Czy można robić inhalacje w temperaturze?

Czym są inhalacje

Istnieją dwa rodzaje inhalacji: zimna i gorąca. Pierwszy wyznaczać do leczenia chorób układu oddechowego. Takie inhalacje wykonuje się za pomocą specjalnych urządzeń, takich jak nebulizatory, które rozrzucają leki na drobne cząstki. W tej formie oni spadek bezpośrednio do dróg oddechowych przy minimalnej utracie koncentracji.

Gorące procedury są przeprowadzane na inhalatorach parowych. Takie urządzenia przekształcają leki na bazie wody lub oleju w parę pod wpływem wysokiej temperatury.

Czy można wykonać inhalację gorącą parą o temperaturze?

Lepiej w ogóle ich nie robić. Nie dowód, że zabija zarazki lub coś innego na przeziębienie. Ale urazy i oparzenia z takich zabiegów naprawił często, a ktoś z dodanych olejków eterycznych jest uczulony. Bardzo gorące inhalacje z wrzącą wodą uszkadzają błony śluzowe, w tym więzadła, zwiększają przepływ krwi (a co za tym idzie stan zapalny). W rezultacie te ekspozycje zaostrzają choroby układu oddechowego, takie jak astma czy zapalenie krtani.

Elena Orłowa

Pediatra, pulmonolog dziecięcy.

Zakaz używania w podwyższonych temperaturach to mit. Jest mało prawdopodobne, aby wdychanie gorących oparów powodowało wzrost temperatury ciała u gorączkującego pacjenta. Takie procedury mogą być po prostu niewygodne. Ale istnieje realne ryzyko poparzenia, szczególnie w przypadku dzieci. Oddychanie nad ziemniakami jest również niebezpieczne, ponieważ cała ta gorąca struktura może po prostu zapaść się na pacjenta.

Alternatywną akceptowalną metodą jest włączenie ciepłej wody w zamkniętej łazience i usiąść obok niej lub wziąć ciepłą kąpiel. Możesz więc na chwilę zwilżyć błony śluzowe i złagodzić skurcz dróg oddechowych, na przykład fałszywym zadem. W przypadku takich zabiegów nie ma ograniczeń związanych z temperaturą ciała.

Czy można robić inhalacje zimną parą w temperaturze?

Niewiele jest badań dotyczących skuteczności takich inhalacji na przeziębienia. Ale istniejące potwierdzaćże łagodzi kaszel, pomaga przeciw zatkaniu nosa i nawilża błony śluzowe. Metoda jest również dobra, ponieważ prawie nic nie może zrobić zaszkodzić nawet noworodkowi.

Elena Orłowa

Nebulizator niczego nie nagrzewa, dzięki czemu można go stosować w dowolnej temperaturze ciała. W tym urządzeniu płynny lek zamieniany jest w aerozol w wyniku narażenia na działanie ultradźwięków. W tej formie lek może dotrzeć do najmniejszych części płuc. Ale takie procedury powinny być stosowane ściśle według wskazań w określonych warunkach – nie tylko w przypadku przeziębienia lub leczenia kaszlu. Nebulizator jest potrzebny osobom leczonym z powodu astmy oskrzelowej lub przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Ponadto urządzenie jest wykorzystywane w praktyce pediatrycznej do leczenia ostrego zwężającego zapalenia krtani i tchawicy (zwanego również fałszywym zadem) oraz zespołu obturacyjnego oskrzeli. Możliwość zakupu nebulizatora dla dziecka należy omówić z pediatrą.

I tak, nie da się dodać do inhalatora różnych leków – rozszerzających oskrzela, sterydów, środków wykrztuśnych – bez recepty. Sól fizjologiczną można stosować wyłącznie we własnym zakresie.

Przeczytaj także 🫢🤒🤧

Łatwe pozostawienie iPhone’a: ​​przejście na aplikację na Androida działa teraz na smartfonach dowolnego producenta

Artysta korzystający z sieci neuronowej pokazał, jak wyglądałyby dziś nieżyjące już od dawna celebrytki