Czym są dudnienia różnicowe i czy mogą pomóc zasnąć i zmniejszyć ból?

Czym są dudnienia różnicowe

Dudnienia różnicowe (BR) to efekt słuchowy, który powstaje gdy do każdego ucha dostarczane są jednocześnie dwie fale dźwiękowe o różnych częstotliwościach.

Na przykład dźwięk 120 Hz jest podawany w prawo, 130 Hz w lewo, a mózg przetwarza to wszystko tak, jakbyś słyszał fale dźwiękowe o długości 10 Hz. Sam proces nazywa się integracją obuuszną.

Przypuszcza się, że zjawisko to może wpływać na pamięć, uwagę i poziom stresu poprzez wpływ na fale mózgowe. Są to wahania aktywności elektrycznej komórek nerwowych, z których każda odpowiada pewnemu stanowi:

 • delta (1-4 Hz) – głęboki sen;
 • theta (4-8 Hz) – zasypianie i drzemka;
 • alfa (8-13 Hz) – stan odprężenia i medytacja;
 • beta (14-25 Hz) – czuwanie i wysoka koncentracja;
 • gamma (powyżej 30 Hz) – maksymalna koncentracja na zadaniu.

Nie wszystkie neurony mózgowe działają z tą samą częstotliwością w tym samym czasie. Na przykład w niektórych obszarach można zaobserwować rytm alfa, w innych – beta. Jednocześnie w tych stanach dominują pewne fale.

Uważa się, że dudnienia różnicowe mogą dostroić mózg do określonej częstotliwości pracy, a tym samym uspokoić i promować jakość snu. Lub odwrotnie, zwiększ koncentrację.

Według skali błagaćw której wzięło udział ponad 30 tys. osób, większość z nich (72%) słuchała audio z dudnieniami różnicowymi, aby się zrelaksować i zasnąć.

Kolejnym najpopularniejszym powodem jest poprawa nastroju. W tym celu 34% osób próbowało słuchać utworów BR, a 11% miało nadzieję uzyskać efekt podobny do zażywania narkotyków.

Czy dudnienia różnicowe pomogą Ci zasnąć i dobrze spać?

Podczas gdy większość ludzi uważa, że ​​dobrym pomysłem jest używanie dudnień różnicowych, aby pomóc zasnąć, niewiele jest badań na ten temat.

W jednym eksperymencie rytmy o częstotliwości 6 Hz (theta) próbowałem u pacjentów z bezsennością. Przez dwa tygodnie jedna grupa słuchała 30-minutowych nagrań muzyki i dudnień różnicowych, a druga grupa słuchała tych samych utworów, tylko bez BR.

Pod koniec eksperymentu ci, którzy słuchali zwykłych piosenek, po 5 minutach utworu z BR, zwiększyli aktywność fali theta. Ale ci, którzy słuchali binaural beats przez dwa tygodnie, dobrze się uspokoili nawet po zwykłej muzyce.

Naukowcy doszli do wniosku, że BR może pozbyć się stanu nadmiernego pobudzenia, który uniemożliwia zasypianie. Jednocześnie nie oceniali jakości zasypiania.

W innym podobnym eksperyment dwa tygodnie słuchania muzyki z dodatkiem rytmów theta nieco lepiej pomogły na bezsenność niż piosenki bez nich, choć różnica nie była znacząca. Jednocześnie naukowcy zauważyli, że po dudnieniach różnicowych uczestnicy mieli więcej fal beta podczas czuwania.

W obu badaniach BR stosowano przed zaśnięciem, ale jest też jeden eksperyment, w którym badani słuchali rytmów podczas snu. W ciągu dwóch miesięcy jedna grupa młodych, elitarnych sportowców w zestawie utworów z częstotliwością 2–8 Hz przez całą noc. Sportowcy z grupy kontrolnej spali w podobnych warunkach, a nawet na tych samych poduszkach, ale bez BR.

