Fakty dotyczące zdrowia reprodukcyjnego kobiet

Jajeczka powstają w macicy, kobiecy głos zmienia się podczas owulacji, a skutki stresu zmniejszają płodność. Na podstawie badań naukowych zebraliśmy pięć interesujących faktów na temat zdrowia reprodukcyjnego.

Fakt 1. Liczba jaj u kobiety jest z góry ustalona przed jej urodzeniem.

Każda kobieta rodzi się z określoną liczbą jaj, których liczba maleje wraz z wiekiem. Według American College of Obstetricians and Gynecologists, około 6-7 milionów jajeczek u płodu powstaje już w 20. tygodniu ciąży matki. Kiedy rodzi się dziecko, pozostaje około 1-2 milionów jaj, a do dojrzewania – 300-500 tys.

Ze względu na to, że z roku na rok jest mniej jaj, w wieku 30 lat zaczyna pojawiać się płodność kobiety, czyli zdolność do zajścia w ciążę. spadek. W wieku 37 lat kobiety mają już 25 000 jajeczek, więc naturalne zajście w ciążę jest trudniejsze, choć nadal możliwe.

Niektóre kobiety, które planują poród w późniejszym wieku zamrażać ich jajka. W klinikach medycznych jaja są usuwane z jajników pacjentów i umieszczane w kriobanku. Następnie, gdy kobieta chce począć dziecko, komórka jajowa jest rozmrażana, zapładniana nasieniem partnera lub dawcy i umieszczana w macicy. Wtedy bardziej prawdopodobne jest, że kobieta zajdzie w ciążę. Możesz także skorzystać z EKO – zapłodnienie in vitro, Inseminacja wewnątrzmaciczna i inne technologie wspomaganego rozrodu.

Teraz lekarze nadal badają ten problem. W 2020 roku indyjscy naukowcy prowadzone badanie, zgodnie z którego wynikami można przypuszczać, że liczba jaj może być uzupełniana przez całe życie dzięki komórkom macierzystym. Ale jak dotąd dane z tej pracy zostały potwierdzone tylko w odniesieniu do niektórych zwierząt, na przykład myszy. Nie ma potwierdzonych informacji na temat ludzkich jajników. Dlatego nauka nadal uważa, że ​​liczba jaj u kobiet jest ograniczona, a ich liczba jest składana jeszcze przed urodzeniem.

Fakt 2. Podczas owulacji ciało kobiety zmienia się. Nawet głos jest inny!

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego nagrany głosy kobiet w różnych okresach cyklu. Okazało się, że podczas owulacji głos stał się wyższy. Autorzy badania przypisują to temu, że kobiety nieświadomie chcą być w tym okresie bardziej atrakcyjne.

Ponadto zmienia się temperatura ciała kobiet. Jak roszczenia National Health Service England po owulacji temperatura wzrasta o około 0,2°C.

Również podczas owulacji kobieta może odczuwać dyskomfort. Na przykład ostry lub ciągły ból brzucha. Ona zazwyczaj wydaje po lewej lub prawej stronie brzucha, w zależności od tego, który jajnik uwalnia komórkę jajową. Może trwać tylko kilka minut lub dzień lub dwa. Niektóre kobiety zauważają wtedy niewielkie krwawienie z pochwy. Inni odnotowanyże podczas owulacji mogą odczuwać ból w klatce piersiowej lub plecach.

Fakt 3: Kobiety tracą od 5 do 12 łyżeczek krwi podczas miesiączki

Według National Health Service of England kobiety stracić od 32 do 72 ml krwi na miesiączkę to około 5-12 łyżeczek. Czasami kobiety mają bardziej obfite miesiączki, gdy traci się ponad 80 mililitrów krwi. Z reguły taka miesiączka trwa dłużej niż 5-7 dni.

Ginekolodzy radzą leczyć silne krwawienie z wielką starannością. Jeśli zauważysz, że zmieniasz podpaski lub tampony po 1-2 godzinach, czujesz się osłabiona i zmęczona w trakcie miesiączki, a w wydzielinie jest dużo zakrzepów, to jest to powód, aby udać się do lekarza.

Nadmierne krwawienie może prowadzić do braku żelaza, a to z kolei do anemii – braku czerwonych krwinek. W rezultacie organizm może mieć niedobór tlenu.

Fakt 4. Warzywa i ryby w diecie zwiększają płodność

Jakość jedzenia, które spożywa kobieta, może wpływać na jej zdrowie reprodukcyjne. Naukowcy z Harvardu prowadzone badania, aby zrozumieć, jak różne czynniki wpływają na zdolność poczęcia dziecka. Okazało się, że spożywanie owoców i warzyw bogatych w pestycydy może zmniejszyć ryzyko zajścia w ciążę.

Inne badanie przeprowadzone przez Harvard School of Public Health pokazuje, że spożywanie dużej ilości tłuszczów nasyconych i cukru również zmniejsza szansa na zajście w ciążę. Ponadto otyłe kobiety i mężczyźni mają większe ryzyko niepłodności. Dotyczy to również kobiet z niedowagą, ponieważ może to zakłócić cykl menstruacyjny. Jednak spożywanie pokarmów bogatych w tłuszcze nienasycone, produkty pełnoziarniste, warzywa i ryby wiąże się z poprawą płodności.

Fakt 5. Konsekwencje stresu mogą kolidować z poczęciem dziecka

Uważa się, że stres zmniejsza płodność, ale w rzeczywistości nie jest to do końca prawdą. Według Według ekspertów Mayo Clinic sam stres nie może powodować bezpłodności, ale konsekwencje długotrwałego i intensywnego stresu mogą w rzeczywistości pogorszyć stan zdrowia. Na przykład kobiety z depresją dwukrotnie częściej mają trudności z poczęciem.

Naukowcy z amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom Notatka Inną niebezpieczną konsekwencją stresu jest brak miesiączki lub brak miesiączki. Zwiększa to ryzyko niepłodności.

Interesujące jest również badanie, które prowadzone naukowcy z Boston University. Przeprowadzili wywiady z kobietami w wieku od 21 do 45 lat, które próbowały zajść w ciążę. Badane musiały śledzić poziom stresu w okresie, w którym planowały zajść w ciążę. Okazało się, że niektórym respondentom z wysokim poziomem stresu trudniej było zajść w ciążę. Naukowcy sugerują jednak, że może to wynikać nie z bezpośredniego wpływu stresu na organizm, ale z czynników zewnętrznych. Na przykład w trudnych emocjonalnie okresach para może uprawiać mniej seksu, a kobieta może mieć zaburzony cykl.

Materiał został sprawdzony przez lekarzy ginekologów z sieci poradni DocMed.

Zapowiedź gry mobilnej „Władca Pierścieni”

Sieć neuronowa pokazała bohaterów „Harry’ego Pottera” w świecie cyberpunku