7 błędów finansowych, które mogą zrujnować Twój związek

1. Wydatki i dług

Nieumiejętność zarządzania pieniędzmi sprawia, że ​​ludzie biorą kredyty. Jeśli nagromadzisz dużo długów, mogą one zamienić całe twoje życie w prawdziwy koszmar, w tym związki. Dzwoni kolekcjoner, co miesiąc obowiązkowy rozdać banki do 50% dochodów i odmawiają sobie podstawowych rzeczy mogą wstrząsnąć każdą unią.

Sytuacje są szczególnie bolesne, jeśli jedna osoba dostała pożyczki, a druga musi zapłacić za listę życzeń innych osób wraz z odsetkami, ponieważ budżet jest wspólny dla pary. Lub jeśli ktoś ukrywa swój dług i powoli wyciąga pieniądze z budżetu rodzinnego, aby go spłacić.

Jak być

Planuj wydatki razem z partnerem. Najlepiej nie brać pożyczek, jeśli nie chodzi o kupowanie niezbędnych rzeczy.

Czytam teraz

2. Ukrywanie dochodów i wydatków

To zachowanie ma nawet tytuł – zdrada finansowa. Powody mogą być różne. Na przykład chciwość i chęć pełnej kontroli nad swoimi pieniędzmi, wstyd za nierozsądne obchodzenie się z finansami lub obawa, że ​​partner wyda pieniądze irracjonalnie.

Zdrada finansowa sugeruje, że para ma nieufność i tajemnice, a to są alarmujące dzwonki. Według jednego z Amerykanów ankieta, 40% respondentów ukrywa dochody, oszczędności lub pożyczki przed swoim partnerem. Jednocześnie 28% respondentów uważa, że ​​zdrada finansowa jest dla nich prawie gorsza niż fizyczna.

Jak być

Bądź szczery ze swoją drugą połówką. Jeśli jej nie ufasz i ukrywasz część dochodów, być może nie jest to osoba, której w ogóle potrzebujesz. Jeśli jesteś zakłopotany swoimi wydatkami lub nie wiesz, jak obchodzić się z pieniędzmi, logiczne byłoby również podzielenie się tym problemem i wspólne znalezienie rozwiązania.

3. Odmowa utrzymania budżetu

Ankieta przeprowadzona w 2018 roku pokazałże tylko 38% rosyjskich rodzin utrzymuje budżet rodzinny. Brak rachunkowości finansowej, choć pośrednio, wpływa na relacje. Jeśli partnerzy jasno rozumieją, na co są wydawane ich środki i skutecznie oszczędzają pieniądze na duże zakupy, takie jak samochód, wakacje czy nieruchomości, czują się spokojniejsi i pewniejsi. Oznacza to, że mają mniej powodów do zmartwień i konfliktów.

Jak być

Spróbuj zapisać wydatki i dochody. Zdobądź do tego notatnik, tabelę Excel lub aplikację. Ustal cele finansowe na następny rok, 5 i 10 lat. Oblicz, ile musisz zaoszczędzić, aby je osiągnąć.

4. Nadmierne oszczędności

Rachunek kosztów i rozsądne oszczędności są oczywiście dobre. Ale żądania rezygnacji z elementarnego komfortu i rozliczenia się z każdego grosza prędzej czy później doprowadzą każdego do szaleństwa. Jest mało prawdopodobne, aby ktokolwiek chciał pozostać w związku, w którym zarzuca się mu kupowanie czterowarstwowego papieru toaletowego zamiast dwuwarstwowego.

Jak być

Porozmawiaj ze swoim partnerem, z jakich rzeczy każdy z was jest gotów zrezygnować dla oszczędności, a z których nie. Jeśli bardzo denerwują Cię wydatki innych osób, rozważ utrzymanie osobnego budżetu.

