10 nieoczywistych rzeczy, które mogą wpłynąć na Twoją historię kredytową

Twoja historia kredytowa odzwierciedla, czy pożyczyłeś pieniądze i jak zdyscyplinowałeś je spłacałeś. Banki używają go do sprawdzania Twojej uczciwości podczas zatwierdzania kredytów.

Czasami na decyzję instytucji kredytowej mogą wpływać różne drobiazgi, które wydają się nieistotne. Posiadanie ich nie oznacza, że ​​już nigdy nie dostaniesz pożyczki – wcale. Ale lepiej będzie uniknąć kumulacji tych błędów w jednej historii kredytowej.

1. Brak pożyczek w przeszłości

Wydawałoby się, że jeśli nie bierzesz pożyczek, to wszystko jest w porządku z twoimi pieniędzmi. Dlatego pusta historia kredytowa powinna tylko zwiększać Twoje szanse na otrzymanie pożyczki. Ale spójrz na sytuację z banku.

Na podstawie Twojej historii kredytowej może odgadnąć, jak prawdopodobne jest, że spłacisz dług i czy zrobisz to na czas. Używanie do tego pustego dokumentu jest jak mnożenie przez zero, ponieważ z brakujących informacji nie można wyciągnąć żadnych wniosków. Dla banku nie jest więc oczywiste, jakim kredytobiorcą będziesz.

Nie jest jednak konieczne uruchamianie i zaciąganie pożyczki, aby dodać ją do swojej historii kredytowej. Pamiętaj tylko, że kiedy składasz podanie, będziesz musiał być bardziej przekonujący, na przykład dowód dochodu.

2. Ubieganie się o kredyt w kilku bankach

Załóżmy, że decydujesz się oszukiwać: wyślij wnioski do różnych banków jednocześnie i zobacz, na jakich warunkach każdy z nich zaakceptuje kredyt, aby wybrać lepszą ofertę. Żądania te dostaną się do historii kredytowej i mogą sprawić, że będzie podejrzana.

Od strony banku Twoja strategia nie wygląda na mądry ruch. Wydaje się, że jest to zachowanie osoby, która bardzo potrzebuje środków i dlatego w panice omija banki, aby szybciej zdobyć pieniądze. Stajesz się więc niewiarygodnym „klientem”.

3. Twoja odmowa pożyczki

Kontynuując poprzedni przykład, załóżmy, że kilka banków zatwierdziło dla Ciebie pożyczkę. Przyjąłeś jedną ofertę i odrzuciłeś inne. Te odmowy również wpisują się w historię kredytową. I wydaje się, że nic nie może się nie udać, bo po prostu nie wziąłeś pieniędzy.

Ale bank wydaje pewne środki podczas zatwierdzania pożyczki: sprawdza Twoją wypłacalność, oblicza rating kredytowy i określa, ile możesz wydać. I nie ma sensu wydawać środków na osobę, która odmawia pożyczek – łatwiej od razu odrzucić jego wniosek i poradzić sobie z innymi klientami.

4. Karta kredytowa ze znacznym limitem

Być może uległeś perswazji i na wszelki wypadek wydałeś kartę kredytową. Lub aktywnie używasz tej karty, aby otrzymywać bonusy. Nie masz na nim żadnych długów, więc nie budzi to niepokoju.

Jednak dla banku potencjalnie masz kredyt i to dużo. Przecież w każdej chwili możesz wypłacić z karty dużą kwotę i dodać ten dług do swojego kredytu. To z kolei może doprowadzić do tego, że nie będziesz w stanie spłacić wszystkich swoich długów.

5. Gwarancja na cudze pożyczki

W tym przypadku sytuacja jest prawie taka sama jak w przypadku karty kredytowej. Teraz nie masz długów, ale gwarancja to tykająca bomba zegarowa. Może nie eksplodować, ale jeśli wybuchnie, na pewno cię zrani.

Gdy główny kredytobiorca nie spłaca zadłużenia, ciężar spada na poręczyciela. Co czyni go niezbyt pożądanym wnioskodawcą o pożyczkę z banku.

6. Zadłużenie na mieszkanie komunalne i nie tylko

Nie wszystkie długi są ujmowane w historii kredytowej, a jedynie te, za które sprawa trafiła do sądu. Jeśli wydano przeciwko Tobie decyzję o egzekucji, a Ty nie spłaciłeś swoich długów w ciągu 10 dni, organizacja, wobec której spłaciłeś niedostatecznie, transmituje informacje o tym w biurach kredytowych. Banki to widzą i nie chcą mieć do czynienia z osobą, która już nie wywiązała się ze swoich zobowiązań.

7. Pożyczka od organizacji mikrofinansowej

Tutaj sytuacja jest dwojaka. Z jednej strony, jeśli wziąłeś pożyczkę od organizacji mikrofinansowej i spłaciłeś ją na czas, potwierdza to twoją dobrą wiarę. Z drugiej strony mogą pojawić się pytania, dlaczego poszedłeś do MIF. Za mało pieniędzy na chwilówkę? Czy zrozumiałeś, że bank ci odmówi? Więc ten fakt z twojej biografii może zostać uznany za podejrzany.

Decyzja zależeć będzie od polityki banku. To prawda, że ​​osoba z ulicy raczej się o tym nie dowie, ponieważ instytucje kredytowe utrzymują swoje systemy płatności w tajemnicy, aby oszuści się do nich nie dotarli.

8. Częsta zmiana danych osobowych

Dane osobowe zmieniają się w Twojej historii kredytowej za każdym razem, gdy składasz do banku wniosek z nowymi danymi. A instytucje widzą, jak często to robisz. Oczywiście nikt nie uzna zmiany numeru telefonu za podejrzaną. Ale jeśli zdarzyło się to sześć razy w ciągu ostatniego roku, to jest to niepokojące.

9. Błędy i nieuwaga

Obecnie wiele procesów jest zautomatyzowanych, ale często człowiek ma w nich rękę i ma tendencję do popełniania błędów. Na przykład możesz wpłacić pieniądze na konto, które jest obciążone płatnościami za pożyczki, ale pomiń grosze. A brak jednego grosza będzie podstawą dla banku do naprawienia opóźnienia.

Dlatego po każdej wpłacie warto sprawdzić, czy wszystko jest w porządku, czy pieniądze tam trafiły i w jakiej ilości. A spłacając kredyt, koniecznie weź zaświadczenie z banku, które potwierdza ten fakt i że instytucja nie ma wobec Ciebie żadnych roszczeń.

10. Pożyczki zaciągnięte przez oszustów

Możesz nie wiedzieć, że stałeś się twardzielem. Dzieje się tak, jeśli pożyczka na Twoje nazwisko została zaciągnięta przez oszustów. Działania te można zakwestionować, kontaktując się z bankiem i policją. Jednak w tym celu musisz dowiedzieć się o nieuczciwych pożyczkach.

Dlatego powinieneś okresowo samodzielnie sprawdzać swoją historię kredytową, aby dowiedzieć się, czy nie jest uszkodzona. Dwa razy w roku Można to zrobić jest wolny.

Przeczytaj także 💰📋

*Działalność Meta Platforms Inc. oraz jego sieci społecznościowe Facebook i Instagram są zabronione na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Artysta korzystający z sieci neuronowej pokazał, jak wyglądałyby dziś nieżyjące już od dawna celebrytki

Twórcy Pokemon Go zapowiedzieli sportową grę AR NBA All World