Możesz posłuchać artykułu. Jeśli jest to dla Ciebie wygodniejsze, włącz podcast.
Kontrolowanie dochodów i wydatków oraz planowanie wydatków to pierwsze kroki w kierunku dobrobytu finansowego i podstawa zdrowej relacji z pieniędzmi. Jeśli nie wiesz, ile dostajesz i wydajesz, ciężko jest Ci zaoszczędzić pieniądze, a alokacja środków w taki sposób, aby uniknąć finansowych pułapek, jest prawie niemożliwa.
Ale prowadzenie ewidencji i obliczeń jest trudne, dużo łatwiej wymyślić wymówkę. Rozważ najczęstsze i dowiedz się, dlaczego są nie do utrzymania.
1. „Dostaję tak mało! Na co tu liczyć?
Niektórzy uważają, że budżetowanie jest przeznaczone tylko dla osób o wysokich dochodach. Jeśli osiągasz trochę według swoich standardów, nie ma nic specjalnego do rozważenia: to, co masz, wydałeś.
W rzeczywistości dla tych, którzy są niezadowoleni ze swoich zarobków, jeszcze ważniejsze jest kontrolowanie przepływów finansowych. Im dłużej tego nie robisz, tym bardziej opóźniasz moment, w którym możesz zmienić sytuację. Oczywiście problem można rozwiązać, znajdując pracę z dużym dochodem. Ale to wymaga czasu i możesz teraz policzyć wydatki i rachunki.
Kontrolowanie wydatków i dochodów nie oznacza, że musisz na wszystkim oszczędzać. Przecież tego boją się ludzie, którzy już i tak są zmuszeni do ciągłego ograniczania wydatków. Ale kiedy zaczynasz budżetować, otrzymujesz dostęp do narzędzi, które pozwalają zoptymalizować koszty i odwrotnie, radzić sobie z mniejszymi poświęceniami.
2. „Prawie nic nie wydaję, po co inaczej miałbym odpisywać wydatki”
Wydawałoby się, że sięgasz po portfel rzadko, łączna kwota wydatków jest niewielka. Dlaczego jeszcze liczyć? Następnie, aby zrozumieć strukturę kosztów. Nie można w ogóle nie wydawać pieniędzy. Trzeba coś zjeść, jakoś poruszać się po mieście, dobrze się bawić i tak dalej. I istnieje możliwość, że koszty te nie są optymalne.
W końcu celem budżetowania nie jest oszczędzanie za wszelką cenę. Równie dobrze może się okazać, że wydajesz mało np. na jedzenie. Zamiast kupować różnorodne produkty bogate w mikroelementy, jesz tylko makaron z ketchupem. Jest tani, ale istnieje ryzyko, że później będziesz musiał wydać znacznie więcej na lekarzy.
A może się też okazać, że prawie nic nie wydajesz tylko we własnej głowie. Tutaj sytuacja jest mniej więcej taka sama, jak przy liczeniu kalorii. ludzie osobliwy nie doceniaj zjedzonej ilości, bo miło jest pomyśleć o swoim zachowaniu trochę lepiej, niż jest w rzeczywistości. W przypadku finansów może to być również – nie będziesz wiedział, dopóki nie policzysz.
3. „Jest mało prawdopodobne, że milionerzy wzbogacili się, ponieważ liczyli każdy grosz!”
Milionerów, którzy faktycznie zarobili fortunę, a nie tylko ją dostali, trudno posądzać o to, że nic nie liczyli. Prawdopodobnie po prostu operują większymi jednostkami miary, a nie groszami.
Ale nie o to chodzi. Jaka to różnica, jakiego rodzaju relacje mają milionerzy z groszami, jeśli nie możesz jeszcze zaklasyfikować siebie jako jednego z nich. Ludzie lubią pocieszać się nieprawdopodobnymi analogiami. Ponieważ nadal nie zostanę milionerem, nie ma sensu oszczędzać. Na przykład, jeśli chodzi o oszczędności związane z rzuceniem palenia, często przytacza się anegdotę:
— Proszę pana, gdyby pan nie palił, można by kupić ten wieżowiec.
– Czy palisz papierosy?
– Nie.
– Masz wieżowiec?
– Nie.
– Palę. A to jest mój wieżowiec.
Ta anegdota ma pokazać bezcelowość oszczędzania na papierosach. Ale różnica między sytuacjami, w których dana osoba wydaje jedną miliardową swojego rocznego dochodu, a jedną dwunastą na zły nawyk, jest oczywista. Tak samo jest z pieniędzmi: za przeciętną rosyjską pensję nie można zaoszczędzić miliona w ciągu roku, ale jeśli odłożysz kwotę równą swojej miesięcznej pensji w ciągu 12 miesięcy, to nie jest źle.
Samo budżetowanie nie uczyni Cię milionerem. Ale twój związek z pieniędzmi stanie się bardziej harmonijny. I możesz na przykład zaoszczędzić trochę pieniędzy, aby otworzyć własny biznes i pędzić do milionów.
