Jak nie stać się ofiarą oszustw związanych z zakupami online

Możesz posłuchać artykułu. Jeśli jest to dla Ciebie wygodniejsze, włącz podcast.

Kiedy wybierzesz produkt

Uważaj, jeśli widzisz podejrzanie niską cenę

Czasem trafisz na reklamę, w której obiecujesz sprzedać produkt w bardzo atrakcyjnej cenie. Na przykład trampki lub smartfon znanej marki oferowane są z 90% zniżką. Czasami palce klikają taką reklamę szybciej, niż mózg ma czas na przetworzenie informacji.

I jest coś do przemyślenia: na jakiej podstawie powstało to przyciąganie bezprecedensowej hojności? Marki okresowo organizują wyprzedaże i udzielają namacalnych rabatów. Czasami detaliści obniżają cenę, aby przyciągnąć uwagę i zwabić nowych klientów. Ale jest mało prawdopodobne, że zrobią to ze stratą.

Istnieją dwa sposoby zarabiania na tym schemacie: sprzedawać podróbki lub oszukiwać ludzi. Jako kupującym oba schematy nam nie odpowiadają. Dlatego zbyt niska cena jest powodem, aby być ostrożnym i bardzo dokładnie sprawdzić sprzedawcę, a może od razu przejść obok.

Sprawdź reputację sprzedawcy

W świecie sprzedaży króluje wiek: ludzie mają większe zaufanie do starszych sklepów i niechętnie kupują od nowicjuszy na rynku. To wstyd dla tych, którzy właśnie otworzyli własny biznes, ale to logiczne. Firmę o długiej tradycji trudniej jest podejrzewać o oszustwo. Gdyby pracowała przez tyle lat, zbrodniczy plan stałby się znany. Firma typu fly-by-night może okazać się zarówno rzetelnym sklepem, jak i przykrywką dla oszustów. Ale błędem jest również całkowita dyskryminacja początkujących biznesmenów.

Jeśli zdajesz sobie sprawę, że nic nie wiesz o sprzedającym, powinieneś zapoznać się z poniższymi rzeczami.

1. Informacje zwrotne

I lepiej je czytać nie na samej stronie. Tam zostały starannie wybrane przez sprzedawcę. A może nawet sam to napisał, to też się zdarza (ale o tym później). Dlatego wpisz w wyszukiwarkę nazwę sklepu lub adres zasobu wraz ze słowem „recenzje” i ciesz się. Co więcej, warto szukać nie tylko na specjalnych stronach, ale także w sieciach społecznościowych, jeśli są w wynikach wyszukiwania. Emocjonalne recenzje, takie jak „przelane pieniądze i nic nie otrzymałem”, powinny ostrzegać.

Niektóre przeglądarki, takie jak Yandex, mają wbudowane recenzje witryn.

Jeśli chodzi o niestandardowe opinie, zwykle można je złapać na następujących podstawach:

  • Autor podaje imię, nazwisko i umieszcza zdjęcie. Ma to na celu uczynienie komentarza bardziej autentycznym. Ale efekt jest odwrotny. Pomyśl tylko, kiedy ostatnio przesłałeś zdjęcie do witryny, aby ocenić toster — prawdopodobnie nigdy.
  • Recenzja napisana jest według schematu „godność – wada – zaleta”. Uważa się, że płyta bez minusów wygląda nieprawdopodobnie. Ale są opisane w taki sposób, że wyglądają na nieistotne, a nawet jak plusy. Na przykład „Niestety nie ma instrukcji, ale szafka jest łatwa w montażu bez niej, wszystko jest jasne”.
  • Zbyt wiele szczegółów opisujących pozytywne aspekty produktu i sklepu.

Takie recenzje są czasami prawdziwe, jeśli sprzedawca obiecuje premię za polecenie. Ale z reguły wszystko tak nie jest. Ludzie albo w ogóle nie piszą pozytywnych opinii, albo ograniczają się do czegoś w stylu „Wszystko jest super! Dostarczone na czas.” Szczegóły podawane są głównie w negatywnych komentarzach. Tak więc, jeśli widzisz wiele radosnych nagrań jako plan, powinno to ostrzec.

2. Informacje na stronie

Porządna firma będzie miała na swojej stronie nie tylko nazwisko i kontakty, aby złożyć zamówienie. Znajdziesz tam nazwę osoby prawnej, adres pocztowy i inne szczegóły.

Oczywiście nikt nie powstrzymuje oszustów przed wymyślaniem tych szczegółów. Ale jeśli w ogóle nie ma takich danych, to zdecydowanie warto przejść obok.

3. Dane prawne

Jeśli znasz nazwę podmiotu prawnego, zawsze możesz uzyskać dodatkowe informacje. Na przykład zdobądź po imieniu na strona internetowa Federalnej Służby Podatkowej wyciąg z rejestru osób prawnych. Jest data rejestracji firmy, nazwisko dyrektora, czynności, które firma może prowadzić.

Ponadto możesz po prostu wpisać nazwę osoby prawnej lub nazwisko dyrektora w wyszukiwaniu ze słowem „sąd” i sprawdzić, czy są one związane z jakimikolwiek nielegalnymi sprawami.

