12 przydatnych właściwości granatu – Lifehacker

Około 78% jadalnej części granatu jest wody, ale jednocześnie ze względu na wysoką zawartość cukru (13 g na 100 g) owoce są dość wysokokaloryczne (około 83 kcal na 100 g).

Mimo to granat jest uważany za bardzo przydatny i nie bez powodu. Jej sok, miąższ i ziarna zawierają wiele substancji aktywnych, które mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie.

Poniżej przeanalizujemy, jakie korzyści przynosi granat przy dodaniu do diety samych owoców, soku, a także oleju z nasion i ekstraktu.

1. Dostarcza organizmowi pożytecznych substancji

V granaty dużo makro- i mikroelementy niezbędne dla zdrowia, w tym:

  • 10 mg wapnia – 1,5% dziennego zapotrzebowania;
  • 12 mg magnezu – 4% dziennego zapotrzebowania;
  • 36 mg fosforu – 6% dziennego zapotrzebowania;
  • 236 mg potasu – 7% dziennego zapotrzebowania;
  • 0,3 mg żelaza to 4% dziennego zapotrzebowania mężczyzn i około 2% kobiet w wieku rozrodczym.

Dodatkowo owoce te zawierają naprawdę dużo witaminy C – około 10 mg, czyli 25% Dzienna dieta.

2. Chroni przed stresem oksydacyjnym

Złe środowisko, promieniowanie UV, palenie i inne niekorzystne czynniki może prowadzić do stresu oksydacyjnego. Jest to stan, w którym w organizmie powstaje zbyt dużo wolnych rodników – reaktywnych form tlenu, które uszkadzają komórki i mogą doprowadzić do ich śmierci.

Granat jest bogaty w polifenole, naturalne związki, które neutralizują wolne rodniki i chronią organizm przed stresem oksydacyjnym. W szczególności owoc zawiera garbniki, katechiny i flawonoidy. Do tego soczyste owoce zawiera punicalagin jest związkiem fenolowym o wysokiej aktywności przeciwutleniającej.

Dzięki tym składnikom sok z granatów zwalcza wolne rodniki trzy razy lepiej niż czerwone wino i zielona herbata i ośmiokrotnie wyprzedza winogrona, grejpfruty i sok pomarańczowy w tej jakości.

3. Chroni przed niektórymi rodzajami raka

ekstrakt z granatu być może hamują wzrost komórek rakowych w prostacie, płucach i jelitach. A sfermentowany sok z granatów i olej z nasion są w stanie wstrzymaj się powiększenie guzów piersi i skóry.

Oczywiście leczenie granatami nie jest najlepszą strategią, ponieważ większość badań przeprowadzono na komórkach nowotworowych in vitro lub na zwierzętach. Ale na dłuższą metę przydatne substancje z tego owocu mogą w pewnym stopniu chronić przed rozwojem choroby.

4. Wspiera zdrowie sercowo-naczyniowe

Sok z granata zmniejsza ciśnienie krwi i olej z nasion owocu, bogaty w kwas punicowy, chroni z miażdżycy.

Kilka eksperymenty potwierdził, że picie soku lub ekstraktu z granatów zmniejsza czynniki ryzyka chorób układu krążenia u osób z cukrzycą typu II.

5. Zwiększa poziom hemoglobiny

Na stężenie hemoglobiny silnie ma wpływ ilość żelaza w diecie i jego dobre wchłanianie przez organizm.

Jak wspomniano powyżej, granat zawiera dużo witaminy C, która: promuje wchłanianie tego mikroelementu, dzięki czemu w dłuższej perspektywie regularne spożywanie owoców lub soków może uchronić przed anemią.

W jednym badaniu pojąćże 500-mililitrowa dawka soku z granatów, wypijana codziennie przez dwa tygodnie, znacznie zwiększa liczbę czerwonych krwinek i podnosi poziom hemoglobiny.

