5 powodów, dla których rezygnujemy z realizacji celów finansowych

Trent Hamm

Pisarz i bloger, twórca popularnego serwisu biznesowo-finansowego The Simple Dollar.

1. Wydawanie pieniędzy jest przyjemne, ale oszczędzanie już nie.

Kupowanie czegoś nowego jest bardzo miłe, zwłaszcza jeśli chciałeś tego od dłuższego czasu. Problem w tym, że to uczucie szybko znika, a Ty zostajesz z kolejną niepotrzebną rzeczą. Oczywiście w momencie zakupu rzadko o tym myślimy, myśląc tylko o krótkotrwałej przyjemności, choć szkodzi to naszym długofalowym celom.

Poświęć wolny czas na darmowe lub niedrogie przyjemności

Zamiast wydawać pieniądze na krótkotrwałe przyjemności, poświęć czas na rzeczy, które naprawdę sprawiają Ci radość. I zrezygnuj z niepotrzebnych rzeczy, takich jak oglądanie niezbyt interesujących programów telewizyjnych lub bezcelowe surfowanie po Internecie.

Pomyśl o swoich wydatkach

Przypomnij sobie ostatnie zakupy i przyznaj, że przyjemność z ich robienia nie trwała długo. A potem wyobraź sobie, że te pieniądze mogą być teraz na Twoim koncie i będą kolejnym krokiem w kierunku Twojego wielkiego celu finansowego. Przypominaj sobie o tym często, na przykład za każdym razem, gdy bierzesz prysznic lub jedziesz do pracy.

Zmień swój krąg społecznościowy

Przyjaciołom nie powinna towarzyszyć metka z ceną. Jeśli zauważysz, że wydajesz dużo pieniędzy pod wpływem swojego kręgu społecznego, spróbuj coś zmienić.

Zgódź się na powstrzymanie się od dodatkowych wydatków, na wspólny obiad w domu, a nie w restauracji. Jeśli jedziesz gdzieś całą firmą, wydawaj pieniądze tylko na to, co cię interesuje, a resztę odrzuć. Najważniejsze jest to, że spędzanie czasu z przyjaciółmi nie powinno być zbyt drogie.

2. Cele finansowe są zawsze długoterminowe

Z natury jesteśmy dość niecierpliwi, a gdy osiągnięcie celu zajmuje lata lub dekady, łatwo zapomnieć, dlaczego w ogóle jest on dla nas ważny. Wydaje nam się, że nie wpływa to w żaden sposób na nasze codzienne życie, że osiągniemy to „kiedyś”. I tak przestajemy o to zabiegać.

Skoncentruj się na mikro celach na jeden dzień, tydzień lub miesiąc

Na przykład, wyznacz sobie cel w tym miesiącu, aby w ogóle nie wydawać pieniędzy na swoje hobby, lub zwiększyć swoje oszczędności do określonej kwoty do końca miesiąca, lub rozpocząć nowy dobry nawyk, który pomoże Ci zaoszczędzić.

Pomyśl o tym, co już osiągnąłeś, a nie o tym, ile jeszcze pozostało do zrobienia

Przypomnij sobie, gdzie byłeś rok temu. A sześć miesięcy temu? Nawet zaledwie miesiąc temu? Czy w tym czasie Twoje dochody wzrosły? Czy kwota zadłużenia spadła? Kiedy zobaczysz, że naprawdę jest postęp, łatwiej będzie Ci dążyć do swojego wielkiego celu.

Buduj zdrowe nawyki, które pomogą Ci zaoszczędzić pieniądze

Skuteczniejsze będzie nie stawianie sobie celu ograniczonego sztywnymi granicami, ale powtarzanie kilku pożytecznych czynności związanych z celem dzień po dniu, aż stanie się to nawykiem.

Na przykład, jeśli często jesz w kawiarni i decydujesz się zaoszczędzić na tych wydatkach, musisz więcej gotować i codziennie zabierać ze sobą jedzenie. W życiu jest wiele czynności, do których powinieneś się przyzwyczaić. Możesz więc zmienić swój schemat snu, odżywianie, podejście do wydawania pieniędzy.

3. Cele finansowe nie wymagają aktywnego działania

Często zabieramy się do pracy energicznie, ale potem entuzjazm gaśnie, zapominamy, dlaczego ten cel był dla nas tak ważny. Szkoda nam oszczędzać na to pieniądze, a w końcu po prostu go porzucamy. Dlatego tak ważne jest, aby znaleźć sposób, aby pamiętać o swoich wielkich celach, jednocześnie powoli zbliżając się do nich.

