4 cechy psychologiczne, które uniemożliwiają wyjście z ubóstwa

Możesz posłuchać krótkiej wersji artykułu. Jeśli jest to dla Ciebie wygodniejsze, włącz podcast.

Ubóstwo definiuje się jako sytuację, w której dochód danej osoby nie wystarcza na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Ma wiele powodów, także zewnętrznych. Całkowicie nieuczciwe jest twierdzenie, że niskie dochody to wybór i wina osoby, a bogacenie się jest łatwe, po prostu trzeba chcieć. Oczywiście to nieprawda.

Ale są pewne cechy psychologiczne, które przyczyniają się do niepowodzenia finansowego.

1. Niska samoocena

Mówiąc o samoocenie często skupiają się na wewnętrznym cierpieniu osoby i problemach w związkach. Ale wpływa również na inne aspekty życia, w tym finansowe. I dość silnie.

Osoba o niskim poczuciu własnej wartości często po prostu nie wierzy, że może uzyskać dobry dochód. Co gorsza, jeśli uważa, że ​​z jakiegoś powodu na to nie zasługuje. Dlatego przyjmuje pracę na złych warunkach iz niską pensją, nie prosi o podwyżkę. I łatwo nimi manipulować. To wszystko „jeśli ci się nie podoba – połóż wniosek na stole, za płotem jest takich jak ty” i „powinnaś być wdzięczna, że ​​w ogóle za taką pracę dostajesz wynagrodzenie” – to nie są żadne argumenty, ale gra na niskiej samoocenie.

2. Stres

Bycie w stresujących sytuacjach nie zawsze jest złe. Zmusza to organizm do mobilizacji, a także szkoli go do radzenia sobie z podobnymi wyzwaniami w przyszłości. łatwiej.

Przy długotrwałym stresie sprawy mają się znacznie gorzej. To wpływa mózgktóre mogą zaburzać pamięć. Ciągły niepokój i niepokój utrudniają rozsądną ocenę sytuacji i podejmowanie właściwych decyzji, w tym finansowych.

I tutaj należy również zauważyć, że jest to błędne koło: brak pieniędzy powoduje stres. Z powodu tego, czym dana osoba jest częściowo przegrywa umiejętność przetwarzania informacji, analizowania sytuacji i ustalania priorytetów. I oczywiście pieniądze.

3. Wyuczona bezradność

Istnieją dwa poglądy na tę funkcję, przedstawione przez tych samych autorów. Początkowo oni prowadzone serię eksperymentów na zwierzętach i doszedłem do rozczarowującego wniosku. Jeśli ktoś przez długi czas znajduje się w negatywnej sytuacji, której w żaden sposób nie może kontrolować, przyzwyczaja się do niej i traci wszelką wiarę w to, że jest w stanie coś zmienić.

U ludzi procesy są bardziej skomplikowane niż u zwierząt, więc wszystko nie jest takie proste. Jednak wyuczona bezradność zauważony i z nami. Taka osoba jest bierna, nie stara się poprawiać swojego życia, nawet jeśli znajduje się w sprzyjających warunkach i nie jest gotowa do podejmowania decyzji. Być może w przeszłości próbował coś zrobić, ale po kilkukrotnym poparzeniu się nie wykazuje już żadnej aktywności.

Zaktualizowana wersja sugeruje, że nie uczymy się bezradności, ale raczej nawzajem. Rodzi się bezradny, a potem pod wpływem okoliczności i otaczającego go świata nabiera przekonania, że ​​jego działania przynoszą rezultaty. Albo nie dostanie.

Tak czy inaczej, najważniejsze jest to, że jeśli ktoś nie miał pozytywnych doświadczeń przez całe życie, nie otrzymał nagrody za swoje wysiłki, to znosi okoliczności. I bieda też.

4. Negatywne postawy

W życiu każdego z nas jest wiele instalacji, które pomagają szybciej podejmować decyzje. Na przykład tezy „jeśli pójdę na trening, to nie pożałuję, ale jak nie pojadę, to mogę żałować” lub „nie da się być najlepszym we wszystkim” motywują nas do wspólnego siłowni lub nie popełnij tragedii z drugiego miejsca w konkursie.

Postawy czerpiemy dosłownie zewsząd – z rodziny, osobistych doświadczeń, książek i tak dalej. Ale nie zawsze działają dobrze. Czasem są one przestarzałe, nieskuteczne specjalnie dla nas lub powstały przez pomyłkę, ponieważ wynik jakiejś akcji był przypadkowy. Jednak nadal wpływają na nasze życie, ponieważ zwykle ich nie zauważamy.

Negatywne postawy dotyczące dobrobytu materialnego mogą sprawić, że staniesz się nieaktywny. Na przykład, jeśli ktoś mocno wierzy, że wszyscy bogaci to przestępcy i nie chce robić niczego nielegalnego, nie będzie dążył do większych dochodów. A jeśli przedstawiciel twórczego zawodu uważa, że ​​artysta musi być głodny, bo inaczej to nie jest sztuka, to nie będzie mógł prosić o godziwą zapłatę za swoją pracę.

Przeczytaj także

Pojawiły się pierwsze recenzje iPhone’a 14 Pro i Pro Max: wybraliśmy najważniejsze

Google Fast Pair będzie działać z zegarkami Wear OS