6. Poprawia stan chrząstki

Zniszczenie tkanki chrzęstnej w stawach obserwuje się w różnych chorobach, w tym w artrozie i reumatoidalnym zapaleniu stawów. Mimo odmiennego mechanizmu występowania i przebiegu, obie te dolegliwości ostatecznie prowadzą do bólu i ograniczenia ruchomości.

Jednocześnie zarówno artroza, jak i reumatoidalne zapalenie stawów są związane z uwalnianiem białek prozapalnych. Duża liczba takich związków pogarsza stan.

Polifenole z ekstraktu z granatu Wsparcie zwalczają stany zapalne, co korzystnie wpływa na stan chrząstki i funkcjonalność dotkniętego chorobą stawu.

7. Zwalcza chorobotwórcze bakterie i grzyby

ekstrakt z granatu tłumi wzrost grzyba Candida albicans, który może powodować kandydozę, a także Staphylococcus aureussprawca wielu chorób, od czyraków i wrzodów po zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych i zapalenie kości i szpiku.

Alkoholowy ekstrakt z granatu skuteczny przeciwko bakteriom E. coli, które są związane z chorobami układu pokarmowego i rakiem jelit.

8. Poprawia kondycję skóry

Promieniowanie słoneczne uszkadza DNA komórek skóry, powoduje fotostarzenie i zwiększa ryzyko raka.

W jednym badaniu odkrytyże sok, ekstrakt i olej z granatów mogą zmniejszyć uszkodzenia spowodowane promieniami UV-B, najbardziej niebezpiecznymi pod względem uszkodzenia skóry.

Dodatkowo miejscowe stosowanie kwasu elagowego, który wchodzi w skład owocu, zmniejsza stan zapalny spowodowany ekspozycją na promieniowanie słoneczne.

9. Pomaga przy płytce nazębnej

W jednym badaniu pojąćże płyn do płukania jamy ustnej z ekstraktem z granatu działa dobrze na płytkę nazębną i hamuje rozwój trzech szczepów szkodliwych bakterii.

To samo zostało potwierdzone w innym eksperymencie. ekstrakt z granatu zniszczony 84% bakterii odpowiedzialnych za powstawanie płytki nazębnej na zębach.

10. Może poprawić jakość nasienia

Naukowcy odkrytyże spożywanie soku z granatów zwiększa koncentrację plemników i ruchliwość plemników u szczurów. Również są daneże te owoce mogą zmniejszać szkody dla zdrowia reprodukcyjnego spowodowane ekspozycją na aluminium. Podczas gdy wszystkie gryzonie były narażone na działanie toksycznego metalu, poziom testosteronu oraz liczba i jakość plemników uległy obniżeniu, ale te narażone na działanie soku z granatów miały znacznie mniej negatywnych skutków.

Do tej pory nie przeprowadzono żadnych eksperymentów na ludziach, ale ponieważ wiele przeciwutleniaczy jest dobrych wpłynąć na zdrowie reprodukcyjne mężczyzn, można przypuszczać, że granat również się tu przyda.

11. Chroni przed chorobą Alzheimera

Choroba ta związana jest z gromadzeniem się beta-amyloidu, co przyczynia się do powstawania nierozpuszczalnych nagromadzeń w mózgu – blaszek amyloidowych. W jednym eksperyment na myszach odkryli, że sok z granatów zmniejsza o połowę ryzyko akumulacji tego peptydu w hipokampie, strukturze mózgu odpowiedzialnej za pamięć. Zatem na dłuższą metę granat może zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera.

12. Wspomaga gojenie zadrapań

W eksperymentach na zwierzętach pojąćże ekstrakt z granatu wspomaga gojenie się ran. Aplikacja lokalna pomaga przyspiesza gojenie zadrapań, zwiększa syntezę kolagenu – głównego białka skóry, a także chroni przed infekcją szkodliwymi bakteriami.

Przeczytaj także 🍌🥗🍊

gra questowa od Lifehackera i YAPPY