Sprawdź adres strony internetowej

Sklep może mieć bardzo dobrą reputację, ale to nie ma znaczenia, jeśli dana osoba trafi na stronę klona. Oszuści często tworzą strony internetowe, które są absolutnymi kopiami zasobów firm działających w dobrej wierze. Nawet adres jest prawie taki sam – różnica to tylko kilka znaków, choć nie zawsze. Zdarza się, że w pasku adresu jest napisana kompletna abrakadabra, po prostu atakujący liczą na nieuwagę kupujących.

Mają nadzieję, że osoba jest pewna sklepu i niczego nie sprawdzi. Dlatego konieczne jest zobaczenie, co jest napisane w pasku adresu. Uważaj szczególnie na postacie, które łatwo pomylić. Na przykład, jeśli literę „o” zastąpiono zerem, jest to zupełnie inna strona.

Kiedy płacisz za zamówienie

Zachowaj ostrożność przy oferowaniu gotówki przy odbiorze

Narzucone Zapłata To jest płatność przy odbiorze. Wydaje się, że ta metoda obliczeń jest najbezpieczniejsza. Ale oszuści znajdują tutaj sposób na oszukanie.

Specjaliści Departamentu Bezpieczeństwa Pocztowego Poczty Rosyjskiej.

Zamiast zamówionego towaru oszuści umieszczają w paczkach tanie analogi lub obce przedmioty: piasek, papier, kocie żwirek. Zgodnie z zasadami świadczenia usług pocztowych, płacąc za pobraniem, klient musi najpierw zapłacić za przesyłkę, a dopiero potem może ją odebrać i otworzyć. Dlatego kupujący nie wykrywają od razu oszustw. A kiedy zaczynają narzekać, oszuści mówią, że nie zwracają towaru, proponują napisanie reklamacji e-mailem i odesłanie skrzynki na żądanie, po czym przestają komunikować się z daną osobą.

Aby uchronić się przed takim rozwojem wydarzeń, umów się na wysłanie paczki z listą załączników. W takim przypadku sprzedawca wskazuje, co jest w pudełku, a pracownik poczty upewnia się, że to jest w środku. Usługa „Sprawdzenie kompletności” umożliwia zapoznanie się z zawartością przesyłki przed jej odebraniem.

Podobne oferty mają również firmy transportowe. Lepiej jest zapłacić trochę więcej za wysyłkę, niż dostawać śmieci zamiast towarów.

Nie klikaj podejrzanych linków

Nie każdy link do płatności to oszustwo. Wiele serwisów oferuje swoim klientom wystawianie faktur klientom w ten sposób – za pomocą linków. Wśród nich na przykładЮZamówienie” lub Tinkoff.

Jeśli jednak otrzymasz podobny adres, nie spiesz się i wpisz informacje z karty. Najpierw sprawdź, czy rzeczywiście jest to prawdziwa usługa płatnicza, a nie witryna phishingowa, która wykradnie Twoje dane. Aby to zrobić, przestudiuj stronę – kto dokonuje obliczeń. Zwykle robi to znana usługa, ale jeśli nazwa nic ci nie mówi, lepiej poszukać w Internecie, jaka to firma. Spójrz na to, co jest napisane w pasku adresu: czy to naprawdę strona usługi, czy witryna, która jest za nią zamaskowana.

Uważaj na „odpowiemy osobiście”

Wiele sklepów w sieciach społecznościowych ma dziwną politykę nieujawniania cen. Zamieszczają zdjęcia produktów i dziesiątki komentarzy „Koszt?” napisz: „Odpowiemy osobiście”. W zasadzie to wystarczy, aby z nimi nie radzić. Takie zachowanie nie jest związane z oszustwem, po prostu nie warto zachęcać do wątpliwych strategii marketingowych. Ale jest też realne niebezpieczeństwo.

Zdarza się, że po tym naprawdę piszą do reżyserów, ale wcale nie do przedstawicieli sklepu. Przychodzi zupełnie przypadkowa osoba, przedstawia się jako sprzedawca, przyjmuje zamówienie, otrzymuje zapłatę i znika. Jednocześnie o nic nie poprosisz w sklepie, to nie ma z tym nic wspólnego.

Komunikuj się ze sprzedawcą za pośrednictwem oficjalnych kanałów komunikacji

Jest to ważne, jeśli kupujesz produkt na rynku. Zwykle wszystko dzieje się za pośrednictwem witryny. Jego twórcy kontrolują rozliczenia między kupującym a sprzedającym. A jeśli drugi okaże się oszustem, pieniądze można zwrócić za pośrednictwem przedstawicieli serwisu.

Jednak osoby atakujące często zwabiają potencjalnych klientów na przykład do komunikatorów, gdzie zabierają im pieniądze (a czasem wykradają dane kart) i niczego nie sprzedają.

Bądź podejrzliwy wobec przeniesienia na kartę osoby fizycznej

Jest jasne, dlaczego sprzedawca tego potrzebuje: w ten sposób możesz uniknąć podatków. Ale kupujący jest zagrożony. Przelew na kartę do innej osoby jest bardzo trudny do zakwestionowania w takim przypadku.

