Twitter ma nowe ciekawe wątek. W nim brytyjsko-indyjski pisarz i dziennikarz Gurvinder Bhogal dzieli się użytecznymi koncepcjami, które pomogą Ci dostrzec logikę w codziennych sprawach i podejmować bardziej świadome decyzje. Wybraliśmy 20 z nich.
1. Efekt Grun
Czy zauważyłeś, że w dużych sklepach spożywczych najbardziej potrzebne i najczęściej kupowane produkty, takie jak chleb i mleko, są zwykle ukryte jak najgłębiej, a droga do nich jest jak labirynt? Takie rozmieszczenie działów ma cię zmylić i zmusić do zebrania jak największej liczby niepotrzebnych rzeczy, których nie planowałeś kupić.
2. Produktywna kunktatorstwo
Często unikamy pracy, robiąc coś, co wydaje nam się produktywne, aby nie czuć się winnym z powodu braku działania. Na przykład bez końca przewijamy artykuły o zwiększaniu produktywności, zamiast robić przynajmniej coś pożytecznego. Pamiętaj, że twój mózg będzie próbował usprawiedliwić odkładanie pracy, ukrywając ją jako satysfakcjonującą czynność.
3. Metoda szarego kamienia
Emocjonalna reakcja na słowa toksycznej osoby lub internetowego trolla jest dokładnie tym, czego chcą: Twoim czasem i energią. Odpowiedź tylko napędza trolling i obelgi. Dlatego najlepszą reakcją jest jej całkowity brak.
4. Paradoks Salomona
Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że jesteśmy świetni w rozwiązywaniu problemów innych ludzi, ale nie własnych, ponieważ obiektywność wymaga oddzielenia emocji od faktów. Nauka 2014 pokazał, że mówienie o sobie w trzeciej osobie również przyczynia się do takiego dystansowania. Więc kiedy próbujesz sobie pomóc, wyobraź sobie, że pomagasz przyjacielowi.
5. Efekt Zeigarnika
Nasz mózg jest skupiony na osiąganiu celów, więc niedokończony biznes lepiej zapamiętuje niż zakończony. Można to wykorzystać na swoją korzyść. Zrób sobie przerwę w środku zadania. Na przykład, jeśli piszesz coś długiego, zatrzymaj się w środku zdania. Ułatwi Ci to powrót do pracy po powrocie.
6. Ryzyko kurtozy
„Jeśli więcej ludzi umiera z powodu pszczół niż z powodu terrorystów, dlaczego wydajemy tak wiele środków na walkę z terroryzmem?” Faktem jest, że śmiertelność i ryzyko to dwie różne rzeczy. Pszczoła może jedynie zabić jedną osobę. Terrorysta może maksymalnie wysadzić całe miasto. Jeśli brane są pod uwagę tylko aktualne statystyki, ignoruje się potencjalne zagrożenia w przyszłości.
7. Syndrom opóźnionego szczęścia
Wielu żyje z myślą, że ich prawdziwe życie jeszcze się nie zaczęło, a teraźniejszość jest tylko preludium do idylli w przyszłości. Ale ta sielanka to tylko miraż, który kruszy się, gdy się do niego zbliżasz. Okazuje się więc, że oczekiwanie na szczęście zajmuje całe życie.
Dowiedz się więcej
8. Hipoteza gadania
Czy potrafisz odgadnąć, jakim parametrem możesz przewidzieć, czy dana osoba będzie liderem? Może to doświadczenie lub poziom inteligencji? Nie całkiem. Badania pokazaćże to jak dużo mówią – nie ma znaczenia jak i co.
9. Błąd nominalny
Często wieszamy etykiety, aby nie rozumieć problemu. Na przykład zachowanie mordercy tłumaczymy tym, że jest on niemoralnym złem, bo jest to łatwiejsze niż analizowanie zawiłości okoliczności, które doprowadziły go do zbrodni.
10. Atak na rolę
Nie możesz wymyślić kreatywnego wyzwania? Wyobraź sobie, jak rozwiązaliby to Winston Churchill, Lady Gaga lub Yoda. Kontynuuj pracę, odgrywaj zachowanie wybranej postaci lub osoby, myśl bardziej kreatywnie, aby to zrobić.
11. Semantyczna apokalipsa
W dobie kultury cyfrowej wszyscy jesteśmy podzieleni na subkultury (i często możemy przypisywać sobie kilka naraz). W rezultacie społeczeństwo nie jest już związane zestawem wspólnych przekonań. Jedyne, co nas łączy, to wspólna biologia: nasze lęki i pragnienia. Stworzyliśmy cywilizację, w której jedynym ogniwem są cechy zwierzęce, które każdy posiada.
