10 wskaźników zdrowia do regularnego monitorowania

1. Ciśnienie krwi

normalna liczy ciśnienie 120/80 i poniżej. Jeżeli górny wskaźnik (ciśnienie skurczowe) mieści się w zakresie od 120 do 129, to ciśnienie jest podwyższone. I trzeba uważać, bo często przeradza się w nadciśnienie, które wiąże się z ryzykiem rozwoju miażdżycasercowy podejścia oraz uderzenie.

We wczesnych stadiach nadciśnienie nie daje żadnych objawów, dlatego ważne jest regularne mierzenie ciśnienia, aby zauważyć jego zmiany w czasie. Nie zwlekaj z pójściem do lekarza, jeśli się podniósł. A jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich ma wysokie ciśnienie krwi 180/120 i towarzyszy mu ból w klatce piersiowej, trudności w oddychaniu, drętwienie, osłabienie, problemy ze wzrokiem lub mową, natychmiast poszukaj pomocy medycznej.

Warto dokładnie monitorować ciśnienie, jeśli masz grupę krwi II, III lub IV. Według Badania, grupy te są związane z wyższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Ponadto ważne jest, aby o tym wiedzieć w innych przypadkach, na przykład, jeśli potrzebujesz transfuzji krwi.

rozwiązać to

2. Poziom cholesterolu

Cholesterol jest niezbędny do tworzenia komórek ciała i innych ważnych procesów, ale jego zbyt duża ilość może być niebezpieczna. Płytki cholesterolu mogą zacząć tworzyć się na ścianach tętnic, co z kolei wskazówki do miażdżycy.

Poddaj się testom raz w roku, aby sprawdzić poziom cholesterolu. Miej oko na poziom „złego” (LDL) i „dobrego” (HDL) cholesterolu. Pierwszy musi być nie więcej niż 2,6 mmol / l (100 mg / dl), a drugi – co najmniej 1 mmol / l (40 mg / dl).

3. Trójglicerydy

Jest to trzeci czynnik, który należy wziąć pod uwagę przy śledzeniu ryzyka rozwoju choroby sercowo-naczyniowej. Trójglicerydy, takie jak „zły” cholesterol, połączony z ryzykiem powstania płytki miażdżycowej w tętnicach i rozwoju miażdżycy. Dlatego regularnie poddawaj się badaniom i skonsultuj się z lekarzem.

Większości osób zaleca się robienie tego raz na pięć lat, ale jeśli Ty lub członek rodziny macie cukrzycę lub problemy z sercem, sprawdzajcie ten numer częściej.

4. Poziomy hormonów tarczycy

Wpływają na wiele układów organizmu, w tym na metabolizm. Jeśli poziom hormonów tarczycy jest obniżony, mogą wystąpić różne nieprzyjemne objawy: trudności z utratą wagi, utrata sił, „zamazana” świadomość, zapominanie, dreszcze.

Ponadto niski poziom tych hormonów wiąże się z ryzykiem sercowo-naczyniowym. choroby oraz ryzyko śmiertelność w ogóle. Dlatego sprawdzaj je raz w roku i pokaż wyniki terapeucie lub endokrynologowi.

5. Stan uzębienia

Bakterie w płytce nazębnej wiązać z niewydolnością wieńcową. Ich obecność powoduje, że płytki krwi tworzą skrzepy, które blokują naczynia krwionośne i mogą powodować zapalenie zastawek serca.

Osoby z chorobami przyzębia (tkanki otaczające zęby) są bardziej narażone na zawały serca oraz uderzeń. Istnieje również coraz więcej dowodów na to, że zapalenie przyzębia może: pogarszać cukrzyca, zwłaszcza u osób palących.

Aby ograniczyć gromadzenie się płytki nazębnej, pamiętaj o dokładnym myciu zębów dwa razy dziennie, używaj płynu do płukania jamy ustnej i nici dentystycznej oraz odwiedzaj dentystę raz w roku. Jeśli masz cukrzycę, najlepiej co 3 do 6 miesięcy.

6. Kolor i kształt moli

Im więcej pieprzyków masz, tym nad ryzyko rozwoju nowotworu złośliwego w jednym z nich. Raz w miesiącu badaj siebie, zwracając uwagę na nowotwory, zmiany koloru lub kształtu znamion i wzrost ich wielkości.

Warto zaalarmować, jeśli zauważysz ból, który nie goi się w ciągu trzech tygodni lub stale swędzi, strupy lub krwawi. Jeśli zauważysz coś takiego, natychmiast skonsultuj się z dermatologiem.

