Czym jest niewolnictwo płacowe i jak w nie nie popaść

Tutaj znajdziesz jeszcze więcej sposobów na kontrolowanie swoich dochodów.

Czym jest niewolnictwo płacowe

Jeśli pracodawca zmusza cię do otwarcia konta w jednym banku, skazuje cię na niewolnictwo. Nie chodzi tu wcale o przymusową darmową pracę, ale o niewygodne warunki otrzymywania wynagrodzeń i wysokich prowizji, które spadają na twoje barki.

Ale jest dobra wiadomość: zmiany w Kodeksie pracy znoszące niewolnictwo płacowe weszła w życie z powrotem w 2014 roku. Od tego momentu wszyscy pracownicy mają prawo żądać od pracodawcy przekazywania wynagrodzeń do banku, który im odpowiada. Możesz otworzyć nowe konto i poprosić pracodawcę o przelanie na nie pieniędzy w dowolnym momencie i tyle razy, ile chcesz.

Jak nie zostać zakładnikiem niewolnictwa płacowego

1. Zrób listę kontrolną

Niemal każdy bank oferuje produkty i rachunki, które nadają się do przelewów płacowych. Aby obiektywnie ocenić zalety każdego z nich, zwróć uwagę na następujące punkty:

  • Miesięczny koszt utrzymania.
  • Opłata za wypłatę gotówki.
  • Prowizja za przelewy z karty na kartę oraz na numer telefonu.
  • Warunki zwrotu gotówki.
  • Wygoda aplikacji mobilnej i jej ocena w oficjalnym App Store lub Google Play.
  • Dostępność bankomatów w Twojej okolicy, możliwość korzystania z bankomatów innych banków bez dodatkowych opłat
  • Złożoność wydania lub ponownego wydania karty.

S Multikarta płacowa VTB możesz wypłacić gotówkę za darmo w dowolnych bankomatach na całym świecie i przelać do 100 tysięcy rubli na numer telefonu bez prowizji. Bank zapewnia 1,5% zwrotu gotówki za wszystkie zakupy z bonusami, milami lub rublami bonusowymi w ramach programu lojalnościowego Multibonus i zwiększony do 20% zwrot gotówki od partnerów. Istnieją również specjalne oferty dla klientów płacowych, takie jak obniżone oprocentowanie kredytów hipotecznych i kredytowych.

Zobacz warunki

2. Porównaj projekty płacowe w różnych bankach

Uzbrojony w listę kontrolną, stwórz w myślach tabelę porównawczą na papierze lub komputerze. W kolumnach podaj nazwy banków, w wierszach – pozycje listy kontrolnej.

Możesz także wypisać specjalne warunki i dodatkowe korzyści, które oferuje dany bank. Zastanów się, jak ważne są i czy są dla Ciebie prawdziwym plusem.

Na przykład, jeśli nie masz samochodu, prawdopodobnie nie skorzystasz ze zniżki na zakupy w konkretnej sieci stacji benzynowych. A jeśli planujesz zaciągnąć kredyt hipoteczny, to przyda się obniżone oprocentowanie kredytu dla klientów płacowych.

3. Wybierz projekt, który jest dla Ciebie najwygodniejszy

Możesz zaznaczyć w tabeli dla każdego banku pozycje, które mają dla Ciebie wartość. Możesz zatrzymać wybór na banku z maksymalną liczbą takich punktów.

Inna strategia jest trudniejsza, ale bardziej obiektywna. Oceń potrzebne i przydatne przedmioty na 3 punkty. Te, które są potrzebne, ale nie krytyczne, dostają 2 punkty, a te, które są przyjemne, ale nie decydujące w wyborze, dostają 1 punkt. Wreszcie pozycje, które uważasz za wady (wysokie prowizje, niewygodna aplikacja), stawka -1 pkt.

Zsumuj te wyniki i wybierz bank, który uzyska najwyższy wynik. Jest całkiem możliwe, że nie ma najwyższego zwrotu gotówki lub tylko jednego bankomatu w Twojej okolicy, ale nie ma prowizji za przelewy i wypłaty gotówki – dlatego ogólnie bardziej opłaca się otrzymać tutaj wynagrodzenie.

4. Zastosuj

Aby znieść niewolnictwo płacowe, musisz poinformować pracodawcę na piśmie o nowych szczegółach przeniesienia wynagrodzenia. Należy to zrobić nie później niż pięć dni roboczych przed terminem wypłaty. Następnie możesz spokojnie poczekać na powiadomienie o zasileniu konta w nowym banku.

Zamówienie wynagrodzenie multicard VTB możesz to zrobić online – wystarczy wypełnić formularz na stronie banku. Karta wydawana jest bezpłatnie, nie musisz płacić za usługę. Możesz zmieniać opcje multikarty VTB co miesiąc – pomoże Ci to dostosować go do swoich potrzeb. Dodatkowo aktywuj kartę cyfrową w dowolnym momencie, aby wygodnie i bezpiecznie płacić za towary i usługi ze swojego smartfona.

Znieść niewolnictwo płacowe

Przeczytaj także

20 pojęć Zrozumienie może zmienić twoje życie

Ogłoszono datę premiery Diablo Immortal na Androida i iOS