Pod koniec eksperymentu ci, którzy słuchali dudnień różnicowych, sądząc po swoich kwestionariuszach, poprawili subiektywną jakość snu, a także zwiększyli poziom wigoru i motywacji w ciągu dnia.

Podsumowując, te badania nie wystarczą, aby uznać dudnienia różnicowe za dobre lekarstwo na bezsenność, ale nic nie powstrzyma cię przed wypróbowaniem ich przed snem.

Czy dudnienia różnicowe mogą poprawić pamięć i uwagę?

Kilka prac naukowych jednocześnie potwierdziło, że słuchanie dudnień różnicowych pomaga poprawić pamięć. Jednak dane o pożądanej częstotliwości różnią się.

Tak, we dwoje eksperymenty pamięć poprawiła się po słuchaniu rytmów alfa, in inni Fale Theta działały lepiej.

W jeszcze jednym Badania ludziom dano słuchać dudnień różnicowych na różnych częstotliwościach i oceniano ich wpływ na pamięć. Okazało się, że fale beta (15 Hz) dają największy efekt w porównaniu do alfa i theta. Zaledwie pięć minut słuchania BR na tej częstotliwości poprawiło wyniki uczestników w testach pamięci wzrokowo-przestrzennej i werbalnej.

To samo odnotowano w dwóch innych Badaniagdzie rytmy beta poprawiły wyniki testów przypominania zarówno u osób zdrowych, jak i cierpiących na ADHD.

Ale dla koncentracji bardziej odpowiednie są rytmy gamma. Kilka eksperymentów Potwierdzonyże słuchanie dudnień różnicowych o podobnych częstotliwościach zwiększa zdolność do utrzymania uwagi i zmiany styl myślenia, aby być bardziej elastycznym i kreatywnym.

Jeśli chcesz lepiej zapamiętać informacje, wypróbuj częstotliwości beta. Jeśli koncentracja i kreatywność są priorytetem, wybierz dudnienia różnicowe o częstotliwości powyżej 30 Hz.

Pamiętaj jednak, że jeśli jesteś wystarczająco kreatywny, BR może nie mieć żadnego wpływu. W jednym badaniu odnotowanyże ludzie z wysokim poziomem dopaminy, neuroprzekaźnika związanego z kreatywnością, nie skorzystali ani ze śladów gamma, ani alfa BR.

Czy dudnienia różnicowe mogą zmniejszyć ból?

Istnieją pewne dowody na to, że słuchanie dudnień różnicowych może zmniejszyć ból.

Na przykład w jednym badaniu w kratęjak wpłyną na stan 36 osób dorosłych cierpiących na różnego rodzaju przewlekłe bóle. Jedna grupa uczestników słuchała nagrań BR z częstotliwością 6 Hz, podczas gdy druga grupa słuchała dźwięku bez dudnień różnicowych. Po dwóch tygodniach poziom bólu zmniejszył się w obu grupach. Ale dla tych, którzy słuchali dudnień różnicowych, efekt był o 77% wyższy.

W innym eksperymencie tydzień słuchania BR z częstotliwością theta (5 Hz) również pomógł ludzi, aby zmniejszyć poziom bólu i liczbę leków, które go łagodzą.

Podobnie jak w poprzednim badaniu, istniała grupa kontrolna, która odtwarzała regularne nagrania bez BR. Na początku eksperymentu zauważyli również spadek stresu, ale pod koniec efekt wyparował, podczas gdy reszta uczestników pozostała.

Czy dudnienia różnicowe mogą pomóc zmniejszyć lęk i stres?

Istnieją pewne dowody na to, że dudnienia różnicowe mogą zmniejszyć zarówno ogólny poziom lęku, jak i stresu wywołanego nadchodzącymi nieprzyjemnymi wydarzeniami.

W jednym Badania osobom z zaburzeniami lękowymi dano do słuchania cztery rodzaje dźwięku: zwykłą muzykę, melodię połączoną z dudnieniami różnicowymi 4–7 Hz oraz BR z różowym szumem. Ostatni zawiera wszystkie słyszalne częstotliwości, ale jednocześnie jest odbierany jako niski, ponieważ wysokie dźwięki są w nim lekko stłumione.

