Sam dochód nie zapewni niezależności, jeśli żyjesz ponad stan: wydajesz więcej niż otrzymujesz i gromadzisz długi. Liczy się to, jak zarządzasz swoimi finansami: jakie stawiasz sobie cele, jak oszczędzasz i wydajesz pieniądze.
Jeśli masz teraz średni dochód, wcale nie oznacza to, że nigdy nie staniesz się niezależny. Tylko nie traktuj wolności finansowej jako wszystko albo nic. Podejdź do niego stopniowo, przechodząc z jednego etapu na drugi. Pamiętaj, że każdy, nawet najmniejszy krok przybliża Cię do spokoju i nowych możliwości.
0. Uzależnienie
Na tym etapie jesteś całkowicie zależny od innych. Wszyscy zaczynamy od tego, ponieważ w dzieciństwie sami nie jesteśmy w stanie się utrzymać. Ktoś zostaje na nim cały czas nauki, a ktoś jeszcze dłużej.
Jednak jesteś w sytuacji niesamodzielnej nie tylko wtedy, gdy zapewniają Cię rodzice lub partner, ale także wtedy, gdy wydajesz więcej niż zarabiasz. Na przykład korzystasz z mikropożyczek lub pożyczasz od znajomych, aby związać koniec z końcem. Tak czy inaczej, polegasz na kimś lub czymś, aby pokryć swoje wydatki.
Jeśli utknąłeś na tym etapie z powodu zadłużenia, spróbuj wynegocjować z wierzycielami niższe oprocentowanie lub inną zmianę warunków, aby ułatwić życie.
1. Wypłacalność
To pierwszy etap fazy przetrwania. Osiągnąłeś go, jeśli jesteś w stanie opłacić wszystkie rachunki i nie polegasz na nikim w sprawie pomocy. Możesz być zadłużony (na przykład na karcie kredytowej), ale dokonujesz płatności co miesiąc i nie dodajesz nowych długów. Ktoś osiąga ten etap jeszcze w trakcie nauki, a ktoś nigdy.
Aby iść naprzód, spróbuj najpierw spłacić wysoko oprocentowane pożyczki. Zastanów się, jak możesz zwiększyć swoje dochody lub obniżyć wydatki, aby szybciej spłacić te długi.
2. Stabilność
Na tym etapie regularnie wywiązujesz się ze swoich zobowiązań finansowych, spłaciłeś już część swoich długów i nauczyłeś się ograniczać wydatki. Teraz ważne jest stworzenie finansowej poduszki powietrznej. Uratuje Cię przed nowymi pożyczkami w przypadku nieoczekiwanych wydatków.
Zacznij oszczędzać co najmniej 5% swojego dochodu co miesiąc, a z czasem zwiększ kwotę do 10%. Zautomatyzuj ten proces, aby nie było pokusy wydawania pieniędzy na coś innego.
Na etapie stabilizacji nadal możesz mieć duży dług, np. kredyt hipoteczny, ale jesteś wolny od kredytów konsumenckich i nie musisz zaciągać nowego.
3. Niezależność
Teraz zarządzasz swoimi wydatkami i nie żyjesz od wypłaty do wypłaty. Odkładasz również pewną kwotę w funduszu rezerwowym. Dzięki temu nie jesteś tak bardzo uzależniony od swojej pracy. Jeśli stracisz dotychczasowe miejsce lub chcesz opuścić siebie, możesz przez chwilę żyć w spokoju.
Po tym etapie przejdziesz od przetrwania do dobrobytu. Pieniądze nie będą siatką bezpieczeństwa, ale narzędziem, dzięki któremu możesz zbudować dla siebie i swojej rodziny takie życie, jakiego pragniesz. Następnym krokiem jest zainwestowanie zaoszczędzonych środków.
Zwróć uwagę
4. Zaufanie
Jesteś na etapie, kiedy dochód z inwestycji pokrywa podstawowe potrzeby (czynsz, media, żywność, koszty transportu). Nie możesz jednak w ogóle przestać pracować i żyć jeszcze z pasywnego dochodu. Wystarczy na najpotrzebniejsze potrzeby, ale nie na wygodne życie. Aby przejść dalej, zwiększaj swoje dochody i inwestuj pieniądze.
5. Niezależność
Stopniowo zwrot z inwestycji rośnie do tego stopnia, że może wspierać Twój obecny standard życia przez resztę Twoich dni. Teraz możesz sobie pozwolić na odejście z głównej pracy i nie martw się o nic. Masz wystarczająco dużo funduszy, aby podróżować, robić sztukę lub coś innego, o czym od dawna marzyłeś.
Dla wielu osób ten etap jest ostatecznym celem. Nie da się sprawdzić, czy go osiągnąłeś, czy nie, skupiając się na określonej kwocie, ponieważ każdy ma inny styl życia i inne prośby.
Zakładka
6. Obfitość
Na ostatnim etapie dochód pasywny zapewnia zemstę. Nie tylko masz wystarczająco dużo pieniędzy, masz nawet więcej, niż potrzebujesz ty i twoja rodzina. Na tym etapie wiele osób decyduje się na budowę własnego biznesu lub pracę charytatywną.
Teraz pora pomyśleć o umiejętnym zarządzaniu nie tylko finansami, ale i majątkiem. Zdecyduj, w jaki sposób będziesz kontrolować źródła pasywnego dochodu, jak rozdysponować zyski z różnych inwestycji, do kogo z Twoich bliskich następnie przejdą. I nie zapomnij mądrze traktować pieniędzy, aby nie cofać się o kilka etapów.
Przeczytaj także