5. Cisza

Każdy ma inne pomysły na finanse. Ktoś żyje w wielkim stylu i mówi, że pieniędzy nie można zabrać do grobu. Przeciwnie, ktoś skrupulatnie oszczędza i oszczędza. Niektórzy uważają, że finanse w rodzinie powinny być wspólne, inni wolą oddzielny budżet. Jedni chcą zaoszczędzić na dom i samochód, inni chcą podróżować po świecie.

Temat pieniędzy w naszym społeczeństwie nie jest omawiany otwarcie. Wielu wydaje się, że rozmowa z partnerem o tym oznacza obnażanie się jako kupieckiego i nieduchowego. Lepiej milczeć, a wtedy jakoś się rozwiąże. Jednak różne poglądy na temat pieniędzy mogą być przyczyną wielu konfliktów: 16% ankietowanych rosyjskich par kłócić się z powodu utrzymania rodzinnego budżetu, kolejne 32% z powodu braku pieniędzy.

Jak być

Kwestie finansowe muszą być omówione i na początku związku. Jak zarządzać budżetem – wspólnie lub osobno, kto zarządza finansami (obaj lub jeden z nich), jak brać pod uwagę dochody i wydatki, na co wydawać pieniądze, jakie cele finansowe postawić. Nawet jeśli okaże się, że macie różne poglądy, uda się znaleźć kompromis i ustalić zasady.

6. Samolubstwo

Para ma wspólny budżet, ale ktoś sam wierzy, że może dysponować tymi pieniędzmi według własnego uznania. Na przykład kupno nowego smartfona, chociaż stary działa dobrze, albo codzienne branie taksówki, podczas gdy partner jedzie metrem i próbuje zaoszczędzić pieniądze. Oczywiście nikt nie lubi, że druga połowa myśli tylko o sobie.

Jak być

Ponieważ wspólnie inwestujesz w budżet, wydatki również powinny być mniej więcej symetryczne. To elementarna sprawiedliwość i troska o ukochaną osobę. Jeśli chcesz samodzielnie zarządzać swoimi pieniędzmi, przejdź na osobny budżet, gdy ludzie odkładają się na wspólne potrzeby (wynajem, naprawy, sprzęt AGD), a resztę pieniędzy wydadzą we własnym zakresie.

7. Nadużycia finansowe

Jest to sytuacja, w której jedna osoba manipuluje pieniędzmi drugiej. Najczęstszą ofiarą przemocy ekonomicznej jest osoba, która z jakiegoś powodu nie ma własnych dochodów, takich jak choroba, urlop macierzyński lub wiek.

Istnieje wiele opcji przemocy finansowej. Na przykład manipulator po prostu nie daje partnerowi pieniędzy na ważne wydatki, ustala warunki, każe błagać o każdą złotówkę i zdawać relację z tego, co wydał. Lub grozi pozbawieniem go jakiegoś bogactwa materialnego, jeśli ukochana osoba odmówi mu posłuszeństwa. Zdarza się, że sprawca zabiera pieniądze ofiary i wydaje je według własnego uznania.

Zagrożenia finansowe uważane forma emocjonalnego nadużycia i efekty takie zachowanie jest bardzo trudne. Ofiara może mieć problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym, musi zadłużać się, jest narażona na inne rodzaje przemocy ze strony partnera.

Jak być

Uświadom sobie, że w relacjach nie chodzi o dominację i kontrolę, ale o miłość, partnerstwo i wzajemny szacunek. Nawet jeśli zarabiasz więcej lub w ogóle wspierasz rodzinę, nie jest to powód do poniżania ukochanej osoby, wyrzucania i osiągania celu za pomocą manipulacji. Jeśli jesteś podatny na przemoc ekonomiczną (lub jakąkolwiek inną) i zdajesz sobie z tego sprawę, warto skontaktować się z psychoterapeutą. Jeśli wręcz przeciwnie, stałeś się ofiarą, zastanów się, jak zapewnić sobie niezależność finansową i zerwać krzywdzące relacje.

Przeczytaj także 💸☝💰

15 zdjęć domowych mebli i wystroju domu

Które smartfony Xiaomi otrzymają Androida 13