7 grzechów finansowych, których zdecydowanie musisz się pozbyć w 2022 roku

1. Lenistwo: brak chęci zarządzania finansami

Rozliczanie wydatków i dochodów jest kluczem do wszystkiego, wysokość zarobków nie jest tutaj tak ważna. Zarówno duże przedsiębiorstwo z obrotem miliardów dolarów, jak i maleńka firma planują budżet. Jeśli tego nie zrobisz, konsekwencje będą smutne.

Z jakiegoś powodu ludzie myślą, że wszystko działa u nich inaczej, ale tak nie jest. Jeśli nie wiesz, ile wydajesz, nie będziesz w stanie oszczędzać i racjonalnie wydawać. Ale kiedy zaczniesz kontrolować swoje finanse, twoje życie się zmieni. Jeśli mi nie wierzysz, po prostu znajdź osobę, która podeszła do tego procesu odpowiedzialnie i zapytaj, jak się miewa. Lub przeczytaj jeden z tych artykułów na Lifehacker.

Zainspirować się

2. Obżarstwo: życie ponad stan

Często stawiają znak równości między obżarstwo i obżarstwo: mówią, że to nieumiarkowanie i chciwość w jedzeniu. Ale obżarstwo może być również postrzegane jako pragnienie jakiegokolwiek nadmiaru. Nie wiadomo na pewno, jak szkodliwie ta pasja wpływa na duszę, ale w finansach jest bardzo.

A to jedno, jeśli kupisz piętnastą parę butów lub nowy smartfon, bo cię na to stać. Inaczej jest, gdy w tym celu zaciągasz pożyczkę.

Długi i pożyczki na artykuły gospodarstwa domowego i rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujesz, są niebezpieczne.

I to nie tylko dlatego, że przepłacasz kosztem odsetek. Nawyk życia na kredyt rodzi złudzenie, że stać Cię na ten czy inny zakup – po prostu kup coś teraz, a pieniądze oddasz później. Dość często prowadzi to do tego, że dług rośnie i nie ma co go spłacać. Teraz Rosjanie są winni bankom 23,5 bilionów rubli, a 951 milionów to zaległe długi.

3. Zazdrość: wydawać się, nie być

Sieci społecznościowe teraz aktywnie wylewają wodę na młyn tego grzechu. Tutaj zapisujesz się na konto aktora lub odnoszącego sukcesy biznesmena. Widzisz, jak jeździ fajnym samochodem, kupuje markowe ubrania, używa drogich kosmetyków. Oczywiście wszystko to też potrzebujesz od razu – inaczej gwiazdy nie otrzymywałyby tak dużych sum na reklamę.

Zazdrość stymuluje konsumpcję. Ale oto straszna prawda: żeby być jak idol, trzeba pracować jak on, a nie kupować tych samych rzeczy.

Jeśli jesteś zwykłym pracownikiem biurowym i kupujesz sobie bardzo drogi zegarek, jak ten biznesmen, nie staniesz się taki jak on. Będziesz zwykłym pracownikiem biurowym z bardzo drogimi zegarkami – i straconymi szansami, bo prawdopodobnie w Twoim życiu są ważniejsze wydatki.

Więc odpowiednio oceń swoją sytuację finansową i nie gonić za obrazem. Jeśli weźmiesz pieniądze, które wydajesz na popis, i zainwestujesz je w coś pożytecznego – edukację, zdrowie lub inwestycję – ma to o wiele więcej sensu.

4. Próżność: bycie zbyt dumnym, by oszczędzać

Staromodne oszustwo (lub chwyt marketingowy, jeśli wolisz): powiedz komuś o produkcie przez długi czas, zmuś go, aby spędził dużo czasu i okazał zainteresowanie, a następnie wymień fantastyczną cenę. Czasami ludzie wspinają się po portfel tylko dlatego, że wstydzą się przyznać, że ta rzecz jest za droga lub po prostu wydaje się za droga. Nagle ludzie tak nie myślą.

Z obawy przed wypadaniem biednego ktoś nie chodzi do zwykłych marketów, ktoś kupuje droższe towary o tym samym składzie, ale z dużym nazwiskiem, ktoś nie kupuje niczego na promocję, ktoś nie pyta o promocje. I traci pieniądze.