Sprawdź stronę, na której płacisz

Powiedzieliśmy już, że adres URL witryny, której potrzebujesz, powinien znajdować się w pasku adresu. Ważne jest również, aby adres zaczynał się od https, rozszerzenia protokołu HTTP, które sprawia, że ​​połączenie jest bezpieczniejsze dzięki szyfrowaniu. Sprawdź również, czy zamek po lewej stronie jest zamknięty – oznacza to również bezpieczne połączenie. W ten sposób dane Twojej karty nie zostaną skradzione.

Sprawdź status numeru utworu przed zapłaceniem

Sprzedawca wysyła numer śledzenia wraz z ofertą zapłaty za towar i wydaje się, że wszystko jest bezpieczne. Ale nawet tutaj istnieje możliwość oszustwa.

Specjaliści Departamentu Bezpieczeństwa Pocztowego Poczty Rosyjskiej.

Niektórzy sprzedawcy wysyłają klientowi paragon z numerem przesyłki, rzekomo w celu potwierdzenia wysyłki. Jednak ta kontrola w rzeczywistości nie jest prawdziwa. Zawarty w nim numer utworu jest albo fikcyjny i nie znajduje się w systemie śledzenia na stronie internetowej poczty, albo jest przypisany do przesyłki pocztowej, która nie została jeszcze dostarczona do biura.

Aby uzyskać taki numer utworu, oszuści korzystają z naszej opcji przetwarzania paczek online. Za jego pomocą klienci mogą wprowadzić do systemu dane o nadawcy i odbiorcy przed wizytą w oddziale, a także uzyskać rzeczywisty numer przesyłki, aby skrócić czas jej przetworzenia.

Dlatego należy sprawdzić numer utworu stronie internetowej Poczta Rosyjska. System poinformuje Cię, że kod jest niepoprawny, jeśli zostanie zmyślony. Jeśli paczka nie została jeszcze wysłana, będzie miała status „Przypisano numer przesyłki, przesyłka nie została jeszcze przyjęta przez pocztę rosyjską”.

Korzystając z innych usług dostawy, oszust może podobnie wykorzystać fałszywe faktury. Numery utworów w tym przypadku należy sprawdzić na stronie internetowej firmy transportowej.

Uważaj, jeśli z kartą stanie się coś dziwnego

Jeśli zapłacisz za towar, a obsługa napisze, że nastąpiła awaria, lub „pracownik banku” zadzwoni do Ciebie i poinformuje o zablokowaniu karty, lub stanie się coś innego dziwnego, rzuć wszystko i zablokuj kartę samodzielnie. Najprawdopodobniej spotkałeś przestępców, którzy poproszą Cię o dokonanie kolejnej płatności, ponieważ poprzednia nie została zrealizowana. Potem kolejny. I prawdopodobnie mają już dane karty.

Do zakupów online używaj osobnej karty

Przelej do niego dokładnie tyle pieniędzy, ile potrzebujesz do zapłaty. Jeśli więc natkniesz się na oszusta, stracisz tylko kwotę kosztu towaru, a nie wszystko, co jest na koncie.

Kiedy otrzymasz zamówienie

Nie bierz tego, czego nie zamówiłeś

Nagła wysyłka jest zawsze ciekawa: może jaki prezent? Ale wiadomo gdzie jest darmowy ser.

Specjaliści Departamentu Bezpieczeństwa Pocztowego Poczty Rosyjskiej.

Oszuści kradną bazy danych klientów z dużych sklepów internetowych i wysyłają im paczki z obcymi przedmiotami. Osoba, która niczego nie zamówiła, otrzymuje powiadomienie z Poczty Rosyjskiej, że musi otrzymać pudełko za pobraniem. Robi to, ale w środku nie ma nic wartościowego.

Zwykle dobrym wskaźnikiem, że spotkałeś oszustów, jest znak na polu „Bez zwrotu”. Oznacza to, że w przesyłce znajduje się coś o tak niskiej wartości, że nadawca nie chce tego odebrać, nawet jeśli „klient” odmówi jej przyjęcia.

Sprawdź integralność i wagę opakowania

Jeśli te parametry nie odpowiadają zadeklarowanym, poproś pracownika o otwarcie skrzynki.

Sprawdź załącznik, jeśli można to zrobić

Zdarza się, że stawka spedycyjna obejmuje możliwość sprawdzenia, co jest w środku. Ale odbiorca postanawia nie zawracać sobie głowy i patrzeć na zawartość pudełka w domu. To nie jest sposób na zrobienie tego. Jeśli możesz zajrzeć do paczki, lepiej zrobić to w obecności świadków.

Przeczytaj także

*Działalność Meta Platforms Inc. oraz jego sieci społecznościowe Facebook i Instagram są zabronione na terytorium Federacji Rosyjskiej.

15 zabawnych i niezwykłych rzeczy, które znalazły się na zlecenie

5 narzędzi do przesyłania list odtwarzania z jednego serwisu streamingowego do drugiego