Woda butelkowana i rowery
Wynika to z obowiązkowego znakowania, czyli nanoszenia specjalnego kodu na każdą jednostkę produkcyjną. Możesz go zeskanować, poznać szczegóły produktu i upewnić się, że nie jest podróbką. Etykietowanie spada na barki producentów lub importerów. Dlatego oczekuje się, że towary, dla których jest wprowadzany, będą rosły w cenie. W 2022 r. wpłynie to na pakowaną wodę, rowery i ramy rowerowe. Ale nie tylko oni.
Nikołaj Nowosiełow
Dyrektor ds. Rozwoju Cuore.
Z jednej strony nie ma zbyt wielu nowych grup etykietowania. Ale dotyczy nie tylko określonej grupy towarów, ale całego segmentu rynku.
Przede wszystkim wynika to z faktu, że znakowanie wymaga aktualizacji oprogramowania sprzedawcy, przeszkolenia całego personelu, wprowadzenia dodatkowych punktów kontrolnych oraz wsparcia prawno-księgowego. Mówiąc najprościej, pomimo najtrudniejszego etapu gospodarki, przedsiębiorstwa będą musiały mocno zainwestować we wprowadzenie rachunkowości. Oczywiście konsument za to zapłaci.
Co więcej, oczywiste jest, że mały sklep sportowy podniesie ceny nie tylko na rowery i ramy, ale na cały ich asortyment. W efekcie część z tych małych firm po prostu zamknie się, co doprowadzi do spadku konkurencji i znowu wzrostu cen w całym segmencie.
Dlatego możemy powiedzieć, że wszystko zdrożeje w sektorach artykułów sportowych i dziecięcych, a także w sklepach w pobliżu domu, które nie sprzedawały alkoholu.
Metale szlachetne i kamienie
W tym segmencie wzrost cen wiąże się również ze wzrostem regulacji państwowych. Od 1 marca 2022 wszystkie operacje z metalami szlachetnymi i kamieniami będzie realizowany przez GIIS DMDC – państwowy zintegrowany system informatyczny w zakresie kontroli obrotu tymi materiałami. Oznacza to nowe funkcje księgowe, stosowanie numerów identyfikacyjnych i tak dalej. Od 1 marca 2023 r. stosowanie kodów kreskowych 2D w biżuterii stanie się obowiązkowe, a producenci muszą się na to przygotować.
Olga Butejewa
Kierownik warsztatu cięcia kamienia BonStone.
Wzrost cen w branży jubilerskiej związany jest nie tyle ze wzrostem cen metali szlachetnych, który miał miejsce w poprzednich dwóch latach, ale z wprowadzeniem GIIS. W praktyce oznacza to dodatkowe koszty dla producentów, przede wszystkim dla małych firm: pozyskanie nowych kluczy elektronicznych, koszt usług abonamentowych od organizacji doradczych, zakup dodatkowego sprzętu, ewentualnie poszukiwanie pracowników. A wszystko to wpłynie na koszt gotowych produktów.
Dostawa
Eksperci przewidują koniec taniej „ostatniej mili”. W logistyce nazywają więc ostatni etap dostawy towaru – bezpośrednio do klienta. Oznacza to, że za otrzymanie zamówień, które teraz kurier przynosi nam za darmo, będziesz musiał zapłacić.
Nikołaj Nowosiełow
Dyrektor ds. Rozwoju Cuore.
Przede wszystkim na ten rynek składają się koszty pracy i transportu. Rynek pracy jest obecnie rozgrzany: konkurencja usług dostawczych jest maksymalna i w wielu regionach przeradza się w zaciekłą walkę z rynkiem taksówek dla wykonawców.
Teraz oba te obszary zaczynają stopniowo stawać się samowystarczalne: programy premiowe są anulowane, minimalne wpływy za dostawę żywności są zwiększane. W niedalekiej przyszłości klienci zaczną płacić za usługę dotowaną przez inwestorów w latach 2020-2021. Nie bez znaczenia będzie też wzrost kosztów transportu: niedobór samochodów i części zamiennych dotrze do portfeli konsumentów. Dlatego jeśli odkładasz próby dostawy z supermarketów, warto zrobić to w najbliższej przyszłości.
Trend potwierdzają ostatnie wydarzenia. Na przykład wcześniej w ramach abonamentu SberPrime produkty były zawsze przynoszone bezpłatnie, Teraz – tylko trzy razy w miesiącu. Dostawa „Yandex.Food” znacznie wzrosła. Sytuacja prawdopodobnie tylko się pogorszy. Ale wielu jest już tak przyzwyczajonych do usług, że będą gotowi zapłacić.
Wspólny
Usługi mieszkaniowe i komunalne, które obejmują zaopatrzenie w gaz, zaopatrzenie w ciepłą i zimną wodę, kanalizację, ogrzewanie, prąd i wywóz śmieci, tradycyjnie rosną od 1 lipca. Ile – decydują władze regionalne. Nie mogą jednak przekroczyć procentu wzrostu określonego przez rząd Federacji Rosyjskiej.
Na 2022 minimalny wskaźnik wzrostu zainstalowany w regionie Swierdłowsku – 2,9%. Maksimum jest w Czeczenii, to 6,5%. Również Petersburg (6,3%), Tatarstan, Sewastopol i Krym (wszystkie – 6,2%) mogą być liderami wzrostu cen mieszkań komunalnych. O ile więcej będziesz musiał zapłacić konkretnie za siebie – spójrz na stronę internetową lokalnego organu wykonawczego.
Mocny alkohol
Ministerstwo Finansów proponuje podwyższenie minimalnej ceny detalicznej pół litra wódki o 7,4%, czyli z 243-320 rubli (w zależności od siły) do 261-342. Koniak – o 7,6%: od 446 rubli do 480 rubli. Zmiany wpłyną również na inny alkohol mocniejszy niż 28%.
Na razie propozycja jest w toku. projekt. Jest prawdopodobne, że zostanie podpisany tak, jak jest. Jeśli tak się stanie, ceny wzrosną od 1 stycznia 2022 r.
RTV i AGD
W kolejnym projekcie uchwały Ministerstwa Finansów oferuje czasowego zakazu wywozu odpadów i złomu metali szlachetnych za granicę. Departament uważa, że na rynku krajowym nie ma wystarczających zapasów źródeł surowców zawierających te związki. A winny jest eksport.
Jednak z tego powodu firma może mieć problemy z usuwaniem odpadów w ramach rozszerzonej odpowiedzialności producenta. A to pociąga za sobą konieczność uiszczenia drogiej opłaty ekologicznej. Co wpłynie na dostępność sprzętu dla użytkownika końcowego.
Kredyty
W ciągu roku Bank Centralny wielokrotnie podnosił kluczową stawkę. ona jest zwiększony więcej niż dwa razy – do 8,5%.
Kluczowa stawka wpływa na różne procesy finansowe (jak dokładnie można przeczytać w specjalnym materiale). Ale oprocentowanie kredytów najszybciej reaguje na jego zmianę.
Ostatni raz liczba ta została zwiększona w połowie grudnia. Oznacza to, że jeśli niektóre banki nie udzieliły kredytów, w tym hipotecznych, droższych pod koniec 2021 roku, odrobią to na początku 2022 roku. Dalsza dynamika będzie zależeć od kluczowej stopy i innych czynników.
Przeczytaj także