Białe plamy na zębach: dlaczego się pojawiają i jak je usunąć

Czym są białe plamy na zębach

Białe plamy na zębach to wady szkliwa.

Emalia to cienka, ale bardzo twarda skorupa zęba. Składa się głównie z fosforanu wapnia, co czyni go najsilniejszą tkanką w organizmie. Jeśli z jakiegoś powodu szkliwo ulegnie zniszczeniu lub przestanie się rozwijać, połączenie zaczyna być pomijane. W rezultacie pod warstwą wierzchnią pojawić się obszary demineralizacji. Światło odbija się od nich inaczej niż od zdrowej tkanki, dlatego widzimy takie obszary jak białe kropki.

Dlaczego na zębach pojawiają się białe plamy

Obszary demineralizacji najczęściej powstają na skutek działania kwasów, ale pojawiają się one na zębach i bezpośrednio podczas wyrzynania. Do takiej wady mogą prowadzić różne przyczyny.

Niewystarczająca higiena

Gdy bakterie rozkładają węglowodany, w procesie powstają kwasy. Wnikają pod wierzchnią warstwę szkliwa i zniszczyć jego. Jeśli nie usuniesz płytki bakteryjnej, ząb będzie nadal ulegał uszkodzeniu – pojawi się próchnica.

Problemy higieniczne są szczególnie częste u dzieci i osób noszących aparaty ortodontyczne lub inne nieusuwalne struktury ortodontyczne.

Dużo słodkiego jedzenia?

Jeśli dana osoba stale je słodycze, to bakterie produkować więcej kwasów. Z tego powodu wapń jest szybciej tracony i pojawiają się białe plamy, które stopniowo zamieniają się w czarne dziury w zębach.

Fluoroza

To nazwa defektu kosmetycznego, który zwykle występuje u dzieci poniżej 8 roku życia, jeśli Odebrane za dużo fluoru z żywności lub produktów higienicznych. Kiedy w dziąsłach rozwinie się ząb, specjalne komórki – ameloblasty – tworzą na jego powierzchni szkliwo. Z nadmiaru fluoru giną odpowiednio, fluoroza dotyka tylko niewyrżniętych zębów. Gdy dorosną, ten minerał nie będzie już w stanie im zaszkodzić.

Przy łagodnym stopniu fluorozy na zębach pojawi się kilka jasnych plam, a przy dużym stopniu na całej powierzchni pojawią się białe, jasne lub ciemnobrązowe plamy, guzki i dołki.

Dzieci powinny zachować ostrożność podczas podawania pasty do zębów z fluorem i uważać, aby nie została połknięta, ale wypluta. Jednocześnie fluor nie może być całkowicie usunięty: jest potrzebny, ponieważ chroni z próchnicy.

Hipoplazja szkliwa

Hipoplazja szkliwa jest naruszeniem jej rozwoju. Oznacza to, że w momencie położenia zęba, na przykład przed urodzeniem lub w okresie niemowlęcym, nastąpiła jakaś awaria. Przyczyną mogą być różne czynniki:

  • Choroby wrodzone, takie jak wrodzone niedoczynność przytarczyc, Zespół Ushera, Zespół Seckela i kilka innych.
  • Brak witamina D podczas ciąży matki.
  • Palenie matka w czasie ciąży.
  • Przyjęcie niektóre leki, takie jak leki na padaczkę, podczas ciąży matki.
  • Urazy.
  • Infekcjetakich jak SARS, zapalenie ucha środkowego, ospa wietrzna, choroby dróg moczowych w okresie niemowlęcym i inne.

Z powodu hipoplazji szkliwa mogą pojawić się białe plamy, doły, bruzdy na zębach.

Resztki kleju po leczeniu ortodontycznym

Nieusuwalne aparaty ortodontyczne takie jak aparaty ortodontyczne,przyklejają się» na specjalnym materiale. Świetnie na nim czują się bakterie, które tworzą kwas niszczący szkliwo. Czyli w miejscach gdzie np. klej leży nierównomiernie i wystaje spod zamka, będzie więcej drobnoustrojów, przyspieszy demineralizacja i pojawią się białe plamy. Dlatego tak ważne jest monitorowanie higieny jamy ustnej i terminowe zgłaszanie się do dentysty.

