Czy można zajść w ciążę przed miesiączką?

Czy można zajść w ciążę przed miesiączką?

Tak, ale szanse są niewielkie. Jeśli chcesz zajść w ciążę, lepiej wybrać takie dni zbiec się z „oknem płodności” – jest to czas na pięć dni przed owulacją, bezpośrednio na owulację i do 24 godzin po. W tym czasie szanse na zapłodnienie będą największe. Zmienność ta wynika z faktu, że plemniki pozostają żywe w macicy i jajowodach do pięciu dni, a komórka jajowa do dwóch.

Jeśli przeciwnie, chciałbyś uniknąć poczęcia, to z dużym prawdopodobieństwem nic się nie wydarzy przed okresem. Jednak szansa wciąż istnieje. Dlatego, jeśli w tej chwili nie planujesz mieć dziecka, pamiętaj o stosowaniu skutecznych metod antykoncepcji podczas seksu penetrującego. Może to być np. prezerwatywa.

Dlaczego możesz zajść w ciążę jeszcze przed okresem

Dni można liczyć latami, a potem zmierzyć się z porażką i nieplanowaną ciążą. Tak więc u 221 kobiet z regularną miesiączką w kratę płodność przez 696 cykli, w rezultacie tylko 30% okna płodności całkowicie pokrywało się z obliczeniami, a 4-6% było w stanie zajść w ciążę w dniu oczekiwania na rozpoczęcie miesiączki. Dokładne określenie czasu owulacji jest dość trudne, każde naruszenie przesuwa okno o kilka dni, więc nikt nie może dać gwarancji.

Czy są dokładnie „bezpieczne” dni na seks?

Bardziej prawdopodobne, że nie niż tak. Metoda kalendarzowa jest zawodną metodą antykoncepcji. Z idealnym liczeniem w teorii zajść w ciążę 1-5 kobiet na 100 w ciągu roku, ale w rzeczywistości – 12-24 kobiety. Ta metoda zdecydowanie nie jest odpowiednia dla nieregularnych cykli, dla tych, które mają krwawienie między miesiączką i które ze względów zdrowotnych absolutnie nie mogą zajść w ciążę. Ponadto taka antykoncepcja nie chroni przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową.

Jeśli poza kalendarzem Ołów dzienniczek podstawowej temperatury i śluzu szyjkowego, a także wykonywanie domowych testów owulacyjnych, zwiększa się niezawodność. Ale to wszystko wymaga żelaznej dyscypliny i codziennych pomiarów przez wiele miesięcy. Jeśli ciąża zdecydowanie nie jest uwzględniona w planach, lepiej wybrać jako antykoncepcję metodę niekalendarową.

Przeczytaj także

Nowe aplikacje i gry na Androida: najlepsze z maja

Nowi internauci zdezorientowani złudzeniem optycznym