W rezultacie zwykła muzyka redukowała lęk lepiej niż dudnienia różnicowe, ale to połączenie tych dwóch dało najbardziej znaczący efekt.

W innym eksperyment Uczestnicy zostali poproszeni o słuchanie dudnień różnicowych przez miesiąc i opisanie swojego stanu w dzienniku. Ludzie włączali rytmy beta i theta na 30 minut przez 5 dni w tygodniu i sądząc po własnych obserwacjach, byli znacznie mniej niespokojni.

Ponadto dudnienia różnicowe mogą zmienić reakcję na stresujące wydarzenia, gdy zostaną włączone na krótko przed stresującym incydentem. Na przykład w jednym Badania połowie uczestników pozwolono posłuchać BR, pozostałych po prostu pozostawiono w ciszy. Następnie wszyscy zostali wysłani na test warunków skrajnych w Trewirze, w którym trzeba jasno i łatwo wyrazić siebie przed komisją nieprzyjaznych ludzi.

Sądząc po kwestionariuszach wypełnionych przed i po teście, poziom stresu uczestników z obu grup nie różnił się. Ale fizyczne wskaźniki mówiły inaczej. Naukowcy zmierzyli zmienność rytmu serca ludzi i odkryli, że ci, którzy słuchali BR, byli bardziej zdominowani przez przywspółczulną „spokojną” część autonomicznego układu nerwowego.

Ponadto dudnienia różnicowe mogą uspokoić ludzi przed interwencją medyczną. Tak więc w jednym eksperymencie słuchanie muzyki w połączeniu z BR obniżony lęk pacjentów oczekujących na operację o 26%, podczas gdy skład bez dudnień różnicowych wynosi tylko 11%.

W innym eksperymencie BR stosowany dla mężczyzn czekających na nieprzyjemne zabiegi: cystoskopię i usunięcie stentu moczowodu w znieczuleniu miejscowym. Ci, którzy słuchali dudnień różnicowych, odczuwali znacznie mniej lęku i bólu podczas interwencji niż uczestnicy z grupy kontrolnej.

Gdzie znaleźć i jak słuchać dudnień różnicowych

Binaural beats są dość popularne, więc można znaleźć odpowiednie kompozycje – z muzyką, hałasem lub bez maskowania – we wszystkich popularnych miejscach. Na przykład w Yandex Music lub YouTube. Oto kilka opcji:

 • „Dunitności różnicowe” lista odtwarzania z utworami BR bez muzyki i hałasu.
 • Dudnienia różnicowe Fale mózgowe Tony izochroniczne Pobieranie fal mózgowych — duża playlista rytmy połączone z odgłosami oceanu, instrumentami muzycznymi, hałasem.
 • „Głębokie dudnienia różnicowe snu” – lista odtwarzania z relaksującą muzyką, rytmami alfa do snu i medytacji.
 • Skupiona muzyka, dudnienia różnicowe, koncentracja, muzyka do nauki, super inteligencja — почти trzy godziny muzyka z binaural beats na YouTube.
 • Czyste dudnienia różnicowe 40 Hz: częstotliwość dla ostrości, pamięci i koncentracji — dudnienia różnicowe z częstotliwością gamma dla stężenia.
 • Super inteligencja: dudnienia różnicowe 14 Hz, fale beta, muzyka zapewniająca skupienie, pamięć i koncentrację — rytmy z częstotliwością beta prawie trzy godziny na YouTube.

Tylko pamiętaj, aby słuchać utworów przez słuchawki, aby dwa dźwięki o różnych częstotliwościach wpłynęły jednocześnie do obu uszu. I napisz w komentarzach, czy jest jakiś efekt.

Przeczytaj także

Subskrypcja Telegram Premium stała się dostępna na Androida — taniej niż na iOS

Który z najnowszych produktów Apple chciałbyś kupić?