Jak korzystać z płatności automatycznych, aby ułatwić życie, a nie portfel

Czym są płatności automatyczne i czym one są

To słowo ma dwie definicje. W węższym znaczeniu jest używany jako opis usługi bankowej. Wiele banków umożliwia skonfigurowanie automatycznego obciążania pieniędzy na opłacenie rachunków za pośrednictwem ich strony internetowej lub aplikacji. Zwykle mówimy o komunikacji mobilnej, Internecie, usługach mieszkaniowych i komunalnych, grzywnach.

W szerokim sensie płatność automatyczną można nazwać dowolnym obciążeniem konta bez Twojego bezpośredniego udziału i nie ma znaczenia, gdzie jest wydana. Na przykład, gdy subskrybujesz konkretną usługę, okresowo wypłaca ona samodzielnie pieniądze, korzystając z określonych przez Ciebie danych. To wciąż ta sama płatność automatyczna, chociaż w życiu codziennym nazywana jest inaczej, ale istota się nie zmienia – nie musisz ręcznie odnawiać subskrypcji.

Istnieją dwa rodzaje płatności automatycznych:

  1. Zgodnie z harmonogramem, gdy określona kwota zostanie obciążona w określonym dniu. Z reguły jest to naprawione, ale nie jest to konieczne. Na przykład, każdorazowo w wypłacie za mieszkanie i usługi komunalne zostanie wskazana inna kwota.
  2. Zgodnie z saldem na koncie, gdy płacisz za coś nie w uzgodnionym terminie, ale za ilość otrzymanych usług. Na przykład Twój plan komórkowy oznacza, że ​​płacisz na podstawie liczby sekund lub megabajtów, które wydałeś. W takim przypadku środki są pobierane z Twojego konta bankowego na Twój telefon, gdy tylko jest ich za mało na tym drugim. Co więcej, to Ty ustalasz limit, po jakim przelewane są pieniądze i ile.

Dlaczego potrzebujesz płatności automatycznych

To jest wygodne. Współczesna osoba ma do czynienia z ogromną liczbą kont i usług. Aby zapłacić je wszystkie, musisz poświęcić określoną ilość czasu.

Ale najbardziej zasobożerne jest pamiętanie, za co i kiedy zapłacić. Czasami zapomnienie może mieć konsekwencje. Na przykład, jeśli nie spłaciłeś pożyczki na czas, obciążono Cię karami, które mogą być dość duże.

Jednak automatyczne płatności są dobre nie tylko do opłacania rachunków i usług. Czasami nie masz nawet wyboru – to najczęściej jedyna forma interakcji z usługą. Automatyczny odpis umożliwia skuteczną pomoc potrzebującym. Bardzo ważne jest, aby organizacje charytatywne otrzymywały, choć niewielkie, ale regularne darowizny. Dzięki temu mogą planować swoje działania i unikać sytuacji, w których w ogóle nie ma pieniędzy. A zatem subskrypcja, która jest również ustawieniem płatności automatycznych, w tym przypadku jest naprawdę dobrym sposobem na zapewnienie wsparcia.

Dlaczego płatności automatyczne są niebezpieczne?

Na świecie nie ma nic idealnego, więc automatyczne płatności mają pewne wady.

Tracisz kontrolę nad wydatkami

Rachunkowość wydatków jest ważna dla zrozumienia struktury wydatków, oszczędzania i tworzenia osobistego budżetu. Pozostawiając wszystko na łasce automatyzacji, ryzykujesz, że nie będziesz bacznie przyglądać się tym kosztom. A to jest konieczne, aby nie przepłacać.

Ryzykujesz przepłacaniem

Automatyzacja kończy się niepowodzeniem. Na przykład dane odbiorcy mogą ulec zmianie, ale pieniądze będą nadal obciążane. Oznacza to, że jednocześnie wyślesz środki donikąd i zgromadzisz dług wobec tych, z którymi masz umowę.

Inną opcją jest to, że cena usługi wzrosła, a z Twojego konta pobrano więcej pieniędzy. Jeśli to zrobisz, możesz wybrać innego dostawcę w odpowiednim czasie i nie przepłacać.

Wreszcie, nikt nie jest odporny na błędy, nawet ci, którzy wystawiają rachunki. Najprawdopodobniej po postępowaniu zostaniesz ponownie przeliczony i wszystko zostanie zwrócone. Ale przyjemniej jest zrozumieć, zanim zapłacisz, a nie później.