Oszczędzanie nie ma się czego wstydzić.

Zamiast za wszelką cenę za wszelką cenę zachować pozory niezależności finansowej, można ją zdobyć, m.in. poprzez lepsze zakupy. Może nie być możliwe wzbogacenie się na oszczędnościach. A bez tego nie zadziała tym bardziej, więc czy warto pogarszać sytuację z powodu próżności.

5. Gniew: Obwiniaj wszystkich oprócz siebie za swoje porażki.

Bardzo wygodnie jest obwiniać rząd światowy, gady, kosmitów z Marsa za problemy finansowe. Przecież możesz to zrobić bez wstawania z kanapy – i dlaczego, bo życie jest pełne niesprawiedliwości. A jeśli ktoś żyje lepiej, to on kradł i brał łapówki.

Ale twoje życie to twoja odpowiedzialność.

Nieuczciwe byłoby stwierdzenie, że do wysokich zarobków wystarczy tylko pragnienie. Ludzie żyją w różnych warunkach. Jeśli urodziłeś się w rodzinie wielkomiejskiego milionera, studiowałeś w najlepszych instytucjach edukacyjnych na świecie i znasz wpływowych ludzi, wydaje się, że masz większe szanse na sukces niż wiejski chłopiec z niepełnej rodziny.

Ale nie możesz wejść do wehikułu czasu i odrodzić się inaczej. Czarodziej w niebieskim helikopterze nie przyleci, by naprawić tę niesprawiedliwość. Czas dorosnąć i działać w istniejących warunkach.

6. Pożądanie: wybieraj chwilowe przyjemności zamiast ważnych celów

W najbardziej dosłownym sensie to również działa. Oszukiwanie jest częstą przyczyną rozwodów. A małżeństwo jest w dużej mierze przedsięwzięciem ekonomicznym. Często parę stać na wyższy standard życia niż jedna osoba. Wspólnie możecie podsumować swoje środki, dzięki czemu łatwiej odłożyć na duże przejęcia, takie jak mieszkanie i samochód. Ponadto dla dwojga potrzebne jest jedno mieszkanie, czajnik, żelazko i tak dalej. Rozstanie podwaja potrzebną kwotę i prowadzi do podziału kapitału.

Ale pomyślmy szerzej. Patrzenie w przyszłość jest trudne. Załóżmy na przykład, że oszczędzasz na zaliczkę na kredyt hipoteczny. Przed nami wiele lat ograniczeń. A potem widzisz zniżkę na iPhonie. Oczywiście zakup ci się spodoba. Pomyślisz nawet, że zainwestowałeś pieniądze z zyskiem: zniżka jest taka sama. Ale długoterminowy cel zakupu mieszkania oddalił się od Ciebie.

Pozycja „żyjemy raz” ma prawo istnieć. Ale żyjemy w tym samym czasie przez długi czas. Więc upewnij się, że robisz to wygodnie. Jeśli masz przed sobą ważne cele – mieszkanie, emeryturę, edukację – nie powinieneś ich zmieniać na chwilowe przyjemności.

7. Przygnębienie: zaakceptuj sytuację i nie chcę niczego zmieniać

Jeśli jesteś całkowicie zadowolony ze swojego życia, nie możesz nic zrobić. Nikt nie musi wychodzić ze swojej strefy komfortu (zwłaszcza, że ​​tak trudno się do niej dostać) tylko dlatego, że nieustannie zawstydzają go motywujące posty na Instagramie*. Ale jeśli coś ci się w życiu nie podoba, nigdy nie jest za późno, aby spróbować to naprawić. Na przykład pułkownik Sanders, twórca KFC, został milionerem po 60 roku życia. Szefowa kuchni Julia Child wydała książkę, zdobyła fortunę i popularność w wieku 50 lat.

I w końcu grzechem jest popadać w przygnębienie, gdy są inne grzechy.

Przeczytaj także

*Działalność Meta Platforms Inc. oraz jego sieci społecznościowe Facebook i Instagram są zabronione na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Sieć neuronowa uzupełniła słynne obrazy i memy na konkretne prośby: 10 przykładów

Diablo Immortal zostało wydane na Androida i iOS, ale nie w Rosji. Oto jak go pobrać