7. Krzywizna kręgosłupa

Warto sprawdzić, czy masz krzywiznę. Być może teraz jest mały i nie powoduje niedogodności, ale z czasem może prowadzić do chronicznego ból z powrotem, problemy z mobilnością.

Niech ktoś bliski zbada Twój kręgosłup. Pochyl się i rozciągnij w kierunku podłogi, i pozwól obserwatorowi sprawdzić, czy jedna strona klatki piersiowej jest wyższa, czy biodra są symetryczne.

W pozycji stojącej zwróć także uwagę na symetrię: oba ramiona i obie łopatki powinny być na tej samej wysokości, a plecy nie powinny być zbyt zaokrąglone.

Jeśli zauważysz oznaki skrzywienia, skontaktuj się z lekarzem. Określi stopień deformacji kręgosłupa i dobierze metody leczenia.

Próbować

8. Intensywność bólów głowy

Bóle głowy wahają się od lekko irytujących do całkowicie nie do zniesienia. Jeśli towarzyszą im inne objawy, mogą sygnalizować poważne problemy, w tym guza mózgu, wysokie ciśnienie krwi lub udar.

Rozpocznij monitorowanie, kiedy wystąpią i jak postępują. Zapisz w zwykłym zeszycie lub w specjalnej aplikacji częstotliwość i intensywność bólu, czas jego trwania, który obszar głowy boli, jakie objawy towarzyszą. Stopniowo zaczniesz zauważać, co powoduje ból i możesz zmienić coś w swoim stylu życia, aby zmniejszyć ich liczbę.

Jeśli twoja głowa boli więcej niż raz w tygodniu, skontaktuj się z lekarzem, aby ustalić przyczynę. Jeśli bólowi głowy towarzyszą objawy, takie jak utrata wzroku, paraliż twarzy, osłabienie ręki lub nogi lub utrata zdolności mówienia lub rozumienia mowy, należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską.

9. Cukier we krwi

Podwyższony poziom glukozy we krwi (hiperglikemia) powoduje proces zapalny w organizmie odszkodowanie naczynia krwionośne. Z czasem może to prowadzić do chorób układu krążenia i innych problemów zdrowotnych.

Normalna uważane wskaźniki 3,5-5,5 mmol / l (60-100 mg / dl). 11 mmol/l (200 mg/dl) i więcej jest oznaką cukrzycy typu 2.

Sprawdzaj poziom cukru raz w roku, jeśli jesteś w grupie ryzyka (powyżej 45 lat, siedzący tryb życia, nadwaga, rodzinna cukrzyca lub nadciśnienie), w przeciwnym razie co trzy lata.

Możesz zrobić badanie w przychodni lub kupić glukometr i sprawdzić poziom cukru w ​​domu. Jeśli wynik jest wyższy niż 6 mmol/l, skonsultuj się z lekarzem. Dotyczy to osób w każdym wieku, w tym dzieci.

10. Stan piersi

Przede wszystkim jest to ważne dla kobiet, które powinny badać się raz w miesiącu. Wszystkie gruczoły sutkowe mają lekko wyboistą strukturę ze względu na unikatowość Lokalizacja tkanka tłuszczowa i włóknista, tkanki wytwarzające mleko i przewody mleczne. Te z większą ilością tłuszczu są bardziej miękkie i bardziej gładkie w dotyku. Te z większą ilością tkanek laktogennych i mniej tłuszczu są bardziej gęste i nierówne.

U kobiet z nierówną gęstością piersi lub bardzo gęstym rakiem piersi zidentyfikuj trudniejsze. W przypadku podejrzenia raka, oprócz mammografii, należy poddać je USG.

Podczas samodzielnego badania zwróć uwagę na pieczęcie i zmiany wizualne (kolor, kształt, dołki w skórze, wydzielina). Jeśli tkanka piersiowa w jakiś sposób się zmieniła, przypomnij sobie etap cyklu miesiączkowego i konkretne miejsce w klatce piersiowej, w którym coś wydało Ci się dziwne, i obserwuj przez kolejne tygodnie. Ale jeśli zauważysz szybkie zmiany (zaczerwienienie skóry, pojawienie się ran, cofanie się brodawki do środka), nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Mężczyźni chorują na raka piersi rzadkowięc nie musisz się tak często sprawdzać. Ale jeśli zauważysz powyższe objawy (doły na skórze, uporczywe zaczerwienienie, stwardnienie, wydzielina z sutków), skontaktuj się ze specjalistą, aby przejść badanie.

Przeczytaj także

Diablo Immortal zostało wydane na Androida i iOS, ale nie w Rosji. Oto jak go pobrać

Sonda: co chcesz zobaczyć w iPhonie 14?