Co to jest równoważenie portfela i dlaczego jest potrzebne?

Dlaczego zrównoważenie portfela jest konieczne

Aby osiągnąć cele inwestycyjne i uniknąć strat. Zwrot i ryzyko związane z aktywami stale się zmieniają pod wpływem różnych wydarzeń, od światowych wiadomości po wypuszczenie na rynek udanego produktu. Niektóre aktywa rosną w cenie, podczas gdy inne spadają. Takie zmiany są krytyczne dla inwestora, ponieważ nie kupuje on tylko niektórych papierów wartościowych, ale kieruje się strategią inwestycyjną. I należy go przestrzegać, aby uzyskać pożądany rezultat.

Powiedzmy, że inwestor postawił sobie za cel „kupić mieszkanie za 10 lat”. To ambitne przedsięwzięcie, a czasu na to jest niewiele. W takiej sytuacji bardziej słusznie inwestować w wiarygodne aktywa, takie jak obligacje. Nie przyniosą dużych zysków, ale będą się nieznacznie wahać. Z drugiej strony akcje są bardziej ryzykownym aktywem: teoretycznie można na nich zarobić więcej, ale szanse na utratę pieniędzy są wyższe.

Inwestor skompilował portfel, biorąc pod uwagę swój cel: przekazał 60% kapitału obligacjom, 30% akcjom, a za kolejne 10% kupił kilka par rzadkich butów. Rok później mężczyzna postanowił sprawdzić swoje aktywa i zobaczył, że ich stosunek bardzo się zmienił.

Ilustracja: płótno

A więc cena akcji wzrosła. Co z jednej strony nie jest złe: portfel przyniesie więcej pieniędzy. Jednak z drugiej strony, ze względu na zmianę proporcji, ryzyko wzrosło. Jeśli składnik aktywów rośnie szybciej niż inne, staje się bardziej niestabilny – jego cena znacznie się waha. Pewnego dnia dana osoba może stwierdzić, że poniosła stratę z powodu gwałtownego spadku wartości niestabilnego składnika aktywów. I zamiast mieszkania zostanie mu nic.

Dlatego inwestorzy próbują rządzić zaryzykować i przywrócić proporcje, które zostały pierwotnie pomyślane. Oznacza to zrównoważenie portfela – zmianę udziałów aktywów tak, aby ich stosunek odpowiadał z góry określonym celom.

Jak inwestor może ponownie zbilansować portfel?

Istnieje kilka podstawowych strategii, które można łączyć w zależności od konkretnej sytuacji.

Sprzedawaj z zyskiem, kupuj taniej

Jeśli udział danego aktywa stał się wyższy niż zamierzony, inwestorzy sprzedają nadwyżkę i otrzymują darmowe pieniądze na zakup tego, co spadło w cenie.

Wróćmy do właściciela portfela inwestycyjnego składającego się z 60% obligacji, 30% akcji i 10% rzadkich sneakersów. Najpierw ktoś kupił buty i odpowiednie obligacje, a następnie nabył udziały w Sbierbanku, Gazpromie i Yandexie za 90 tysięcy rubli.

Każda akcja nie powinna być równa, zrobi to 33,4% – 33,6%. Ilustracja: płótno

Rok później ceny się zmieniły, a proporcje się pogubiły. Akcje „Sbierbanku” straciły 10,25%, „Gazpromu” 30,7%, ale „Yandex” urósł aż o 54,9%. Aby przywrócić pierwotne udziały, inwestor sprzedał część udziałów tego ostatniego.

Zysk z tej akcji został przeznaczony na zrównoważenie portfela. Mężczyzna kupił więcej obligacji i stracił na wartości akcje. Inwestor był pewny perspektyw Gazpromu i Sbierbanku, więc spadek wartości potraktował jako sprzedaż – te papiery powinny się później zwrócić.

