8 sposobów na zmianę nawyków finansowych, dzięki czemu możesz wydawać mniej

Trent Hamm

Bloger finansowy.

Może zmieniłeś pracę na mniej dochodową, straciłeś pracę lub po prostu zorientowałeś się, że Twój obecny styl życia jest na dłuższą metę nie do przyjęcia. Skorzystaj z tych wskazówek, aby przemyśleć swoje relacje z finansami.

1. Zacznij żyć w szklance w połowie pełnego życia

Kiedy próbujesz zaoszczędzić pieniądze, bardzo łatwo jest utknąć w ograniczeniach i deprywacji. Dlatego aktywnie staraj się zmienić swój stosunek do życia. Gdy tylko zauważysz, że zaczynasz trać oszczędności, przypomnij sobie, że taka postawa nie pomoże. Pomyśl o wszystkich rzeczach, które masz i co możesz zrobić.

Jeśli nie możesz już iść na zakupy w każdej chwili, pomyśl o rzeczach, które już kurzą się w Twojej szafie i czekają na Twoją uwagę. Jeśli twoje życie towarzyskie wydaje się cierpieć, zabierz znajomych w miejsce, gdzie nie musisz wydawać pieniędzy.

Przypomnij sobie, że masz dom, bliskich, zdrowie, energię i ogólnie swoje życie. Masz dostęp do bezprecedensowej ilości wiedzy i rozrywki. Skup się na tym, a nie na drobnych niedogodnościach związanych z oszczędzaniem.

2. Znajdź hobby, które nie kosztują dużo

Na przykład lubisz czytać. Prawdopodobnie masz dużo książek na swoich półkach. Obiecaj sobie, że nie kupisz nowych, dopóki nie przeczytasz wszystkiego, co tam jest. Albo zrezygnuj z zakupów: wypożycz książki z biblioteki lub od znajomych, czytaj online.

A może lubisz wędrówki. Nie szukaj nowomodnego sprzętu, wychodź na zewnątrz i odkrywaj nowe trasy. Jeśli lubisz ubierać się stylowo, nie wydawaj tysięcy na nowe ubrania. Szukaj dobrych rzeczy w sklepach z używanymi rzeczami lub wymyśl sposoby na zmianę posiadanych już przedmiotów, aby stworzyć nowy wygląd.

Nie myśl, że za radość trzeba płacić. Zastanów się, co lubisz robić i zastanów się, dlaczego ma to dla Ciebie znaczenie. A potem poszukaj sposobów na wprowadzenie go do swojego życia, które nie kosztują dużo.

3. Ogranicz wydatki na rzeczy, które nie mają znaczenia

Na przykład zacznij kupować artykuły domowe we własnym sklepie firmowym. W ciągu następnych dwóch miesięcy sprawdź, czy jest jakaś różnica w tym, jak się czujesz. Czy tańszy proszek myje rzeczy? (Tak!) Czy tanie mydło zmywa brud? (Tak!) Czy nowy keczup smakuje praktycznie tak samo jak reszta? (Tak!) Czy tanie worki na śmieci utrzymują śmieci? (TAk!)

Z bardzo dużym prawdopodobieństwem przekonasz się, że tylko 5-10% takich zmian Cię męczy, a pozostałe 90-95% produktów całkowicie zaspokaja Twoje potrzeby.

Najlepszym sposobem na zmianę nawyków finansowych jest znaczne obniżenie wydatków, a następnie zwrot tylko tego, bez czego naprawdę źle się czujesz.

Zdziwisz się, że ilość tego, czego naprawdę potrzebujesz, nie jest tak duża, ale możesz dużo zaoszczędzić na reszcie.

Dowiedz się więcej

4. Ochotnik

To dobrze uzupełnia strategię do połowy pełnego szkła. Praca wolontariacka przypomina ci, że masz w życiu naprawdę dużo i pomaga ci to bardziej docenić.

Zastanów się, na czym Ci zależy i zapisz się do wolontariatu w tym obszarze. Najlepiej we własnym obszarze, aby zobaczyć wyniki swojej pracy. Nie musisz tego robić przez całe życie. Podejmij wyzwanie przez 90 dni i zobacz, co się stanie.

