7 oszukańczych schematów, z którymi możesz się spotkać podczas świąt noworocznych

1. Fałszywy serwis Świętego Mikołaja

Często rodzice chcą zorganizować wakacje swoim dzieciom i zamówić wizytę Świętego Mikołaja i Śnieżnej Dziewicy. Jest to dość powszechna praktyka i wielu jest całkiem zadowolonych. Ale istnieje również ryzyko stania się ofiarą oszusta. Ponadto możliwe są dwa schematy jednocześnie:

  1. Rodzice łapią w ostatniej chwili i zaczynają szukać, gdzie się zwrócić. Dzwonią na ogłoszenie, piszą do komunikatorów internetowych lub wypełniają formularz na stronie. Na drugim końcu drutu proszą o zaliczkę, i to niemałą – nagle klient zmienia zdanie i z tego powodu komuś innemu odmówi. Pieniądze ostatecznie idą donikąd, a Święty Mikołaj się nie pojawia.
  2. Wizyty wciąż odwiedzają animatorzy w kostiumach. Ale jeśli w mieszkaniu jest mało osób, to jedna z nich może bawić dzieci, a druga może chodzić po mieszkaniu w poszukiwaniu tego, co źle leży. Z powodu brody i makijażu ofiara nadal nie będzie mogła nikogo później zidentyfikować. Zagrożeni są klienci, którzy składają zamówienia w dni powszednie. Istnieje duża szansa, że ​​w domu będzie tylko jedna osoba dorosła, która skupi się na dziecku.

Co robić

Sprawdź z kim masz do czynienia. Często animatorzy są częścią agencji eventowej. Jeśli nie jest to impreza na jedną noc, ma dobrą stronę ze zdjęciami z wakacji, nazwiskami i zdjęciami aktorów. Oznacza to, że dokładnie wiesz, kto przyjdzie do ciebie w kostiumach.

Jeśli masz do czynienia z profesjonalnym Świętym Mikołajem i Snegurochką (lub innym towarzyszem), którzy pracują samodzielnie, zwykle mają dość popularne strony w sieciach społecznościowych. Można tam również dowiedzieć się o aktorach, przeczytać recenzje i tak dalej.

Ale rekomendacjom innych rodziców, gdy wysyłają linki i kontakty, należy ufać z ostrożnością. Dowiedz się, skąd je wzięli. Jeśli od pięciu lat zapraszają Świętego Mikołaja z tej strony i wszystko jest w porządku, jest to przydatne doświadczenie. Jeśli po prostu rozpowszechniają udostępniony im link, jest to powód, aby sprawdzić firmę lub animatora przed zapłaceniem za ich usługi.

2. Fałszywe oferty wakacyjne i klony witryn

Oszuści stosują ten schemat przez cały rok, ale w przednoworocznym zamieszaniu może być szczególnie skuteczny. Ludzie myślą o prezentach, otrzymują bonusy i szukają czegoś, co sprawi im przyjemność i generalnie są gotowi wydać.

Oszuści wykorzystują to, wysyłając listy i wiadomości, zamieszczając linki do niezwykle dochodowych promocji i ofert w sieciach społecznościowych oraz w reklamach kontekstowych. Jednocześnie prowadzą albo do nieznanego sklepu internetowego, albo do strony klonu znanej firmy. W zamieszaniu potencjalna ofiara może zaniedbać środki bezpieczeństwa i zapłacić za zakup. Pieniądze zostaną odpisane (szczęśliwie, jeśli raz), ale osoba nie zobaczy towaru.

Co robić

Krótko mówiąc, tutaj nie można powiedzieć. Ale Lifehacker ma szczegółowy materiał na temat tego, jak nie stać się ofiarą oszustów podczas zakupów w Internecie. Przeczytaj, jeśli kupujesz coś online.

3. Sprzedaż podróbek

Kalkulacja tutaj jest ponownie wykonywana przy zamieszaniu. Ludzie w przeddzień święta robią dużo zakupów i często tracą czujność. I mogą dać się złapać na przynętę pozbawionych skrupułów sprzedawców, którzy wpuszczają podróbki. Oczywiście tutaj pytania nie dotyczą już oficjalnych sklepów, ale różnych rynków, sklepów na Instagramie* i tak dalej.