Zdarza się też, że po prostu zapominasz wyłączyć autopłatność. Dotyczy to zwłaszcza usług subskrypcyjnych. A co najważniejsze, nie możesz niczego zaprezentować odbiorcy – sam jesteś winien.

Zostaniesz obciążony prowizją

Czasami dzieje się tak, jeśli skonfigurujesz płatność automatyczną za pośrednictwem usługi bankowej. Zwykle jest to niewielka ilość. Ale jeśli nie wiedziałeś o prowizji, a potem dowiedziałeś się, że została ona potrącona, może to być frustrujące.

Jak korzystać z automatycznych płatności

Skonfiguruj płatności automatyczne dla stałych kwot

W przypadku niektórych usług wszystko jest proste i jasne. Na przykład płacisz 450 rubli miesięcznie za Internet. To ta sama kwota. Operator z reguły nie tak często i bezkrytycznie podnosi koszty usług. Możesz więc włączyć automatyczną płatność i okresowo sprawdzać, ile jest obciążane.

Ale są konta, w których liczby są za każdym razem inne. Na przykład są to rachunki za media. Całkowita kwota w nich zależy od wielu czynników i lepiej sprawdzić to wszystko ręcznie przed zapłaceniem. Załóżmy, że firma zarządzająca może nie brać pod uwagę odczytów liczników lub nagle zdecydować, że w twoim mieszkaniu mieszka więcej osób niż to konieczne. Lub sam byłeś nieobecny przez długi czas i chcesz złożyć wniosek o ponowne obliczenie. Tutaj lepiej wyjaśnić wszystko, zanim środki zostaną odpisane.

Podobnie z grzywnami policji drogowej – rzadko ktokolwiek chce, aby były one domyślnie odpisywane. Zwłaszcza jeśli są wydawane na podstawie danych z aparatów fotograficznych, które: może robić błędy. W takich przypadkach wszystko należy opłacić ręcznie.

Sprawdź automatyzację

Zasadą jest zarezerwowanie kilku godzin co 1-2 tygodnie, aby dokładnie sprawdzić swoje wydatki. Jest to dobre nie tylko w przypadku płatności automatycznych, ale teraz o nich mówimy. Dokładnie sprawdź wyciągi bankowe, zobacz, jakie kwoty i dokąd trafiły. Dzięki temu możesz zidentyfikować i szybko naprawić błędy w pościgu.

Próbować

Prowadź listę subskrypcji

Aby nie pomylić się z płatnościami automatycznymi i subskrypcjami, dobrze byłoby mieć znak w „chmurze” lub listę w dowolnej odpowiedniej aplikacji. Powinien wskazywać, kiedy połączyłeś się z automatyczną wypłatą środków i jaka kwota jest przekazywana.

Ta tabliczka przyda się podczas dwukrotnego sprawdzania wydatków na samochód. Z jego pomocą łatwo będzie ustalić priorytety i zrezygnować z mniej niezbędnych, jeśli będziesz musiał przejść do trybu oszczędzania.

A co najważniejsze: ta lista zdecydowanie powinna zawierać subskrypcje, które łączyłeś ze względu na okres próbny. Prawie każda usługa zapewnia 1-3 miesiące za darmo, ale nadal musisz podać dane karty. Po zakończeniu okresu próbnego pieniądze zostaną pobrane z Twojego konta. Aby temu zapobiec, wystarczy określić usługę w tabeli. Przydałoby się również ustawić powiadomienie, które poinformuje Cię, kiedy nadszedł czas na rezygnację z subskrypcji.

Zaznacz pola wyboru, aby uniknąć subskrybowania niepotrzebnych

Na pewno spotkałeś się z sytuacją, kiedy kupując w Internecie podajesz dane swojej karty, a usługa oferuje ich zapisanie. I często pole wyboru jest automatycznie zaznaczone. Jeśli go nie usuniesz, informacje zostaną zapisane. To samo dzieje się z subskrypcjami, dlatego dokładnie sprawdź całą stronę, aby nie wpaść w tę pułapkę.

Przeczytaj także

Który z najnowszych produktów Apple chciałbyś kupić?

5 usług dla tych, którzy chcą oglądać telewizję online