Choroba refluksowa przełyku

Kiedy kwaśna zawartość żołądka stale wchodzi do przełyku, nazywa się to chorobą refluksową przełyku (GERD). Jeśli kwas często znajduje się w jamie ustnej, na przykład podczas snu, niszczy szkliwo. Dlatego ludzie z GERD nierzadki białe kropki.

Bulimia

To zaburzenie odżywiania, które jest nienasyconym głodem. W przypadku bulimii wielu pozbywa się spożywanego pokarmu, powodując wymioty, w wyniku czego kwaśny sok żołądkowy stale działa na szkliwo. Z tego pojawić się obszary demineralizacji. Ponadto z powodu częstych wymiotów zastawka między żołądkiem a przełykiem przestaje dobrze „zamykać” zawartość. Prowadzi to do GERD, a zęby stają się jeszcze gorsze.

Jak usunąć białe plamy na zębach

Jeśli problem ma tylko charakter estetyczny, na przykład, jak w przypadku fluorozy, wada może zostać zamaskowana. A jeśli biała plama jest początkiem próchnicy, musisz zremineralizować szkliwo. Warto skonsultować się ze stomatologiem, aby zaproponować najlepszą dostępną opcję.

mikrościeranie

Zęby błyszczącydo usunięcia części warstwy wierzchniej. W rezultacie stają się one gładsze, a fosforan wapnia wypełnia szczeliny między cząsteczkami szkliwa, aby je wzmocnić.

Fluoryzacja

Bezpośrednio na spotach zadać fluor w bardzo wysokim stężeniu. Po zabiegu dentysta może przepisać produkty na bazie fosforanu wapnia w celu uzyskania lepszych rezultatów.

Bielenie

Wybielanie może przebranie plamy, ponieważ nieuszkodzone obszary rozjaśniają się bardziej niż ubytki, a kolor wyrównuje się.

Montaż fornirów

Licówki to okładziny, które naśladować powierzchnia zęba. Nadają się w ciężkich przypadkach fluorozy, gdy mikroabrazja i wybielanie nie są już skuteczne. Licówki są bardzo trwałe i od razu poprawiają wygląd, ale są bardzo drogie.

Jak zapobiegać białym plamom na zębach

Zapobieganie jest znacznie łatwiejsze niż radzenie sobie z istniejącym problemem. I zdecydowanie taniej. Oto, co można zrobić.

Regularnie i dokładnie myj zęby

Aby mieć mniej bakterii w jamie ustnej, które produkują kwas, jest to na czas usunąć nalot. Najlepiej sprawdza się elektryczna szczoteczka do zębów, ale jako pomoc można również stosować płukanki przeciwbakteryjne.

Zęby należy myć co najmniej dwa razy dziennie, a w leczeniu ortodontycznym – po każdym posiłku. Z polecenia lekarza czasami warto wybrać się na profesjonalne sprzątanie.

Używaj żeli i lakierów z fluorem

Mogą stosować formuła fluorkowa dwa do czterech razy w roku, ponieważ tylko pasta lub płukanka, nawet przy dobrej higienie, nie zapewni wystarczającego poziomu profilaktyki.

Używaj produktów z amorficznego fosforanu wapnia i kazeiny z fosfopeptydem (CPP‑ACP)

Są to specjalne kompleksy z kazeiny białka mleka, które dostarczać szkliwo z fosforanem wapnia i zmniejsza kwasowość. Produkty sprzedawane są w postaci kremów, które należy nakładać bezpośrednio na zęby po szczotkowaniu. Przez następne pół godziny, a najlepiej dłużej, nie można pić i jeść, żeby efekt był silniejszy.

Przeczytaj także 🦷👅🪥

Google Play zakazał programistom pobierania i aktualizowania płatnych aplikacji w Rosji

Blogerzy zrobili dwutonowy młot Thora i wrzucili go na samochód, trampolinę i kilka arbuzów