10 finansowych rzeczy do zrobienia w Sylwestra

1. Podsumowanie wyników finansowych minionego roku

Nic nie można zmienić, ale możesz przeanalizować liczby i zrozumieć, czy w zeszłym roku zachowywałeś się dobrze i czy przestrzegałeś dyscypliny finansowej. Minął rok, więc masz wszystkie dane na ten temat. Zwróć uwagę na dwie opcje.

1. Dochód

Najpierw spójrz, ile zarobiłeś w ciągu 12 miesięcy i czy liczba ta wzrosła w stosunku do poprzedniego roku. Oczywiście w kontekście pandemii koronawirusa będzie to już zwycięstwo, jeśli dochody nie zmniejszą się. W każdym razie uzyskane dane dają do myślenia, zwłaszcza jeśli część twoich dochodów jest akordowa lub oparta na projektach.

Zastanów się, czy jesteś zadowolony z rocznego wyniku. Jeśli niektóre miesiące się nie powiodły, oceń dlaczego. Czy był to sezonowy spadek, czy możesz wpłynąć na sytuację?

Na przykład pracowałeś do ostatka sił i nie zauważyłeś wypalenia, dlatego wpadłeś w przygnębienie i przestałeś radzić sobie ze zwykłym nakładem pracy. A gdyby udało się to na czas naprawić, można było uniknąć recesji. Zadaj sobie pytanie, co możesz zrobić, aby w przyszłym roku zarobić więcej pieniędzy.

A oto kolejne ważne pytanie: co możesz zrobić, aby pracować w tych samych godzinach co poprzednio, ale dostać więcej.

Na przykład jesteś korepetytorem i masz 12 uczniów, którzy płacą 1000 rubli za godzinę. W przyszłym roku możesz przyjąć 15 uczniów i zarabiać więcej, ale też się męczyć. Możesz też podnieść swoje kwalifikacje, uznanie i wiarygodność – i wziąć 1500 rubli od 12 uczniów. Jest tu coś do przemyślenia.

2. Koszty

Podobnie jest z wydawaniem pieniędzy. Nie jest konieczne skrupulatne przeglądanie wszystkich drobnych wydatków, chociaż jest to pożądane. Ale ważne jest, aby przeanalizować wydatki za rok, na przykład, aby dowiedzieć się, które kategorie wydały najwięcej pieniędzy i czy te wydatki były konieczne.

Niektóre wydatki można postrzegać jako niewielkie: taksówka to tylko 400 rubli, kawa to tylko 100. W efekcie może się jednak okazać, że w ciągu roku zabrało Ci półtora miesięcznej pensji na podróże i jedną na wyjazdy do kawiarnia. Oczywiście nikt nie zmusi Cię do rezygnacji z tych wydatków, jeśli zapewnią Ci komfort i przyjemność. Ale być może w przyszłości sam zredukujesz takie wydatki, po prostu dlatego, że zrozumiesz ich skalę.

Kolejnym ważnym punktem jest śledzenie, w których miesiącach wydatki różnią się od średniej i dlaczego. Na przykład w lipcu wydałeś więcej, bo wyjechałeś na wakacje – przewidywalnie. A w październiku – bo byliśmy zmęczeni, a jedyną radością były bezmyślne i nieskrępowane zakupy. I to już jest smutna wiadomość, nawet nie związana z wydatkami, ale z twoim stanem emocjonalnym. W przyszłości takie odkrycia pomogą zaoszczędzić czas i nerwy. Na przykład, jeśli zauważyłeś w sobie swędzenie kupna, musisz dowiedzieć się, co cię niepokoi.

2. Zrób budżet na przyszły rok

Budżet osobisty jest silnie powiązany z oszczędnościami, ale nie jest do tego naprawdę potrzebny. Pozwala zbilansować wydatki z dochodami i chronić siebie i swoją rodzinę przed momentami, gdy brakuje pieniędzy lub nie ma ich wcale. Dlatego warto sporządzić plan finansowy nie na miesiąc, ale na cały rok od razu.

Zakładka

3. Zaktualizuj informacje o długu

Jeśli masz pożyczki i inne długi, zbierz je na liście wraz ze wszystkimi powiązanymi informacjami – kwotami pozostałymi do spłaty i terminami płatności. Pomoże Ci to uzyskać pełny obraz Twoich zobowiązań finansowych.

Faktem jest, że często spłacamy nasze długi automatycznie. Na przykład masz kredyt hipoteczny i pożyczkę na remont, bank co miesiąc odpisuje pieniądze, a czasem dodajesz kwoty do swoich kont na wcześniejszą spłatę.

Ale trzeba też uporać się z długiem. Zobacz ile jesteś winien i ile zaoszczędziłeś dzięki wcześniejszym spłatom. Zastanów się, jak możesz zminimalizować pozostały dług.

Poznaj wszystkie opcje

4. Dowiedz się, czy kwalifikujesz się do odliczenia podatku

Państwo jest gotowe zwrócić ci część zapłaconego podatku dochodowego od osób fizycznych, jeśli studiowałeś, leczyłeś się, przekazałeś pieniądze na cele charytatywne, zainwestowałeś, ubezpieczyłeś życie lub kupiłeś nieruchomość.