4. „Dlaczego mam trzymać budżet, mam już wystarczająco na wszystko”
Twój dochód pokrywa teraz całkowicie potrzeby, ale nie zawsze tak jest. Nikt nie jest odporny na działanie siły wyższej, a w tym przypadku potrzebna jest poduszka powietrzna. W przyszłości możesz chcieć kupić dom, samochód, mieć dzieci lub zmienić swoje życie w inny sposób. Dzięki oszczędnościom wszystko to jest znacznie łatwiejsze. Wreszcie, im wcześniej zaczniesz myśleć o emeryturze, tym większa szansa, że na starość nie będziesz musiał przestawiać się na chleb i wodę.
Ogólnie rzecz biorąc, powodów do budżetowania, optymalizacji wydatków i oszczędzania jest wiele. A jeśli na wszystko starczy ci teraz, tym lepiej – łatwiej będzie odłożyć.
5. „Żyjemy tylko raz! Dlaczego być małostkowym”
Utrzymanie budżetu jest nudne i nudne, a człowiek rodzi się tylko z radości! Ale prawda jest taka, że życie, choć jedno, jest dość długie. I na pewno będziesz się radować przez cały ten czas, a nie tylko teraz. Aby sobie na to pozwolić, musisz uważać na swoje zachowanie, w tym finansowe.
6. „Kiedy zdecyduję się kupić mieszkanie lub samochód, to będę się liczył. A teraz jest za wcześnie”
Chciałbym żyć w świecie, w którym większość ludzi może dokonać dużego zakupu i od razu go dokonać. Ale połowa Rosjanie zarabiają tylko na jedzeniu i odzieży, a nie mogą zaopatrzyć się w dobra trwałe. Musisz więc zacząć oszczędzać na drogie zakupy znacznie wcześniej, niż faktycznie je planujesz.
7. „Z tymi obliczeniami jest tyle kłopotów! Wolałbym w ogóle nic nie wydawać”.
Niewydawanie niczego to nieudana strategia. Po pierwsze, nie będziesz w stanie tego zrobić – nie unikniesz obowiązkowych wydatków. Po drugie, surowe ograniczenia mogą prowadzić do niepowodzenia. Tutaj znowu dobrze jest dokonać porównania z dietą. Zdarza się, że osoba, która we wszystkim się ogranicza, załamuje się i przejada. Ci, którzy stosują zbilansowaną dietę, powoli, ale pewnie schudną. Budżetowanie to zbilansowana „dieta” finansowa, na której łatwiej wytrzymać ograniczenia.
8. „Po prostu nie mam na to czasu!”
Ukończenie rocznego budżetu może zająć kilka godzin, ale jest to jednorazowe wydarzenie. Możesz dosłownie zapisywać wydatki i dochody między czasami, zwłaszcza jeśli robisz to nie w zeszycie, ale w dokumencie lub aplikacji. Okresowo trzeba doprecyzować liczby i dostosować budżet, ale raczej nie zajmie to więcej czasu niż seria programów rozrywkowych lub przewijanie kanału na Instagramie *. Ogólnie rzecz biorąc, znalezienie czasu jest dość łatwe, pożądanie jest znacznie trudniejsze.
9. „Mam nieregularny dochód, co mogę tu zaplanować”
Dzieje się tak, gdy utrzymanie budżetu jest nie tylko pożądane, ale wręcz konieczne. Dzięki temu będziesz mógł przejść ze stanu „czasem pustego, czasem gęstego” do jednorodnej egzystencji finansowej. Aby to zrobić, musisz zrozumieć, ile średnio zarabiasz i ile pieniędzy potrzebujesz, aby przetrwać i wygodnie żyć, co można zrozumieć tylko poprzez długoterminową kontrolę kosztów. Budżet sprawi, że Twoje życie będzie spokojniejsze i bezpieczniejsze.
10. „Nadal nie działa”
Jeśli zacząłeś budżetować i nie zauważyłeś efektu, najprawdopodobniej przestałeś to robić zbyt wcześnie lub zrobiłeś coś źle. Wystarczy spojrzeć na biznes: gdyby plany finansowe nie działały, firmy by je porzuciły. Ale budżety są najbardziej żywe ze wszystkich żywych istot i są sporządzane jeszcze przed rozpoczęciem działalności, ponieważ jasno pokazują, jak wydarzenia powinny się rozwijać. Jeśli pozwolisz, by wszystko potoczyło się dalej, biznes skończy się bankructwem.
Ty lub Twoja rodzina to Twoje przedsiębiorstwo, z którym wszystko działa w ten sam sposób. Nawet jeśli wielu rzeczy w życiu nie da się obliczyć, ale wydatki i dochody są zdecydowanie możliwe, po co zaniedbywać to i narażać się na niebezpieczeństwo.
Przeczytaj także
*Działalność Meta Platforms Inc. oraz jego sieci społecznościowe Facebook i Instagram są zabronione na terytorium Federacji Rosyjskiej.