Czy niebieska glinka jest dobra na skórę i stawy?

Do czego służy niebieska glina?

Niebieska glina to skała osadowa o szaro-niebieskim kolorze, której okres powstawania przeszedł 530-600 milionów lat temu. Nazywany jest także kambrem, od nazwy okresu geologicznego.

niebieska glina szeroka używany w branży kosmetycznej. Dodawany jest do kremów i balsamów, maseczek, szamponów i past do zębów, soli do kąpieli i filtrów przeciwsłonecznych. Uważa się, że pomaga oczyścić skórę, zmniejszyć stany zapalne, leczyć trądzik i wrzody.

Liczni producenci pudrów i kosmetyków twierdzą, że glinka zmiękcza skórę, wygładza zmarszczki, stymuluje mikrokrążenie i odżywianie tkanek oraz wspomaga regenerację. Można również znaleźć twierdzenia, że ​​kompresy z glinki pomagają w bólu stawów, łagodzą stany zapalne i poprawiają chrząstkę.

Jednocześnie nie ma ani jednego badania jakościowego, które by to potwierdzało.

Czy niebieska glinka naprawdę poprawia stan skóry?

Niebieska glinka ma dwie właściwości, które mogą wpływać na stan skóry:

  1. adsorbent zdolność do wchłaniania olejków, wydzielin i toksyn. Pochłanianie zanieczyszczeń z powierzchni skóry, glinka oczyszcza i odświeża ją.
  2. bakteriobójczy – oczyszczenie skóry z bakterii. kosztem zawartość metale, w szczególności żelazo i aluminium, niebieska glina być może hamują wzrost patogennej mikroflory.

Biorąc pod uwagę te właściwości, można założyć, że maski dobrze oczyszczą skórę i ewentualnie wspomogą gojenie się ran i zadrapań dzięki działaniu antybakteryjnemu.

W kwestii odmładzania, mikrokrążenia i wpływu na zmarszczki nie ma ani jednego badania, które potwierdzałoby te zapewnienia.

Ponadto nie jest jasne, w jaki sposób glinka mogłaby poprawić ukrwienie skóry i wpłynąć na ilość kolagenu, który decyduje o elastyczności i ilości zmarszczek.

Czy niebieska glinka może złagodzić ból stawów?

W analizie 20 prac naukowych stwierdzono, że leczenie błotem pomaga zmniejszają ból, poprawiają funkcjonalność stawów i jakość życia u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych i rąk, przewlekłym bólem pleców, reumatoidalnym zapaleniem stawów i osteoporozą.

Jednocześnie autorzy zauważają, że nadal nie wiadomo dokładnie, jak pomagają kąpiele błotne i okłady. Uważa się, że składniki mineralne mogą wnikać do organizmu, chronić przed stresem oksydacyjnym i poprawiać stan chrząstki.

Jednak nie ma konkretnych dowodów na tę teorię, ani wystarczającej liczby wysokiej jakości badań na ten temat.

Jak błoto lecznicze, niebieska glinka bogaty minerały, w szczególności wapń, a także zawiera wiele innych pierwiastków, w tym magnez, mangan, żelazo, cynk i inne.

Jednocześnie skład kompresów może się znacznie różnić, a także sposób ich aplikacji. Dlatego nie można powiedzieć, czy aplikacja domowa z glinką lub podobny zabieg w centrum spa w jakiś sposób zmniejszy ból i poprawi stan stawów.

Przeczytaj także

Nowe aplikacje i gry na Androida: najlepsze z kwietnia

Sonda: jakie metody wychowywania dzieci uważasz za dopuszczalne?