Jak „badanie chińskie” Colina Campbella zakłóca zdrowe odżywianie

Autor książki „Studia chińskie. Odkrycia z największego badania dotyczącego diety i zdrowia, profesor Campbell spędził większość swojej kariery na badaniu, w jaki sposób dieta wpływa na ryzyko różnych chorób.

W 1973 brał udział w ogromnym projekcie znanym jako China Study. Zespół naukowców kierowany przez Campbella odwiedził 65 chińskich hrabstw, pobrał próbki krwi i moczu od 6500 dorosłych, prześledził ich nawyki żywieniowe i przeanalizował próbki żywności zakupionej w punktach sprzedaży detalicznej w całych Chinach.

Colin Campbell

Profesor Biochemii Żywienia na Cornell University, laureat nagród Amerykańskiego Instytutu Zdrowia i Amerykańskiego Instytutu Badań nad Rakiem, autor licznych publikacji naukowych.

Pod koniec badania mieliśmy ponad 8000 statystycznie istotnych zależności między różnymi miarami stylu życia, odżywiania i choroby. Nigdy nie było badania dorównującego naszym pod względem zakresu, jakości i wyjątkowości.

Na podstawie statystyk naukowcy zidentyfikowali wyraźny związek między odżywianiem a różnymi chorobami. W przyszłości Campbell był wielokrotnie przekonany, że wyciągnęli słuszne wnioski i w miarę swoich możliwości starał się spopularyzować dietę, która pomogłaby żyć bez narkotyków i problemów zdrowotnych.

O czym jest ta książka

W pierwszej części książki Campbell opowiada o tym, jak narodziły się idee, które następnie zostały potwierdzone w China Study.

Po raz pierwszy zetknął się z bezpośrednim wpływem diety na zdrowie, badając przypadki raka wątroby u dzieci z Filipin. Naukowcy odkryli, że w chorobę bierze udział rakotwórcza aflatoksyna. Ale jednocześnie odkryli, że ci, których dieta zawierała więcej żywności pochodzenia zwierzęcego, częściej chorowali.

Następnie Campbell przeprowadził liczne eksperymenty na szczurach i odkrył, że rakotwórcza aflatoksyna prowadzi do rozwoju onkologii i śmierci zwierzęcia tylko w połączeniu z wysokim procentem kazeiny, białka występującego w mleku krowim.

Szczury, których dieta składała się tylko z 5% kazeiny, nie rozwinęły raka pomimo aflatoksyny. Ale zwierzęta, których dieta zawierała 20% białka mleka, zmarły z powodu onkologii w ciągu dwóch lat.

Dalsze eksperymenty na zwierzętach i badania ankietowe na ludziach potwierdziły, że białko i tłuszcz z mleka, mięsa i jaj zwiększają ryzyko nie tylko raka, ale także wielu innych groźnych chorób.

W drugiej części książki Campbell szczegółowo opisuje wyniki China Study i dostarcza dowodów na powiązania między spożyciem pokarmów zwierzęcych a chorobami układu krążenia, cukrzycą, otyłością, chorobami autoimmunologicznymi, chorobami kości, nerek, oczu i mózgu.

Na podstawie uzyskanych danych Campbell sformułował osiem zasad zdrowego odżywiania, które zostały szczegółowo omówione w trzeciej części książki.

Autor wzywa do rezygnacji z produktów pochodzenia zwierzęcego, a także suplementów diety i witamin. Mówi, że najlepszym wyborem byłoby zbilansowane i zróżnicowane menu pokarmów roślinnych – strączkowych i zbóż, owoców i warzyw.

Te pokarmy zapewnią zdrowe białko, błonnik, minerały i przeciwutleniacze – związki występujące w pokarmach roślinnych, które chronią organizm przed stresem oksydacyjnym. Doradza również, jak przyzwyczaić się do nowej diety.

W ostatniej części książki Campbell wyjaśnia, dlaczego tak prosty przepis na zdrowie i długowieczność wciąż nie jest stosowany na całym świecie, a ludzie nadal wierzą w korzyści płynące z mięsa i mleka, kupują suplementy diety i witaminy oraz mają nadzieję na leki.

Colin Campbell

Dlaczego medycyna nie traktuje odżywiania poważnie? Na to pytanie można odpowiedzieć w czterech słowach: pieniądze, zarozumiałość, władza i kontrola.

Campbell twierdzi, że we współczesnym świecie granice między medycyną, przemysłem i rządem są bardzo zatarte i dlatego nawet poważne dowody naukowe zostaną zignorowane, jeśli będzie to korzystne. A to jest korzystne.

Odmowa mięsa i mleka zniszczy wiele dziedzin przemysłu spożywczego, a zdrowi ludzie nie przyniosą pieniędzy producentom leków, suplementów i witamin.

Ponadto lekarze są uczeni leczenia ludzi za pomocą tabletek i urządzeń technicznych, dlatego wielu lekarzy ma podejrzenia, że ​​sama dieta wystarczy dla zdrowia. Jest to sprzeczne ze wszystkim, czego ich nauczono, pomniejsza ich znaczenie i wywołuje ostrą negatywną reakcję.

Dlaczego powinieneś to przeczytać

Zarówno The China Study, jak i oparte na nim idee Campbella spotkały się z dużą krytyką. Naukowcy, lekarze i dziennikarze twierdzą, że statystyki zostały zinterpretowane tak, aby wspierać wegańskie przekonania autora, a zdrowa dieta może zawierać zarówno białko zwierzęce, jak i produkty mleczne.

Na przykład dieta śródziemnomorska nie zabrania kurczaka, ryb, jajek i mleka, ale jej korzyści zdrowotne są wielokrotnie większe. Potwierdzony dane naukowe.

Jednocześnie jest ich wiele dowódże dieta wegańska faktycznie poprawia zdrowie układu krążenia, promuje utrzymanie prawidłowej wagi i chroni przed rakiem i innymi niebezpiecznymi chorobami.

Ponieważ Campbell przestrzega przed interesami przemysłu spożywczego i farmaceutycznego, krytyków jego pracy można podejrzewać o zaangażowanie w te instytucje lub po prostu niechęć do rezygnacji ze znanych i smacznych produktów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, kto ma rację i jakie odżywianie jest rzeczywiście zdrowe, ta książka jest zdecydowanie warta przeczytania. Będzie to okazja do spojrzenia na problem z jednej strony, a następnie oceny krytyki i samodzielnego podjęcia decyzji, z czym jesteś gotów się zgodzić.

Materiał został zaktualizowany 21 września 2022 r.

Kupić książkę

Przeczytaj także

Google wypuszcza wersję beta Androida 13

Sonda: Jakiego głośnika Bluetooth używasz?