12. Stronniczość opinii publicznej
Trudno ufać opiniom klientów, biorąc pod uwagę, że ludzie piszą je pod wpływem poprzednich recenzji. Jeśli ocena produktu jest zbyt wysoka lub zbyt niska, kupujący z większym prawdopodobieństwem oceni go wyżej, niż na to zasługuje, aby wesprzeć większość lub skorygować to, co uważa za niedoszacowaną ogólną ocenę. W rezultacie wiele rzeczy ma wyższą ocenę, niż na to zasługują.
13. Lenistwo wyborcze
Jesteśmy sceptycznie nastawieni do wypowiedzi i poglądów innych ludzi, ale nie do własnych. Badania pokazaćże jeśli sprowadzisz człowieka do jego własnego stanowiska, wyrażonego innymi słowy, może go odrzucić, ponieważ poddaje go większej krytyce. Sprawdzenie spójności swoich przekonań jest proste: wyobraź sobie, że nie są one twoje, ale kogoś innego.
14. Chirurdzy nie powinni wyglądać jak chirurdzy.
Wyobraź sobie, że zatrudniasz chirurga do szpitala i masz dwóch kandydatów o podobnym doświadczeniu i osiągnięciach. Jeden wygląda schludnie, nosi eleganckie okulary, dobrze wypowiada się, a gesty delikatnych dłoni są eleganckie – nawet strzelają do niego w reklamie uczelni medycznej. Drugi wygląda jak wiejski rzeźnik, z nadwagą, z dużymi dłońmi i wystającym złotym zębem, mówi niegrzecznie iz grubym akcentem, a brak dyplomu na ścianie gabinetu świadczy o tym, że nie jest dumny ze swojego wykształcenia.
Kogo weźmiesz? Drugi byłby lepszy.pomimo wszystkich uprzedzeń. Czemu? Tyle, że osoba, która nie wyglądała dobrze do pracy, ale dobrze radziła sobie w zawodzie, miała wiele do przezwyciężenia percepcyjnie. A skoro nie było odpustów na wygląd, to znaczy, że zdał test kompetencji, a nie współczucia.
15. Olcha Brzytwa
Jeśli czegoś nie można udowodnić eksperymentem lub obserwacją, najprawdopodobniej nie jest to warte dyskusji. Bo bez jasnych dowodów można mierzyć tylko założenia – a każdy chce mieć ostatnie słowo. Ignorowanie takich sporów może Ci zaoszczędzić sporo czasu.
16. Trzy osoby tworzą tygrysa
Znaczenie chińskiego przysłowia: człowiek może uwierzyć w każde kłamstwo, jeśli usłyszy je od trzech różnych osób. Jest to aktywnie wykorzystywane przez pozbawionych skrupułów dziennikarzy, którzy przedstawiają swoją opinię jako stanowisko popierane przez wielu, popierając je dogodnymi faktami. Na przykład zamiast „Nie podoba mi się nowa fryzura Elona Muska”, piszą „Elon Musk został wyśmiany w sieci z powodu nowej fryzury”, popierając to kilkoma tweetami o podobnej treści, chociaż w rzeczywistości nie ma innych przykładów takiej opinii.
17. Prawo Okrenta
Wiemy, jak stronniczy mogą być dziennikarze, ale nawet ci, którzy starają się pozostać obiektywni, mogą w rzeczywistości rozpowszechniać dezinformację. Powód jest prosty: dążąc do obiektywności, z takim samym szacunkiem traktują błędne opinie, jak potwierdzone fakty.
18. Teoria osobistych nonsensów
To już koncepcja, którą sformułował sam autor wątku. Według niego wiele osób nie ma ugruntowanej opinii na niektóre tematy. Ale jeśli ktoś zostanie zapytany, co myśli w takiej a takiej sprawie, w ciągu kilku minut wymyśli dla siebie stanowisko na podstawie fragmentów wiedzy, jakie ma na ten temat. A w przyszłości będzie bronił tej opinii, jakby trzymał się jej przez całe życie.
19. Ekonomia uwagi
Cały świat konkuruje o Twoją uwagę, co oznacza, że można ją uznać za walutę nie mniej wartościową niż prawdziwe pieniądze. I traktuj go w ten sam sposób. Zastanów się, czy racjonalne jest poświęcanie uwagi na to, co robisz i gdzie należy to skierować, aby uzyskać maksymalny wynik.
20. Zminimalizuj żal
Pamiętaj, że z wiekiem będziesz pamiętał siebie takim, jakim jesteś teraz. Od Ciebie zależy, czy to wspomnienie będzie gorzkim żalem, czy przyjemną nostalgią.
Przeczytaj także