w drugim przypadku będziesz musiał pobrać specjalny instalator, podczas gdy zwykłe pliki APK instalują się bez dodatkowych czynności.

3. Kliknij pobrany plik, a Chrome poprosi o zainstalowanie aktualizacji. Potwierdź akcję.

4. Poczekaj na zakończenie procesu i pomyślną aktualizację do nowej kompilacji.

Ta metoda pozwala zainstalować aktualną wersję bez utraty danych. Jeśli w przyszłości aktualizacje za pośrednictwem Google Play nie będą już dla Ciebie dostępne, procedurę można powtórzyć z nowszą wersją.

Metoda 2: Zaktualizuj za pomocą APK i biblioteki Trichrome

Jeśli poprzednia metoda i ponowne uruchomienie smartfona nie pomogły, będziesz musiał przejść trudniejszą drogę.

1. Pobierz z APKMirror plik nowej wersji stabilnej Chrom (nie beta), aktualna wersja biblioteki Biblioteka trichromatyczna i aplikacja Instalator podzielonego pakietu APK. Ta ostatnia umożliwia instalację poszczególnych komponentów programu. Wybierz architekturę arm64-v8a + armeabi-v7a i Chrome ze skrótem Bundle.

2. Zainstaluj i uruchom instalator Split APKs i kliknij przycisk „Zainstaluj APK” na ekranie głównym. Wybierz „System filekeeper” (czyli zaimportuj plik z pamięci urządzenia).

3. Wybierz pobrany wcześniej plik Chrome. Zezwól na instalację aplikacji z nieznanych źródeł, jeśli SAI wyda ostrzeżenie.

4. Po wyświetleniu monitu o aktualizację Chrome kliknij Zainstaluj. Następnie poczekaj na powiadomienie od NOK, że aktualizacja się powiodła.

Jeśli aplikacja się nie uruchamia, spróbuj ponownie uruchomić smartfon.

Metoda 3: Aktualizacja przez VPN

Najbardziej radykalna opcja, która wymaga więcej czasu i dostępności niezawodnej usługi VPN.

1. Wyloguj się ze swojego rosyjskojęzycznego konta Google, postępując zgodnie z tymi instrukcjami. Upewnij się, że wszystko działa: uruchom Google Play, co powinno skłonić Cię do zalogowania się na swoje konto. Następnie uruchom ponownie smartfon.

2. Gdy tylko smartfon się włączy, włącz VPN dowolnego regionu z wyjątkiem Rosji (na przykład USA).

2. Otwórz Google Play i utwórz nowe konto. Język systemu nie ma znaczenia: region konta jest określany przez geolokalizację.

3. Po zakończeniu rejestracji upewnij się, że wszystko działa poprawnie: ceny w sklepie muszą być w walucie regionu Twojego VPN.

4. Bez wyłączania VPN otwórz stronę Chrome i kliknij przycisk Odśwież.

5. Po aktualizacji możesz wrócić do swojego konta Google.

Ta metoda może być również używana do innych aplikacji, które nie są już aktualizowane w Rosji (na przykład Strava).

Aktualizacja 18 maja: rosyjscy użytkownicy mogą ponownie zaktualizować Chrome przez Google Play. Problem zniknął tak nagle, jak się pojawił – bez żadnych komentarzy od twórców.

Przeczytaj także

6 sztuczek zakupowych, które sprawią, że w Sylwestra wydamy więcej

Co dzieje się z Twoim ciałem, jeśli nie śpisz przez dzień lub dłużej?