Zobaczysz, że ludzie borykają się z bardzo trudnymi problemami i żyją z nimi. Uświadom sobie, jak bogate jest naprawdę twoje życie – nawet jeśli musisz coś uratować i odmówić sobie. I uświadom sobie, że zawsze możesz pomóc innym.

5. Rozmawiaj z ludźmi, którzy nie potrzebują pieniędzy do zabawy.

Zamiast chodzić do kina, zorganizuj seanse filmowe w domu. Zamiast chodzić do restauracji, ugotuj coś z przyjaciółmi. Przyjemność z tego nie jest mniejsza, a koszty są znacznie zmniejszone.

Idź na imprezy towarzyskie, bezpłatne wykłady, interesujące spotkania. Zwykle gromadzą się tam ludzie, którzy nie uważają, że trzeba wydawać pieniądze, aby dobrze się bawić. Nawiąż nowe znajomości. Przekonasz się, że komunikacja i przyjaźń niekoniecznie muszą mieć swoją cenę.

Zwróć uwagę 👩‍❤️‍👨

6. Nie popadaj w nową rozrywkę

Załóżmy, że lubisz oglądać filmy, czytać lub grać w gry. Zgódź się ze sobą, że:

  • nie zasubskrybujesz nowej usługi przesyłania strumieniowego, dopóki nie obejrzysz wszystkiego, co dodałeś do ulubionych w bieżącej;
  • nie kupisz nowej książki, dopóki nie przeczytasz, nie wymienisz lub nie sprzedasz tych, które już masz;
  • Nie kupisz nowych gier, dopóki nie zagrasz we wszystkie istniejące przynajmniej raz.

I tak w przypadku wszelkich rzeczy i usług związanych z rozrywką, które czerpiesz z przyzwyczajenia. Nie kupuj nowego, dopóki nie pozbędziesz się nadmiaru i nie ciesz się tym, co już masz.

7. Skup się na samorozwoju

Wybierz konkretny, tani cel i pracuj nad nim. Na przykład wzmocnij mięśnie, ćwicząc. Naucz się smacznie gotować, aby rzadziej jeść fast foody. Naucz się języka obcego, korzystając z zasobów internetowych.

Najważniejsze, aby cel był jasny i wpływał na codzienne działania. Na przykład:

  • Przez następne 180 dni będę wykonywał ćwiczenia na masę ciała, aby wzmocnić mięśnie tułowia.
  • Przez następne 180 dni codziennie ugotuję jeden posiłek w domu.
  • Przez następne 180 dni będę uczyć się francuskiego przez 45 minut dziennie.

Za 180 dni akcja stanie się nawykiem i będziesz to robić nawet po osiągnięciu celu. A to oznacza, że ​​stajesz się lepszy.

Takie cele pomagają przenieść uwagę z oszczędzania na coś inspirującego. Będziesz obserwował swoje sukcesy i będziesz dumny nie z zakupionej rzeczy, ale ze swojej determinacji.

8. Rozważ duże zmiany

Wszystkie powyższe wskazówki sugerują niewielkie zmiany, ale czasami pomocne są drastyczne kroki. Rozważ przeprowadzkę do tańszego miejsca, znalezienie mniejszego domu lub sprzedaż samochodu.

Jedna duża zmiana, taka jak ta, znacznie obniży koszty. Zwykle jednak nie przychodzi to do głowy, gdy myślimy o oszczędzaniu.

Poważnie oceń tę opcję. Może warto sprzedać drogie mieszkanie i znaleźć tańszy, a różnicę wykorzystać na spłatę długów. Lub znajdź mieszkanie bliżej pracy, aby obniżyć koszty podróży. Albo zrezygnuj z samochodu i zamiast tego jedź metrem lub chodź na piechotę. W takim przypadku nie tylko otrzymasz pewną kwotę ze sprzedaży, ale także znacznie zmniejszysz swoje miesięczne wydatki.

Przeczytaj także

Nowi internauci zdezorientowani złudzeniem optycznym

VK uruchomił sklep z aplikacjami RuStore na Androida — wciąż w fazie beta