10 wskazówek, jak nie wydawać za dużo na święta noworoczne

1. Ustaw budżet

W Nowym Roku możliwe są wszelkie cuda. Na przykład zdarza się, że w ciągu 10 dni obniża się miesięczną pensję, a następnie żyje od ręki do ust przez cały styczeń. Ale jednocześnie odmawianie sobie wszystkich przyjemności jest smutne. Dlatego ważny jest kompromis.

Warto odłożyć pieniądze na święta. Jednocześnie trzeba wyjść nie z postulatów „raz żyjemy” czy „wakacje!”, ale z naszych dochodów. To znaczy, aby określić kwotę, którą można bezboleśnie wydać. A potem nie możesz sobie niczego odmówić, ale w ramach budżetu.

2. Rozważ wypoczynek

Nie tak dawno temu pozostawanie w domu było dość bezpieczne finansowo. Ale internet zmienił wszystko. Dostawy, sklepy internetowe, marketplace’y – wszystko to dało możliwość wydawania ogromnych kwot w ciągu kilku minut. A często zakupów dokonuje się z nudów.

Ale tutaj jest prosta prawda: jeśli jest coś do zrobienia, nie ma czasu na wydawanie pieniędzy. Więc zastanów się wcześniej, co będziesz robić każdego dnia. Więcej chodzić, więcej odwiedzać, rozwijać swoje hobby, grać w gry planszowe – staraj się czerpać emocje z czegokolwiek innego niż wydawanie pieniędzy.

3. Trzymaj się z dala od centrów handlowych

Pogoda w zimie jest inna, a przebywanie na zewnątrz nie zawsze jest wygodne. Dlatego wielu wybiera centra handlowe jako miejsce spacerów. Często nie ma celu do kupienia, w planach jest tylko spędzanie czasu, patrzenie. A to zazwyczaj pomysł zabójczy dla portfela, bo niewielu ludziom udaje się odejść bez nowych rzeczy.

W czasie wakacji pokusa wydawania pieniędzy będzie większa. Sklepy już rozpoczynają poświąteczne promocje. Wraz z noworocznym nastrojem stwarza to idealne warunki do bezmyślnego wydawania pieniędzy. Lepiej jednak zwolnić. Poczekaj, aż zaczną się dni robocze. Najpierw ustąpi euforia. Po drugie, będzie można oszacować, ile pieniędzy zostało. Po trzecie, rabaty będą jeszcze większe.

4. Odłóż kupowanie prezentów

Wszystko sylwestrowe w grudniu jest nieprzyzwoicie drogie. Ale już w styczniu sklepy zaczynają sprzedawać takie towary z dużym rabatem. Dotyczy to na przykład zestawów upominkowych z kosmetykami dekoracyjnymi, produktami do pielęgnacji ciała i tym podobnymi. Jeśli więc spotykasz się z kimś 5 stycznia i chciałbyś podarować takie pudełko, powinieneś odłożyć zakup na pierwsze dni nowego roku i kupić prezent ze zniżką.

5. Poznaj miarę w żywności

Typowym wakacyjnym problemem jest to, że dom jest pełen jedzenia, ale ciągle czegoś takiego chcesz. Więc kawiarnie i dostawy są w użyciu. W rezultacie przeznacza się na to więcej pieniędzy, niż powinno. Część jedzenia trafia do kosza.

Planowanie pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze. Na przykład zrób nie miskę Oliviera, ale jedną porcję na osobę (lub dwie – niech nadal zostanie na śniadanie 1 stycznia). Nie gotuj przez cały tydzień. Następnie możesz moderować swoje menu: jeśli czegoś chcesz, kupujesz składniki i gotujesz lub zamawiasz dostawę.

6. Pij mniej

Nie chodzi oczywiście o wodę, ale o alkohol. Alkohol jest drogi i szkodliwy w każdej ilości. Więc nie zamienianie wakacji w noworoczną imprezę jest przydatne ze wszystkich stron, w tym dla finansów.

7. Zachowaj zabawę na później.

W czasie wakacji ludzie są gotowi wydać pieniądze, a biznesmeni o tym wiedzą. Dlatego ceny wielu rozrywek są zbyt wysokie. A czasami ma sens ich przenoszenie.

Na przykład, jeśli planujesz wyjazd na kilka dni, wystarczy sprawdzić ceny drogi i noclegu na najbliższy weekend stycznia. Koszt będzie znacznie niższy, a tłumy ludzi nie będą już przeszkadzać. Podobna historia może być z różnymi kręgielniami i parkami rozrywki – cokolwiek.

8. Rób zdjęcia w domu

Wiele osób uwielbia wakacyjne sesje zdjęciowe we wnętrzach studyjnych. Oczywiście fajnie jest patrzeć na siebie pięknie, drukować zdjęcia i wysyłać do krewnych, zdobywać lajki na Instagramie *.

Ale czy warto za to dopłacać? Setki rodzin w Twoim mieście, które od października zaczęły robić zdjęcia w tych wnętrzach, będą miały dokładnie takie same zdjęcia. Na obrazach dostępnych jest od 3 do 5 unikalnych scen, w zależności od liczby członków rodziny, a reszta to wariacje. Ale jednocześnie będziesz musiał dużo wydać: usługi fotografa, wynajem studia, ubrania i akcesoria dla wszystkich twoich bliskich … Może warto zaoszczędzić na próżności.

9. Korzystaj z transportu publicznego

W czasie wakacji pokusa wzięcia taksówki jest duża – wakacje są takie same, po co jeździć autobusami. Ale w ten weekend stawki są zawsze wyższe. Przecież kierowcy chętnie by świętowali w domu, ale pracują. Więc koszty będą nieporównywalne z transportem publicznym. Wybierając tramwaj lub metro, możesz zaoszczędzić ponad tysiąc rubli.

10. Wybierz spektakle ze zwykłego repertuaru teatralnego

Przede wszystkim oczywiście dotyczy to dzieci, które współczujący rodzice codziennie zabierają na choinkę. Można zrozumieć chęć zorganizowania ciekawego czasu wolnego dla dziecka. Ale do tego nie trzeba prowadzić ich przez serię Świętych Mikołajów i Śnieżnych Dziewic. Co więcej, wyspecjalizowane przedstawicielstwa zazwyczaj kosztują więcej.

Ale w repertuarze teatrów jest zwykle wiele przedstawień dziecięcych bez bohaterów noworocznych, które wcale nie są gorsze, jeśli nie lepsze. Kupowanie dla nich biletów to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, ale nadal świetnie się bawisz.

Przeczytaj także

*Działalność Meta Platforms Inc. oraz jego sieci społecznościowe Facebook i Instagram są zabronione na terytorium Federacji Rosyjskiej.

„Gra o tron” powraca: co pierwsi widzowie piszą o „Domu smoka”

Deweloper znalazł lukę w AppGallery