Banki może blokować transakcje kartowe w niektórych przypadkach. Dotyczy to głównie podejrzeń, że oszuści uzyskali dostęp do pieniędzy klienta lub że on sam robi coś nielegalnego. Na przykład używa konta do prania dochodów z przestępstwa, nielegalnego biznesu, rozliczeń z kasynami online, podziemnych „brokerów” i tak dalej.
Często nielegalne firmy używają do tego instrumentów płatniczych, wydawanych różnym osobom. Mogą dobrowolnie zgodzić się na taki system za opłatą lub nie mieć świadomości, że coś jest zarejestrowane na ich danych. Dzięki temu banki dokładniej monitorują transakcje na poszczególnych rachunkach, sprawdzając je pod kątem zgodności ze specjalnymi kryteriami.
Który z nich jest określony w dokument, który został wydany przez Bank Centralny w 2021 roku. Jeśli transakcje wydają się podejrzane według dwóch lub więcej kryteriów z listy, instytucje mogą zablokować te transakcje oraz sam instrument płatniczy.
Jakie są kryteria uznania transakcji za podejrzane?
1. Zbyt wielu kontrahentów
Chodzi o ludzką interakcję. W przypadku rozliczeń z osobą prawną cel płatności jest jasny i łatwo jest to potwierdzić dokumentami. Na przykład czek elektroniczny. Więc ataków zakupoholizmu nie da się powstrzymać. Ale jeśli zbyt wiele osób otrzyma lub wyśle pieniądze, będzie to wyglądać podejrzanie. Dużo to ponad 10 dziennie i ponad 50 miesięcznie.
2. Za dużo transakcji
Bank powinien uważać na zbyt dużą liczbę przelewów na kartę lub z karty, jeśli drugą stroną jest osoba fizyczna. W zaleceniach jako próg wskazuje się ponad 30 operacji dziennie.
3. Duże kwoty przelewów między osobami fizycznymi
Przelew między osobami powyżej 100 tys. dziennie i ponad 1 mln rubli miesięcznie wydaje się podejrzany.
4. Zbyt częste przelewy
Operacje można uznać za wątpliwe, jeśli między nimi jest mało czasu – minuta lub mniej.
5. Długi okres transakcji
Pieniądze są obciążane i kredytowane w ciągu 12 godzin lub więcej niż jeden dzień.
6. Na koncie jest niewiele środków
W rzeczywistości konto służy tylko do przesyłania pieniędzy za jego pośrednictwem. Średnie dzienne saldo na nim w ciągu tygodnia wynosi mniej niż 10% średniego wolumenu operacji na dzień.
7. Brak transakcji „ludzkich”
Na koncie praktycznie nie ma operacji, z których wynikałoby, że należy do prawdziwej osoby. Oznacza to, że nikt nie płaci od niego za media i Internet, nie składa zamówień w sklepach internetowych.
8. Różne osoby używają tego samego urządzenia
Z kontem łączy się jednocześnie kilku klientów indywidualnych, aby dokonywać transakcji z tego samego urządzenia. Taki wniosek można wyciągnąć, jeśli jego cyfrowy odcisk palca, adres MAC itd. są zgodne.
Co zrobić, aby uniknąć blokowania
Jeśli dana osoba nie prowadzi nielegalnej działalności gospodarczej, dość trudno jest jej jednocześnie spełnić dwa lub więcej kryteriów z listy. Jeśli chodzi o samozatrudnionych, którzy wciąż mogą otrzymywać wiele przelewów od dużej liczby osób, Bank Centralny od dawna wydaje oddzielne wyjaśnieniaktóre sugerują ich własne podejście. Ale nawet jeśli coś pójdzie nie tak, legalność transakcji będzie łatwa do udokumentowania.
Z drugiej strony „trudny” nie oznacza niemożliwy. Na przykład matka z komitetu rodzicielskiego zbiera pieniądze od całej klasy na bilety do cyrku. Z łatwością może odbierać ponad 30 przelewów dziennie od 30 różnych osób. I za tę samą kwotę, co jest dość podejrzane. Czasami pojawiają się problemy dla tych, którzy otrzymują darowizny bezpośrednio na kartę.
Jeśli znasz kryteria, możesz położyć słomki we właściwych miejscach. Na przykład, jeśli wiele osób musi przelać pieniądze na Twoją kartę, poproś ich o wyraźne wskazanie celu płatności. Komentarz „na bilety do cyrku dla Wani Karnauchowa” rodzi mniej pytań niż transakcja bez podpisu kogoś, kto nie jest jasny. Wygodne jest przyjmowanie darowizn za pośrednictwem służb specjalnych i okresowe wyświetlanie ich na karcie. I to nie jest podejrzane i nie musisz pokazywać numeru karty.
Jeśli te działania nie pomogą, a transakcje są zablokowane, spróbuj jak najszybciej skontaktować się z bankiem i zakwestionować to.
Przeczytaj także