Otrzymuj dywidendy i kupony, kup dodatkowo upadłych

Z reguły portfel zawiera akcje dywidendowe oraz obligacje, na które przychodzą kupony. Płatności te można wycofać z konta i wydać lub zainwestować wszystko z powrotem i uruchomić mechanizm odsetek składanych. Jego istotą jest efekt kuli śnieżnej: początkowa inwestycja generuje dochód, a następnie ta ostatnia daje nowy dochód. A im dalej, tym więcej.

Czarna krzywa to przyrost kapitału z uwzględnieniem procentu składanego. Pomarańczowy – zwykły procent, gdy dochód jest pobierany z konta. Ilustracja: płótno

Powiedzmy, że Sbierbank i Gazprom wypłaciły dywidendy, pojawiły się też kupony na obligacje. Teraz inwestor może przywrócić akcje spółek, które spadły w cenie i niczego nie sprzedać. Oczywiście jeśli portfel jest wystarczająco duży: na początkowym etapie dywidendy i kupony mogą nie wystarczyć.

Wpłać dodatkowe pieniądze na swoje konto

Jeśli inwestor chce zarabiać coraz więcej, warto regularnie uzupełniać konto: raz w miesiącu, kwartale, roku – tak dogodnie. Wtedy portfel będzie większy, co oznacza, że ​​będzie więcej dywidend i kuponów, które można zainwestować z powrotem i zwiększyć zyski.

A darmowe pieniądze można wykorzystać do przywrócenia równowagi. Pozwoli ci to przywrócić udziały aktywów i niczego nie sprzedać.

Kiedy zrównoważyć portfel?

Za punkt wyjścia można przyjąć kilka podejść.

W określonym czasie

Najłatwiejsza i najwygodniejsza metoda. Inwestor z góry wybiera, jak często będzie zaglądał do portfela: pierwszego roboczego dnia miesiąca, ostatniego roboczego dnia kwartału, czy na początku roku. A potem umieszcza przypomnienie w swoim kalendarzu i do tego czasu nie przejmuje się inwestycjami.

Jeśli inwestor handluje często, na przykład kilka razy w miesiącu, to regularne przywracanie równowagi nie zaszkodzi. Ale większość właścicieli aktywów tego nie robi oznaczający zbyt gorliwy, aby monitorować akcje w portfelu: najlepiej sprawdzać sytuację nie częściej i przynajmniej raz w roku. Najważniejsze jest ogólne zrównoważenie portfela.

Akcje są aktywem bardziej dochodowym, ich wartość rośnie szybciej niż obligacje, az czasem zajmą dużą część portfela. Zrównoważenie pomoże uniknąć niepotrzebnego ryzyka. Źródło: Badania Awangardy

Przez odchylenie akcji

Ta metoda jest trudniejsza, ponieważ będziesz musiał częściej zaglądać do portfolio i martwić się. Jeśli aktywa są bardzo niestabilne, może być konieczne robienie tego codziennie. Przykładowo, inwestor zdecydował się oddać część portfela na kryptowalutę ETH, która w ciągu dnia regularnie rośnie lub spada o 10-12%. Wraz z nim wiszą proporcje portfela, które należy wyprostować. Tutaj ważne jest, aby wytyczyć pewne granice, aby nie gonić w nieskończoność zmieniającego się rynku.

Załóżmy, że możesz zastosować klasyczną zasadę 5/25: zrównoważyć, jeśli udział aktywów w portfelu odbiega o 5% lub 25% od oryginału. To, który wyzwalacz zadziała, zależy od udziału aktywa w portfelu: jeśli jest duży, konieczne jest zrównoważenie ze zmianą 5%, jeśli jest mały – 25%.

Np. udział akcji przesunął się z 40% do 43% – wydaje się, że nic nie trzeba robić. Jednak proporcje między poszczególnymi papierami bardzo się zmieniły: akcje Gazpromu spadły o 30,7%. Konieczna jest więc sprzedaż innych papierów i wyrównanie udziałów.