Możesz ubiegać się o odliczenie już w styczniu. Więc w czasie wakacji możesz się po prostu dowiedzieć, czy masz do tego podstawy i jakie dokumenty są potrzebne.

5. Zrozum, czy musisz zadeklarować dochód

W większości przypadków przeciętny Rosjanin nie musi składać deklaracji o dochodach. Pracodawca zgłasza i płaci za to odpowiedni podatek. Ale w niektórych przypadkach niezbędny złóż deklarację 3-NDFL do urzędu skarbowego i poinformuj o swoich zarobkach. Jest to konieczne, jeśli:

  • sprzedałeś mieszkanie, które było własnością krócej niż trzy lata (lub mniej niż pięć, jeśli posiadasz kilka nieruchomości);
  • sprzedał samochód, który był w posiadaniu krócej niż trzy lata;
  • dzierżawiona nieruchomość;
  • otrzymany w prezencie samochód, nieruchomość lub papiery wartościowe nie od bliskiego krewnego;
  • wygrał na loterii do 15 tysięcy rubli;
  • otrzymany dochód za granicą;
  • Pracujesz jako indywidualny przedsiębiorca, korzystając z ogólnego systemu podatkowego.

Oświadczenie należy złożyć do 30 kwietnia, płacić podatek – do 15 lipca.

Określ szczegóły

6. Sprawdź historię kredytową

Zgodnie z prawem masz prawo sprawdzić swoją historię kredytową jest wolny Dwa razy w roku. Musisz skorzystać z tej możliwości, nawet jeśli nigdy nie pożyczałeś w banku i nie zamierzasz tego robić.

Faktem jest, że nie tylko Ty, ale także oszuści mogą otrzymać pożyczkę na Twoje nazwisko. I lepiej jest dowiedzieć się o przestępstwie i uporać się z nim zawczasu, zanim poborcy zapukają do twoich drzwi.

Skorzystaj z instrukcji

7. Zdecyduj, czy chcesz trzymać pieniądze na koncie bankowym

Obowiązuje od 2021 prawo, zgodnie z którym dochody z depozytów przekraczające określony próg będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Ten próg oblicza się według następującego wzoru:

Próg dochodowy = 1 milion × stawka podstawowa obowiązująca od 1 stycznia roku podatkowego.

Wielu przyjęło to prawo z wrogością. Jeśli jesteś jednym z nich, masz czas, aby rozważyć za i przeciw i zdecydować, czy zostawić pieniądze na koncie. Jeśli alternatywą dla depozytu jest trzymanie pieniędzy pod poduszką, to powierzenie ich bankowi jest bardziej opłacalne nawet z podatkami. A jeśli poważnie zdecydujesz się spróbować swoich sił jako inwestor, możesz być na plusie. Po prostu zastanów się, jak zrobić to bezpieczniej.

Liczyć

8. Sprawdź warunki użytkowania i datę ważności kart bankowych

Karty mają tendencję do wygasania w najbardziej nieodpowiednim momencie. Ponadto niektóre banki nadal stosują podejście „w którym oddziale go otrzymałeś, tam ponownie go wydaj”. Dlatego lepiej nie oczekiwać niespodzianek i dowiedzieć się wszystkiego z wyprzedzeniem.

Jednocześnie sprawdź dwukrotnie, czy zmieniły się warunki korzystania z kart. Może zarejestrowałeś jednego z nich na promocję z darmową usługą na rok, a wkrótce „szalone tysiące” zaczną Cię za to pobierać. W razie potrzeby będziesz mieć czas na ponowne zarejestrowanie wszystkiego.

9. Dowiedz się, czy istnieją lepsze produkty bankowe, które zastąpią te, z których korzystasz

Banki konkurują ze sobą i kuszą klientów lukratywnymi ofertami. W czasie wakacji są szczególnie aktywni, więc zrób swoje badania. Być może ktoś ma wyższy procent depozytów, ktoś ma bardziej opłacalny program lojalnościowy. A ktoś wypuścił kartkę z twoją ulubioną postacią z kreskówek i to jest dobry powód, aby ją wydać!

10. Sprawdź ważność dokumentów

Wydawałoby się, że finanse nie mają z tym nic wspólnego. Ale na przykład, jeśli Twój paszport stanie się nieważny, ryzykujesz utratę wspaniałych ofert dla podróżnych. Prędzej czy później te propozycje na pewno będą, ale koronawirus nie.

Jeśli ubezpieczenie samochodu wygaśnie i ulegniesz wypadkowi, będziesz musiał naprawić pojazd na własny koszt. Jeśli Twoje prawo jazdy wygaśnie i będziesz musiał dużo podróżować do pracy, pracodawca będzie z Ciebie niezadowolony. Lepiej więc poświęcić trochę czasu i wszystko dokładnie sprawdzić.

Przeczytaj także

*Działalność Meta Platforms Inc. oraz jego sieci społecznościowe Facebook i Instagram są zabronione na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Sonda: Do jakiego kraju chciałbyś się przeprowadzić?

Rosyjski sklep z aplikacjami Nash Store uruchomiony na Androida