Co robić

Kupuj markowe towary od oficjalnych sprzedawców. Uważaj, jeśli widzisz zbyt niskie ceny w niezrozumiałym sklepie internetowym. Istnieje duża szansa, że ​​sprzedają podróbki. Jeśli produkt podlega oznakowaniu, sprawdź to za pomocą aplikacji Honest Sign.

4. Kartki z życzeniami

Migoczące pocztówki od starszych krewnych w poczcie i komunikatorach internetowych od dawna stały się memem. Ale jest naprawdę wiele gratulacji na wakacjach – od znajomych, od organizacji i od oszustów. Te ostatnie, wraz z życzeniami, mogą wysyłać szkodliwe linki, które podszywają się pod korzystną ofertę lub po prostu wskazywać, że są na niej dostępne ciekawe informacje.

Korzystanie z takich linków grozi utratą danych osobowych. W rezultacie przestępcy mogą włamywać się do sieci społecznościowych i okradać znajomych ofiary, prosząc o pożyczkę w jej imieniu lub czymś szantażując lub uzyskując dostęp do kont bankowych.

Co robić

Nie podążaj za nieznanymi linkami.

5. Darowizny na cele charytatywne

Przed świętami ludzie stają się sentymentalni. Chciałbym sprawić cud noworoczny nie tylko sobie, ale także innym. Jeśli w takich momentach natknie się na informację o zebraniu pieniędzy dla chorego dziecka, bezdomnego emeryta lub zmarzniętego szczeniaka, same ręce dokonują przelewu. Istnieje jednak duże ryzyko, że pieniądze wpadną w oszustów.

Co robić

Na początek nie dawaj tym, którzy proszą o pieniądze na ulicy. Żebranie to kryminalna działalność związana z porwaniami i handlem niewolnikami. Ci, którzy podobno w imieniu funduszu zbierają drobne w skrzynkach, również są zwykle oszustami. W Rosji zbyt trudno jest legalnie zbierać pieniądze na ulicy, więc zwykle specjalne organizacje tego nie robią.

Jeśli zobaczysz w Internecie historię, która porusza Twoją duszę, nie bądź zbyt leniwy, aby sprawdzić, czy jest prawdziwa. Zdarza się jednak, że tak. Oszuści kradną okoliczności, ale podają ich szczegóły. Ogólnie rzecz biorąc, aby pomóc, musisz przeprowadzić mini-śledztwo – a także zanim dokonasz repostu.

Ogólnie rzecz biorąc, lepiej zwracać uwagę na fundusze o dobrej reputacji, które informują o swojej działalności.

6. Fałszywe bilety

Na długie święta noworoczne musisz wymyślić wypoczynek. Oszuści wykorzystują to i tworzą fałszywe strony sprzedające bilety na wydarzenia. Ofiara wprowadza dane karty, a one wpadają w ręce napastników.

Co robić

Kupuj z zaufanych witryn. Na przykład, jeśli kupujesz bilety na choinkę w jakimś Domu Kultury lub urzędników, poszukaj ich na stronie tej instytucji lub popularnych agregatorach.

7. Prezenty od Ministerstwa Zdrowia i innych urzędów

Ofiarami oszustów działających w ramach tego schematu są szczególnie często emeryci. Przed świętami przychodzą do nich „wolontariusze” z Funduszu Emerytalnego, Ministerstwa Zdrowia lub innej organizacji i rozmawiają o prezentach. Na przykład oferują urządzenie, które leczy wszystkie choroby, ze zniżkami na cześć Nowego Roku, diagnostykę okien – z późniejszą eliminacją znalezionych uszkodzeń za pieniądze lub coś podobnego.

W najlepszym razie przestępcy oszukują ofiarę, zabierają gotówkę i odchodzą. W najgorszym spodziewają się, że dana osoba pójdzie po oszczędności i pokaże, gdzie są przechowywane. A wtedy napastnik może atakować i rabować.

Co robić

Zasada ważna nie tylko dla dzieci: nie otwieraj drzwi nieznajomym. Nie przyniosą prezentów, ale problemy są łatwe. Nawet jeśli nie są oszustami, dlaczego miałbyś tracić czas na oglądanie prezentacji zestawu garnków.

Przeczytaj także

*Działalność Meta Platforms Inc. oraz jego sieci społecznościowe Facebook i Instagram są zabronione na terytorium Federacji Rosyjskiej.

11 elastycznych umiejętności, które przyspieszą Twoją karierę

Są szczegóły dotyczące Telegramu Premium – płatnej subskrypcji dla użytkowników komunikatorów