Oczywiście od inwestora zależy określenie jego zasięgu. Klasyczne samouczki dotyczące zarządzania portfelem oferta w oparciu o wysokość prowizji za transakcje, tolerancję ryzyka, zmienność i korelację aktywów. Mówiąc najprościej, ze strategii inwestycyjnej.

Według czasu i odchylenia akcji

Takie podejście łączy dwa poprzednie i najprawdopodobniej pozwoli inwestorowi zaoszczędzić czas, nerwy i nie stracić rentowności. Wadą przywracania równowagi w czasie jest to, że akcje mogą się zbytnio „wysunąć” w ciągu roku. Wadą rebalancingu przez odchylenie akcji jest to, że wymaga wielu transakcji, co oznacza, że ​​prowadzi do strat w prowizjach.

Celem połączonego podejścia jest przyjrzenie się portfelowi raz w miesiącu lub co sześć miesięcy, ale zrównoważyć akcje tylko wtedy, gdy zadziała reguła wyzwalacza. Oznacza to, że inwestor nie traci z oczu dynamiki portfela, ale też nie poświęca zbyt dużo czasu na analizę – wszystko odbywa się zgodnie z harmonogramem.

dobre obliczenia zrobiony analitycy w Vanguard Research w 2015 roku. Wzięli portfel składający się w połowie z akcji i połowy z obligacji i przetestowali go z danymi z lat 1926-2014. Okazało się, że rzadkie równoważenie i szeroki zakres nie szkodzą rentowności. Wszystko jest znacznie gorsze, gdy akcje nie są w ogóle przeglądane.

Jakie są zagrożenia związane z równoważeniem portfela?

Głównymi ograniczeniami, które w dużym stopniu wpływają na rentowność, są prowizje i podatki. Za każdy zakup i sprzedaż aktywów broker pobiera prowizję. Mały, ale im częściej odnawiasz portfel, tym więcej musisz zapłacić. Państwo też odbierze swoje żniwo: jeśli inwestor sprzeda składnik aktywów z zyskiem, to jego część trafi na podatek dochodowy. Oznacza to, że czasami działanie może kosztować znacznie więcej niż brak działania, a przywracanie równowagi straci sens.

A także wysokiej jakości i odpowiednie równoważenie nie uratuje portfela, który został skompilowany w wyniku błędu. Jeśli wszystkie aktywa są ryzykowne lub poruszają się razem, majstrowanie przy akcjach nie pomoże zrównoważyć ryzyka i zwrotu. Lepiej najpierw zrozumieć swoje cele, horyzont, wziąć pod uwagę ryzyko i przeanalizować opcje inwestycyjne. Jeśli portfel inwestycyjny to dom, to najpierw trzeba położyć fundament, a dopiero potem wykonać kosmetyczne naprawy.

O czym warto pamiętać

  1. Przywracanie równowagi to sposób na utrzymanie udziałów w aktywach zgodnie z zamierzeniami inwestora. Pomoże to w zarządzaniu ryzykiem, a nawet nieznacznie poprawi zwrot z Twojego portfela inwestycyjnego.
  2. Możesz zrównoważyć swój portfel na różne sposoby: sprzedać jedną rzecz i kupić inną, zainwestować dywidendy i kupony lub po prostu uzupełnić swoje konto z pensji.
  3. Częstotliwość przywracania równowagi zależy od inwestora i jego preferencji: może to być co najmniej raz w tygodniu lub raz w roku. Najważniejsze jest, aby zrozumieć, dlaczego częstotliwość jest taka. I nie zapomnij o prowizjach z podatkami, które pochłaniają zysk.

Przeczytaj także 💰💎⏳

Sonda: Z którego smartfona jesteś najbardziej zadowolony?

Udostępnianie w pobliżu otrzyma funkcję „Wyślij do siebie”