Rób rzeczy, które pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze

Zastanów się, jakie proaktywne działania pomogą Ci zaoszczędzić pieniądze i zainwestować je w większy cel. Może warto wcześniej przygotować jedzenie i zamrozić porcje do wykorzystania w przyszłości, samemu naprawiać drobne awarie auta, albo zainstalować termoizolację w mieszkaniu.

Rób rzeczy, które zwiększą Twoje dochody

W wolnym czasie możesz założyć mikrobiznes, na przykład założyć własny kanał YouTube. Możesz uzyskać dodatkowe wykształcenie lub wziąć udział w kursach odświeżających. Możesz po prostu włożyć więcej wysiłku w pracę, aby uzyskać awans. Musisz tylko spróbować znaleźć na to czas.

Znajdź podobnie myślących ludzi

Poszukaj grup osób o podobnych poglądach w Twoim mieście, na przykład na stronie internetowej Spotkanie. Kontaktowanie się z ludźmi, którzy tak jak Ty starają się zaoszczędzić pieniądze lub założyć własny biznes, pomoże Ci znaleźć inspirację i siłę, by zacząć iść we właściwym kierunku.

4. Cele finansowe wydają się być poza zasięgiem

Gdy cel finansowy jest wielokrotnie przekraczany przez roczny dochód (jak w przypadku oszczędności emerytalnych), osiągnięcie go może wydawać się w ogóle niemożliwe. Ale nie musisz się poddawać.

Podziel wielki cel na małe kroki

Ostateczna kwota może wydawać się nieosiągalna, ale co z pierwszym kamieniem milowym na drodze do celu? Ta kwota nie jest już tak straszna. Spróbuj podzielić swój wielki cel na wiele kamieni milowych, być może z rocznym odstępem. Krok po kroku będziesz stopniowo osiągał ostateczny cel.

Pomyśl o tym, co jest dla Ciebie ważne poza finansami.

Nie skupiaj się tylko na pieniądzach, pomyśl także o innych obszarach swojego życia. Co jest dla Ciebie naprawdę ważne? Na co spędzasz czas? Czy jesteś zadowolony z tego, gdzie mieszkasz? Czy jesteś zadowolony ze swojej pracy?

Kiedy zmienimy przynajmniej jedną rzecz na lepsze, wielkie cele nie wydają się już tak przerażające i łatwiej je osiągnąć.

Uczyń swój cel bardziej realistycznym, jeśli wygląda na zbyt dużo

Jeśli podzielisz swój cel na małe kroki i spróbujesz znaleźć nowe podejście do wydawania, a kwota nadal pozostaje nieosiągalna, to po prostu ją przeceniłeś. Jeśli tak, nie bój się zmieniać swoich oczekiwań. Spróbuj znaleźć sposób na zmniejszenie zamierzonej kwoty. Lub przesuń swój cel o kilka lat do przodu, aby mieć wystarczająco dużo czasu na jego osiągnięcie.

5. Życie nieustannie ingeruje w nasze plany.

Bez względu na to, jak dobry jest twój plan, życie zawsze dostosuje go. Możesz stracić pracę lub zachorować. Twój samochód może się zepsuć lub zalają Cię sąsiedzi. Z powodu takich nieprzewidzianych wydatków odbiegamy od celu i tracimy wiarę w jego osiągalność. Staraj się chronić przed takimi problemami.

Załóż fundusz awaryjny

Nie jest to takie trudne. Otwórz osobne konto i co tydzień przelewaj na nie niewielkie kwoty. Jeśli to możliwe, skonfiguruj automatyczne tłumaczenie. To wszystko. Teraz, gdy coś się dzieje, nie musisz panikować ani pożyczać pieniędzy.

Oczywiście w skrajnych przypadkach można skorzystać z karty kredytowej, ale trzeba z nią uważać. Jeśli na takiej karcie nagromadzisz dług, jeszcze bardziej skomplikujesz sobie życie.

Zmniejsz niepotrzebne ryzyko

Zastanów się, co najprawdopodobniej uniemożliwi Ci osiągnięcie celu. Być może masz problemy zdrowotne lub wiesz, że Twój samochód się zepsuje. Postaraj się zidentyfikować takie zagrożenia w swoim życiu i zmniejszyć ich liczbę.

Przygotuj się na nadchodzące wydatki

Wiesz, kiedy musisz zapłacić rachunki i podatki, więc dlaczego nie przygotować się na to z wyprzedzeniem? Zacznij odkładać pieniądze na tego rodzaju wydatki, aby nie przeszkadzały w osiągnięciu Twojego wielkiego celu finansowego.

Przeczytaj także

Sonda: Z jakich inteligentnych urządzeń domowych korzystasz?

Aplikacja Sbierbank Online została usunięta z App Store i Google Play