Grupa rosyjskich naukowców z Politechniki Tomskiej (TPU), Instytutu Badawczego Zdrowia Psychicznego Tomskiego Narodowego Centrum Medycznego Badań i Instytutu Problemów Biomedycznych Rosyjskiej Akademii Nauk przeprowadziła badanie wpływu różnych dawek alkoholu na osoby, z uwzględnieniem płci, wieku i miejsca zamieszkania. wyniki opublikowany w renomowanym czasopiśmie naukowym The Lancet.
W badaniu wykorzystano otwarte statystyki z ostatnich 30 lat (od 1990 do 2020 r.) dotyczące zachorowalności i umieralności z powodu alkoholu u osób w wieku od 15 do 95 lat. Wszystko to w 21 regionach i 204 krajach świata.
Jako warunkową jednostkę miary w badaniu przyjęto „napój” równy około 10 gramom etanolu. Wartość ta umożliwiła uśrednienie spożycia dowolnych napojów, niezależnie od regionu. Naukowcy pobrali próbki od 0 do 10 „napojów” i odkryli, że związek między poziomem ryzyka podczas picia alkoholu na świecie ma kształt litery „J”. Oznacza to, że w małych dawkach napoje alkoholowe mogą prowadzić do pewnej poprawy wskaźników zdrowotnych, ale z ograniczeniami wiekowymi.
Istniały osobne dane wyjaśniające pozytywny wpływ alkoholu na osobę. Po raz pierwszy, po zbadaniu tak dużej ilości danych w skali globalnej, zaproponowaliśmy mechanizmy, które mogłyby wyjaśnić tak niezwykłe zjawisko. Należy rozumieć, że mówimy o naprawdę małych dawkach, czyli do 10 gramów etanolu lub do 1 „napoju”, ich nadmiar prowadzi do drastycznego wzrostu zagrożeń dla zdrowia.
autorzy badań
Według autorów badania pozytywny efekt może wynikać z faktu, że alkohol w małych dawkach obniża poziom stresu i lęku, które są czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia. A toksyczne działanie etanolu w tym przypadku niweluje jego pozytywny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy.
„Na podstawie wyników jednoznacznie można stwierdzić, że alkohol jest szkodliwy w skali populacji, jednak jego skutki są silnie zależne od dawki” dodany Evgeniy Plotnikov, profesor nadzwyczajny, Szkoła Badawcza Technologii Chemicznych i Biomedycznych, TPU.
Inne badania nad wpływem alkoholu